Beyin tümörünü burundan çıkardılar

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde bilim adamları, 20 hastada beynin cavernous sinus bölgesine yayılmış hipofiz tümörlerini endoskopik yöntemle iki burun deliğinden girerek çıkardı.

Biri çocuk, diğerleri yetişkin hastaların tamamında başarılı geçen ameliyatlar serisi, ABD’nin en saygın beyin cerrahisi dergilerinden Neurosurg’da yayımlandı.

KOÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Ceylan, hipofiz bölgesinde bulunan, baş ağrısı, hormonal ve görme bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olabilen beyin tümörlerini 12 yıldır tamamen endoskopik yöntemle iki burun deliğinden girerek çıkardıklarını belirtti.

Bu tür operasyonları Türkiye’de en fazla yapan klinik olduklarını bildiren Prof. Dr. Ceylan,

Şu ana kadar 270 kişiyi bu yöntemle ameliyat ettik. Zamanla bu alanda teknik gelişmeler katederek hipofiz bezi dışındaki bölgelerin tümörlerini de burundan girerek çıkarabilme seviyesine ulaştık” dedi.

Bu bölgelerden birinin de beynin bütün damarların birleştiği bir damar havuzu olan cavernous sinus bölgesi olduğunu ifade eden Ceylan, bu bölgeye yayılmış hipofiz tümörlerine endoskopik yöntemle Türkiye’de ilk kez 4 yıl önce kendilerinin müdahale ettiğini, yöntemin daha sonra başka kliniklerce de kullanıldığını söyledi.

Söz konusu bölgeye endoskopiden başka bir yöntemle ulaşmanın çok zor olduğunu ifade eden Ceylan, bu alanda 4 yılda yaptıkları, tamamı başarılı geçen 20 ameliyatın sonuçlarının ABD’nin en saygın beyin cerrahisi dergilerinden JNeurosurg’da yayımlandığını kaydetti.

Bu ameliyatların ekip işi olduğunu, ekibinin Yrd. Doç. Dr. Kenan Koç ve Yrd. Doç. Dr. İhsan Anık ile asistan grubundan oluştuğunu belirten Ceylan,

“Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda hasta hem estetik hem de kozmetik açıdan avantajlıdır. Hastanede kalma süresi de çok kısadır. Bu tür ameliyat geçirenler bir sorun yoksa birkaç günde hastaneden çıkıp günlük yaşamlarına dönebilir” diye konuştu.

.

Beyin tümörünü burundan çıkardılar” için 4 yorum

 • 2014/02/08 tarihinde, saat 11:19
  Permalink

  merhaba savaş bey ben prensesinizin kardeşi cansu aslında söylenecek çok söz var allahım sizin sayenizde canım ikizimi bana bağısladı. ekibinize ve size herşey icin cok teşekkür ederim. hepiniz iyiki varsınız.

  Yanıtla
 • 2012/08/05 tarihinde, saat 03:03
  Permalink

  kardesimde 2010 da gozde cift gorme problemiyle tumor tesbit edildi 2010 da ameliyat oldu simdi adet olamama problemiyle tekrar tumor tesbit edildi kardesim burundandan ameliyatla kitle temizlenebilirmi lutfen bilgi verin tesekkurler…

  Yanıtla
 • 2012/03/04 tarihinde, saat 02:00
  Permalink

  savaş ceylan ve ekibine çok teşekkür ediyorum sırt ağrılarından dolayı emar çektirdim gülizar hanım emarımı incelerken tesadüfen bulduğu tümör savaş ceylan ve ekibi tarafından profesyonelce ameliyatla aldılar .onlara çok çok teşekkür ediyorum allah onlardan razı olsun

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir