Diffüz Astrositoma

Diffüz Astrositoma bir beyin tümörü çeşididir. Bu tümör beyinde bulunan astrosit adı verilen yıldız şeklindeki hücrelerin kontrolsüzce üremesi sonucu oluşur. Astrositom adı verilen bu kitleler ya tek başlarına büyük bir yumru oluştururlar veya küçük kitleler halinde beynin çeşitli yerlerine dağınık halde bulunurlar. Küçük ve dağınık halde bulunanlara Diffüz Astrositom adı verilir.

Diffüz Astrositom tek bir yumru oluşturmadığı için bunun ameliyatla alınması söz konusu değildir. Aynı şekilde kitleler dağınık olduğundan radyoterapi uygulanması kesinlikle tavsiye edilmez. Uygulanacak Radyoterapi geniş bir alanı kapsayacağı için sadece tümörleri değil beynin sağlıklı hücrelerini de öldürür. Sonuç olarak hastada konuşma bozuklukları, felçler, zeka gerilemesi, şuur kaybı gibi durumlara yol açar. Ülkemizde radyoterapi konusunda özellikle SSK doktorları çok rahat davranmaktadırlar ve her türlü hastaya, tümörün cinsine bakmaksızın radyoterapi uygulamayı önermektedir. Bunun başlıca sebebi tedavi maliyetidir, radyoterapi herhalukarda uygulanacak ilaçlı tedaviden çok daha ucuza mal olur.

Diffüz Astrositomlar temel olarak kemoterapi ile tedavi edilirler. Kemoterapi Temodal adı verilen ağızdan alınan, yan etkileri fazla olmayan bir hap ile uygulanır. Bu kemoterapi sanılanın aksine hastada saç dökülmesine vs yol açmaz.

Tümörler şiddetlerine göre WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından 4 dereceye ayrılmışlardır. Tümörün derecesi genelde patoloji raporlarında WHO Grade I, WHO Grade II, WHO Grade III, WHO Grade IV olarak belirtilir. Grade I tümörleri halk arasında genelde iyi huylu tümör diye adlandırılır. Bu tümörler muhtemelen zamanın birinde oluşmuş ve gelişmelerini neredeyse durdurmuşlardır. Grade II tümörlerinde ise gelişme çok yavaştır ve tümörün büyümesi yıllar sürebilir. Grade IV tümörleri çok agresif olup tedavi edilmedikleri takdirde 6 ay gibi bir süre içinde hastada hayati tehlikeye yol açabilirler.

Diffüz Astrositom Grade II ve Diffüz Astrositom Grade III için ilk tedavi yöntemi Temodal adlı ilaç kullanılarak yapılan ilaçlı tedavidir. Yurtdışında Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa gibi belli başlı batı ülkelerinde bu tedavi standard tedavi kapsamındadır ve sosyal sigorta kapsamında hastalara ücretsiz uygulanır. Ancak ülkemizde Sağlık Bakanlığı Temodal adlı ilacı Grade II ve Grade III tümörleri için onaylamamıştır. Bu sebepten de Temodal tümörünüz Grade IV olana kadar SSK tarafından karşılanmamaktadır. Özel sağlık sigorta kapsamında değilseniz bu tedaviyi cebinizden ödemek zorundasınız.

Sizde Diffüz Astrositom Grade II veya Diffüz Astrositom Grade III görülmüşse SSK doktorlarının size önereceği tek tedavi Radyoterapi olacaktır. Ancak yukarıda değindiğimiz gibi bu son derece risklidir.

WHO 2016 Beyin Tümörü Sınıflandırması

IDH1 mutasyonu hedefli aşı

Metformin

Bağırsak paraziti ilacı tümöre umut olabilir

Beyin tümörü hastaları Ketojenik Diyet ile iyileşti

Diffüz Astrositoma” için 10 yorum

  • 2015/04/27 tarihinde, saat 15:25
    Permalink

    Salam.mənim anamda astrositoma grade 1di. Biopsi olundu dedilər grade 1di.. əməliyyat eləmək olmaz dedilər.beynin yarsin tutmusdu. 13şüa verdilər. Və iki ay sonra təzdən MRT olundu yayilma. Yariya yari azalmişdi. Amma azalmasina baxmayaraq qicolma başlayib.dişdişə dirənir əl ayaq qic olur qəfildən agiz oyxa buyza oynayir. İndi neyləyək bilmirəmm. Sizinlə nece əlaqə saxlaya bilərikkisiz bizə kömək edəsiz. Tsk

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir