Patoloji sonucu GBM çıktı ne yapmalıyım?

Şimdi, her ne kadar zor olsa da serinkanlı olun, bizi buldunuz, bir adım ilerdesiniz. Endişelenmeyin sağdan soldan duyduğunuz hikayelerin aksine beyin tümörü iyi edilebilen bir hastalık. Ancak iyi olabilmek için tedavi şart. Tedavi  uzun ve yer yer zorlu ama bu zorlu yolu yürüdüğünüz sürece sağlıklı uzun bir hayat sürebilirsiniz. Şayet umursamazsanız, üzerine düşmezseniz, tedaviye devam etmezseniz sonucu ise ölüm, bu da bir gerçek.

Bu grip değil, nezle değil, kendiliğinden geçmeyecek. Herhangi basit bir hastalık değil bir ilaç içip düzelecek. Sistemli ve kararlı bir şekilde savaşılması gereken bir hastalık. Bunu yaparsanız uzun yıllar sağlıklı yaşarsınız. Sitemizde bunu yapmış ve senelerdir hala sağlıklı olan insanların örnekleri var.

Beyin tümörü tedavisinde en önemli görev  sizin! Ne doktorların, ne başkasının… Can sizin canınız, onu da siz müdaafaa edeceksiniz, ne kadar istekli olursa olsun sizden başka kimse bunu yapamaz. En iyi doktorlar dahi akşam eve gittiklerinde muhtemelen sizi unutacaklar günlük hayatlarına dönecekler. Oysa siz bunu kafanızda taşıyacaksınız, bununla yatıp bununla kalkıyor olacaksınız.

Tedavi olmayı isteyeceksiniz. Tedavi olursanız iyileşeceğinizi bileceksiniz. Başka alternatifiniz yok! Şu an teknoloji ve tedavi yöntemleri üç beş yıl önceye göre dahi çok ilerledi, yeni ilaçlar yöntemler çıktı ve sürekli çıkıyor.

[toggle title=”Doğru bir patoloji raporu nasıl olmalı?”]
Patoloji raporunuzda yazan şeyler tümörün tipini ve şiddetini gösterir. Buna göre bir tedavi yöntemi seçilir. Bu yüzden patoloji incelemesinin doğru yapılması çok önemlidir. Bu, tedavinin seyrini değiştirebilir.

Patoloji raporunuzda mikroskop altında çekilmiş resimler ve ölçülüp tespit edilmiş sayı değerleri bulunmalıdır. PTENkp53 gibi değerleri raporun üzerinde bulabilirsiniz. Şayet bulamazsanız patoloji incelemesini başka bir laboraturara tekrar yaptırmanızda fayda vardır. Çünkü bazen laboratuarlar yalnızca maksroskopik inceleme yapmakla yetinirler. Bu ise doğru sonuç vermeyebilir. Makroskopik inceleme sizden alınan tümör örneğinin Astrositik hücrelerin mi Oligodendroid hücreler mi etkilendiğini söyleyemez. Oysa her ikisinin de tedavi stratejisi farklıdır. (Örneğin oligodendroglioma neredeyse sadece ilaçla tedavi edilebilir, oysa astrositoma için başka tedavilerinde uygulanması şarttır)
[/toggle]
[toggle title=”Şimdi ne olacak? Bundan sonraki adımlar neler?”]

Tümör ameliyat edilebilecek bir yerde mi? Şayet öyle ise, ameliyat olacaksınız ve tümörünüz alınacak. Bazı durumlarda tümörün tamamen alınması mümkün olmayabilir. Çünkü cerrahınız beyninizin sağlıklı kısımlarına zarar vermekten kaçınır. Hücreler çok küçük olduğundan geride bir miktar tümör artığı kalır. Bu yüzden ameliyatı müteakip size radyoterapi önerilecektir. Bu ilaçla beraber veya tek başına olabilir.

Şayet tümörünüzün çapı 2.5 cm den küçük ise GammaKnife veya Cyber Knife ameliyatı için iyi bir adaysınız. Bu nispeten yeni teknoloji ve hasta aynı gün yürüyerek girip yürüyerek çıkıyor. Ama büyük tümörlerde uygulanamıyor. Türkiye’de yalnızca 3 adet bulunuyor bu cihazdan ve bunlar İstanbul, Ankara ve İzmir’de.

Ameliyat  sonrası radyoterapi ve ilaçlı tedavi ile tedaviye devam edeceksiniz. Bu ameliyatınızı takip eden 1 ay içinde başlayacak.  Genelde radyoterapi ile ilaçlı tedavi bir arada yürütülür, çünkü yapılan araştırmalar ilaçların radyoterapide görülen faydayı artırdığını göstermekte.

Şayet radyoterapi görecekseniz bu, ameliyattan 1 ay sonra muhtemelen 30 gün boyunca yapılacak. Sonrasında 1 ay ara verilecek ve MR çekilecek. Bundan sonra size ilaçlı tedavi için yöntem ve doz belirlenecek. Peki bunlar sonraki aşamalar? Şimdiden onları düşünmenize gerek yok.

Öncelikle ameliyat olacaksanız bunu yaptıracağınız güvenilir bir beyin cerrahı bulmalısınız. Maddi gücünüz varsa yurtdışında çok ileri ameliyat teknikleri (MRlı ameliyat, Canlı beyin ameliyatı, beyin haritalı ameliyat) ile ameliyat olabilirsiniz. Bunlar tümöre en az riskle, hastaya en az hasar verecek şekilde müdahele etmeye yarar. Şöyle söylersek geleneksel beyin cerrahisinde ameliyatta bir terslik olması riski  %10 ise, bu yöntemlerle %1e düşürmek mümkün olur. Ancak bu ikisi arasındaki fark 50-100bin dolar arasındadır. Buna arabaları örnek verirsek Mercedes, Fiattan daha az kazaya sebep vermez ama bir kaza olduğunda içinden daha az hasarla çıkacak şekilde teknoloji ile donatılmıştır.

Ameliyat sonrası tedaviler için sitemizi inceleyin. Facebook ve Yahoo gruplarımıza üye olun. Başka arkadaşların tecrübelerinden ve tavsiyelerinden faydalanın. Mucize ilaç satıcılarından, kendilerine herbalist adı veren kişilerden uzak durun, onlar sizi iyi etmenin değil paranızın peşinde. Hiçbir bitki veya ilaç üç-beş yüz dolar gibi fiyatlara mal olacak kadar pahalı olamaz (üretimi için çok yüksek teknoloji gerekmedikçe).
[/toggle]
Geçmiş olsun.

Tedavi için hangi doktorlara gitmeliyim?.

Patoloji sonucu GBM çıktı ne yapmalıyım?” için 6 yorum

 • 2011/07/03 tarihinde, saat 12:28
  Permalink

  pınar hnm merhaba benmde eşim gbm beyin tümörü 3 kez ameliyat oldu bu ay irrinotecan ve altuzan başlandı 1. kürümüzü aldık ben antalyada hemşire olarak çalışıyorum sizinle detaylı grşmek isterim ltfen mail adresime tlf numaranızı gönderirmisiniz geçmiş olsun.

  Yanıtla
 • 2011/06/27 tarihinde, saat 20:17
  Permalink

  annem 2 yıldır yaşıyor çok şükür.altuzan ve irinotekandan faydalandı.birde iyi doktor ve tam çıkarılması çok mühim.çoğu hekim nasıl olsa malign diyerek tam çıkarmanın riskini almıyor.cesaretli ve tam kür garantisi almadan masaya yatmayın derim.

  Yanıtla
 • 2011/06/27 tarihinde, saat 17:22
  Permalink

  hızlı yanıtınız icin tesekkurler. en azından ulkemizde de bunu atlatanlar oldugunu bilmek onemli

  Yanıtla
 • 2011/06/27 tarihinde, saat 12:23
  Permalink

  selamlar,
  ameliyat sonrasında saglıklı ve uzun yasayan kisilerin arasinda keske turkiyeden de ornekler koyabilseniz. bu cok daha rahatlatici olacaktir.
  tesekkurler

  Yanıtla
  • 2011/06/27 tarihinde, saat 14:08
   Permalink

   Maalesef bizim vatandaslarimiz buna yanasmiyor. Sebebi de “nazar” gibi batil inanclar. Tesaduf eseri 9 yil once 10 yil once tumore yakalanip yenmis insanlarla karsilasiyoruz. Hikayenizi paylasin diyoruz, isminiz sakli kalsin diyoruz “hayir kesinlikle olmaz” diyorlar. Yapabilecegimiz birsey yok. Oysa o kisiler “nazar” dan korkacaklarina uzerlerinde olan “kul hakkindan” cekinmeliler. Cunku onlarin hikayelerini bilmek pek cok kisi icin olum ve kalim arasindaki secim demek. Hikayeleri ile yardim edebilecekleri halde, umuda muhtac insanlara yardim etmemeleri, onlardan gizlemeleri, buyuk bir kul hakki doguruyor. Ayni sekilde Allah’in onlara bahsettigi bu ibretlik “sagligin” sadakasini vermiyorlar. Yapacaklari cok fazla birsey degil… Dinsizlerin, hiristiyanlarin yaptigini muslumanlar yapmiyorlar…

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir