Kafatası açılmadan beyin ameliyatı

Dünyada sayılı merkezlerde uygulanabilen kafatası açılmadan burun deliğinden endoskopla girilerek yapılan beyin ameliyatları, Kocaeli’de de gerçekleştiriliyor.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Savaş Ceylan ve ekibi tarafından bu ameliyat başarıyla yapılıyor.
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Savaş Ceylan ve ekibi, kafatası açılmadan burun deliğinden endoskopla girilerek yapılan beyin ameliyatlarını KOÜ’de başarıyla uyguladı. Prof.Dr. Savaş Ceylan, Türkiye’de bu yöntemi uygulayan ikinci merkezin Kocaeli Üniversitesi olduğunu söyledi. Kafatası açılmadan burun deliğinden endoskopla girilerek yapılan beyin tümörü ameliyatının ilk kez 24 Mart 2008 tarihinde KOÜ Tıp Fakültesi Sinir ve Beyin Cerrahi Kliniği’nde başarıyla uygulanarak bir hastanın sağlığına kavuşturulduğunu belirten Ceylan, ikinci olarak Aynur Ekinci’nin 17 Temmuz 2008 tarihinde bu yöntemle ameliyat edildiğini söyledi.

Prof.Dr. Savaş Ceylan, Aynur Ekinci’nin tedavi süreci hakkında şu bilgileri verdi: “Hastamız Aynur Ekinci, 17 Temmuz 2008 tarihinde ameliyata alınarak kafa ön tabanında (tüberkulum sella) yerleşmiş olan beyin tümörü (meningioma), geliştirilmiş bu yöntemle başarılı bir endeskopik müdahaleyle alınmıştır.”
Hastanın tek taraflı görme bozukluğu da olduğunu ve görme sıkıntısıyla birlikte birçok şikayetlerini de düzelttiklerini anlatan Ceylan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yöntemle kafa kemiği hiç açılmaksızın, beyin dokuları retrakte edilmeksizin tümör ile birlikte kaynaklandığı beyin zarları ve tutulduğu kemik de çıkarılmaktadır. Tam total tümör çıkarımı bu yöntemle gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde sadece iki burun deliği kullanılmaktadır. Hasta, 3-4 saat arasında değişen endoskopik müdahalenin ardından herhangi bir olumsuzluk olmadığı takdirde 4-5 günde taburcu edilmektedir.”

Bu tür ameliyatlarda ekibin önemine dikkat çeken Prof.Dr. Savaş Ceylan, Yrd. Doç. Dr. Kenan Koç, Yrd.Doç Dr. İhsan Anık ve asistanlarından oluşan ekibinin işlerini başarıyla yerine getirdiklerini anlattı. Prof.Dr. Ceylan, bu tür ameliyatların devamı olacağını ve birçok yeni başarıya da imza atacaklarını söyledi.

Çok nadir görülen bir ameliyat ile sağlığına kavuşan Aynur Ekinci ise şunları söyledi: “Beynimde tümör olduğunu ve ameliyat olmam gerektiği söylendiğinde çok korkmuştum. Tavsiye üzerine Prof. Dr. Savaş Ceylan’a gittim. Savaş Bey ameliyattan önce hastalığım ve ameliyat hakkında bilgi verince rahatladım ve ameliyat olmaya karar verdim. Şimdi herhangi bir ağrım sızım yok, başımda veya başka bir yerimde kesik yok. Ziyaretime gelen yakınlarım kesik olmadığını görünce çok şaşırdı. Doktorundan hastane personeline kadar herkes benimle ve diğer hastalarla çok yakından ilgilendi. Bu bana ve diğer hastalara moral ve güven verdi. Prof.Dr. Savaş Ceylan ve ekibi başta olmak üzere tüm Kocaeli Üniversitesi çalışanlarına teşekkür ediyorum.”.

Kafatası açılmadan beyin ameliyatı” için 4 yorum

 • 2015/07/02 tarihinde, saat 00:08
  Permalink

  Ben Tıp fakultesi öğrencisiyim. Hipofiz adenom teshisi kondugunda hocalarimin bana önerdiği tek isimdi Savaş Ceylan. Kocaeliye gidip tanıştıktan sonra hastaligima karsi korkum kalmadi neredeyse. Başarılı bir ameliyat gerçekleştirdi. Şuan kendimi çok iyi hissediyorum. Uzmanlık konusunda da fikirlerim değişti diyebilirim. Savaş hocamın asistani olmak büyük bir onur verir bana. Kendisine ve tüm ekibine çok teşekkürler 🙂

  Yanıtla
 • 2015/02/03 tarihinde, saat 22:41
  Permalink

  2014 ün ramazan ayın da kızımda tümör olduğunu öğrendik fakat bu olayı savaş bey öyle güsel anlattıki tüm korkularımızı aldı.ilkönce çok nazik ,tatlı dilli biri ameliyatımız çok başarılı geçti burundan girildi kesik dikiş yoktu bu kızımda büyük bir moral yüksekliği oldu.şimdi çok iyiyis yakında kontrollerimiz var. umuttepeye gidecez sayın doktorumuzu,abimizi görüces :).ayrıca Melih beye,İhsan beye,burak beye güleryüzlü olmalarından dolayı kızım ve ben teşekkürederiz. iyiyki varsınız herşey için Teşekkürlerrrrrr.

  Yanıtla
 • 2014/09/13 tarihinde, saat 12:17
  Permalink

  savaş hoca babamı da ameliyat etti. 2 defa burundan girdiler ama biz babamı ne yazıkkı kaybettik. fakat şunu öğrendik ki savaş ceylan gibi hocalara sahip olmamız büyük bir şans . kendi olsun ekibi olsun o kadar ilgili ve bizleri rahatlatan insanlardı ki . ellerinden geleni de yaptıklarına sonuna kadar inanıyoruz. yeni hayatlar kurtarmaları için Rabbim ona ve ekinbine sağlık sıhhat versin. başarılar diliyorum.

  Yanıtla
 • 2014/07/18 tarihinde, saat 15:52
  Permalink

  Savaş hocaya söyliyecek tek sözüm var. (Bana babalık yaptı) ALLAH ondan razı olsun. ALLAH savaş hocaya ve ekibine uzun ömürler versin sağlık sihhat versin.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir