GammaKnife tedavisi nedir? Kimlere uygulanabilir? GammaKnife nerede uygulanıyor?

236/262
GammaKnife tedavisi nedir? Kimlere uygulanabilir? GammaKnife nerede uygulanıyor?

Gamma Knife iyi veya kötü huylu beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılan bir radyocerrahi sistemidir. Bu yöntemde tümör bölgesi açılmadan dışarıdan gamma ışınları yollanarak tümörlü bölge kesilerek sağlıklı dokudan ayrılır ve tümörün yok olması sağlanır. Bunun avantajı cerrahın ulaşamayacağı yerlere ulaşılabilmesi ve hastaya neşter vurulmadan harici olarak tümörün yok edilmesidir. Böylelikle hasta narkoza girmez ve yürüyerek operasyondan çıkar. Şekil olarak MR cihazını andırır.

Gamma Knife nasıl çalışır? CyberKnife ile arasında ne fark var?
GammaKnife cihazı ilk bulunan radyocerrahi yöntemlerinden biridir ve 1967 yılında Lars Leksell tarafından bulunmuştur ve radyocerrahi alanının kurulmasına yol açmıştır. CyberKnife ile temel çalışma prensipleri aynıdır. MRI ile görüntülenen tümör bölgesine odaklanmış hassas bir ışın gönderilerek tümörün etrafı 3 boyutlu olarak çevrelenir ve canlı dokudan ayrılır. Gamma knife yönteminde CyberKnife’dan farklı olarak tümör etrafında 3 boyutta hareket eden mekanik robot kol yerine, ışın başa geçirilen sabit bir kask ile tamamen elektronik olarak odaklanır. Herhangi bir mekanik hareket sözkonusu olmadığı için ışın milimetrik oranlarda hassas bir şekilde tümör bölgesini çevreler.

CyberKnife ise hareketli robot kola sahiptir ve CyberKnife üreticileri bunun GammaKnife’a göre bir üstünlük olduğunu söylemektedir. Çünkü GammaKnife’da tedaviden önce hastanın kafasına metal bir çerçeve lokal anestezi altında sabitlenir. Bunun da hastanın psikolojisi üzerinde iyi bir etkisi olmadığını belirtiyorlar. Fakat bizce hastanın tedavi sırasında sabitlenmemesinin bazı olumsuz sonuçları da olabilir. Çünkü mekanik olarak hareket eden kolun hassasiyeti sınırlıdır. Aslında CyberKnife’da sabit kask yerine hareketli kolun eklenmesi aslında hastalara faydadan çok ticari bir seçimdir. Çünkü üretici şirket Accuray bu sayede GammaKnife’a ait patent korumasını geçebilmiş ve ona rakip bir cihaz üretebilmiştir.

Kask yerine hareketli kol kullanılması CyberKnife yönteminin vücudun başka bölgelerindeki tümörlere uygulabilmesini de sağlamıştır.

Gamma knife kimlere uygulanabilir?

Gamma knife yalnızca beyin tümörü hastalarına uygulanabilir. Genel bir kural olarak ancak çok büyük olmayan tümörlere (aşağı yukarı çapı 2.5cm kadar olan tümörlere) uygulanabilir.

Bunun sebebi Gamma knife cerrahisinde tıpkı diğer radyocerrahi yöntemlerinde olduğu gibi, ölü tümör vücut içinde kalır ve vücut tarafından parçalanarak dışarı atılması gerekir. Büyük tümörlerdeki doku ölüm hızı vücudun parçalayıp dışarı atabileceğinden çok daha fazla olur. Böylece vücut bu ölü dokuya karşı şiddetli alerjik ve iltihaplı reaksiyonlar gösterir. Bu hastada şiddetli sancılara, ateş yükselmesine ve krizlere yol açabileceğinden çok ender durumlar hariç kullanılmaz. Bu durumlarda hastalara açık ameliyatla iltihapın dışarı atılması için daimi bir şant takılması gerekebilir ki bu hasta için hem acılı hem de risklidir.

Türkiye’de Gamma knife nerelerde uygulanıyor?
Gamma knife cihazına ülkemizde yalnızca 3 hastane sahiptir:

İstanbul

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi
İnönü Cad. Okur Sk.,
Kozyatagi, Kadıkoy,
Istanbul, 34742
Tel: 0 216 571 41 29
Fax: 0 216 658 84 38
Sorumlu: Prof Selçuk Peker peker@atlas.net.tr – Beyin Cerrahi
Sorumlu: Prof Meriç Şengöz msengoz@asg.com.tr – Radyasyon Onkolojisi

http://www.acibadem.com.tr

Marmara Üniversitesi Hastanesi
Tophanelioglu Caddesi No: 13/15,
34662 Altunizade,
İstanbul
Tel: 0 216 326 45 59
Tel: 0 216 444 03 53
Tel: 0 538 303 85 85
Fax: 0 216 327 52 49
Sorumlu: Prof. Türker Kılıç, turker.kilic@tnn.net

http://www.hastane.marmara.edu.tr

Florence Nightingale Hastanesi‎
Gayrettepe Mh.
Cemil Aslan Güder Sokak No:8, 34349 Beşiktaş, Türkiye
+90 212 288 3400

http://www.florence.com.tr‎

Ankara

Gazi Üniversitesi Tıp Fakultesi Hastanesi
Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü
Beşevler, 06510,
Ankara
Tel: 0 312 202 51 16
Fax: 0 312 212 90 04
Sorumlu: Prof. Necdet Çeviker: nceviker@gazi.edu.tr
Sorumlu: Prof. Gökhan Kurt: gkurt@gazi.edu.tr
Sorumlu: Prof. Hakan Emmez: hakanemmez@hotmail.com

http://www.gammaknife.gazi.edu.tr 

Arkadaşkarınla paylaş:

61c yorum:

ahmets.2015/06/28 saat 18:44Cevapla

Sevgili admin; Konular içinde Epilepsi hastaları ile ilgili her hangi bir şey göremedim. Uzun süredir sağ temporal lop epilepsi hastasıyım. Rahatsızlığımın olduğu bölge bilinç ve hafıza bölgesi.Yaşım 48. İstanbul Anadolu yakasında gittiğim prf. tek mr. çekerek bunu % 80 hallederiz dedi. Ama ben, başka epileptik odakta olabileceği kuşkusuyla endişeye kapıldım. Sizce Nöbete neden olan odak için tek MR. yeterli midir. Yeterli olsa bile uygulamanın başarı şansı nedir. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

meltem2014/11/27 saat 00:35Cevapla

Merhaba benim annem 2014 haziranda beyin kanaması geçirdi doktorlar kanama durduğu için ameliyata gerek görmedi fakat heran risk altında oldugunu söylediler başka doktorlarada gittik kimi ameliyatta ısrar ediyo kimi gerek yok diyor en son bu ışın tedavisini önerdiler ama buda kesin çözüm olmayabilir diyolar beyin kanaması geçirip bu tedaviyi uygulayan hasta yakınları yorum yaparsa sevinirim çok önemli.

ali2014/11/22 saat 02:49Cevapla

Babam beyin tümöründen ameliyati oldu sali emari var pet cekilcek bakalim

Semi2014/07/08 saat 17:45Cevapla

Merhaba. Benim akrabamda kotu huylu beyin tumoru var. ameliyat oldu ve radyo terapi yapıyorlar ama bir tarafını kullanamıyor artık ve bugun uyanamıyordu. Gamma knife uygulana bilir mi? Lutfen acil cevap verirseniz sevinirim. Birde fiyat belirtirseniz. Onceden teşekkurler. Allah şifa versin herkese

Nurgül2014/06/18 saat 17:51Cevapla

Merhaba,
Biyopsi almak için de gammaknife kullanılıyor mu? SGK bu tedavinin kaçını karşılıyor? teşekkürler

Dilek2014/04/30 saat 23:38Cevapla

Merhaba, annem 74 yasinda ve 2.7 cm buyuklugunde meningenom tumoru cikti 3 hafta icinde gamma knife tedavisi olacak. Bu yasta hasta tedavi sonrasi neler ile karsilasabilir? Ve 2,5 cm den buyuk tumorlara kullanilmasi onerilmiyo ve risico su var diye okudum. Bunlar nelerdir? Lutfen yardimci olun eger bilginiz veya tecrubesi olanlar varsa. Turkcem icin ozur diliyorum yurtdisinda buyugumuz icin turkcem cok kibar ve iyi degil.

kaya çiçek2014/03/16 saat 16:24Cevapla

tedavi kolay ve ağrısız aynı gün tedavi olup çıkıyorsun ben çocuğumu florance niğhtingale hastanesinde yaptırdım bir ay oldu
sonucu haziranda belli olacak fakat tedavi olarak çok iyi ve kesin çözüm gibi.ücret olarakta radyoterapi yaptırmaktan daha az.

1 4 5 6

MENU