GammaKnife tedavisi nedir? Kimlere uygulanabilir? GammaKnife nerede uygulanıyor?

Gamma Knife iyi veya kötü huylu beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılan bir radyocerrahi sistemidir. Bu yöntemde tümör bölgesi açılmadan dışarıdan gamma ışınları yollanarak tümörlü bölge kesilerek sağlıklı dokudan ayrılır ve tümörün yok olması sağlanır. Bunun avantajı cerrahın ulaşamayacağı yerlere ulaşılabilmesi ve hastaya neşter vurulmadan harici olarak tümörün yok edilmesidir. Böylelikle hasta narkoza girmez ve yürüyerek operasyondan çıkar. Şekil olarak MR cihazını andırır.

Gamma Knife nasıl çalışır? CyberKnife ile arasında ne fark var?
GammaKnife cihazı ilk bulunan radyocerrahi yöntemlerinden biridir ve 1967 yılında Lars Leksell tarafından bulunmuştur ve radyocerrahi alanının kurulmasına yol açmıştır. CyberKnife ile temel çalışma prensipleri aynıdır. MRI ile görüntülenen tümör bölgesine odaklanmış hassas bir ışın gönderilerek tümörün etrafı 3 boyutlu olarak çevrelenir ve canlı dokudan ayrılır. Gamma knife yönteminde CyberKnife’dan farklı olarak tümör etrafında 3 boyutta hareket eden mekanik robot kol yerine, ışın başa geçirilen sabit bir kask ile tamamen elektronik olarak odaklanır. Herhangi bir mekanik hareket sözkonusu olmadığı için ışın milimetrik oranlarda hassas bir şekilde tümör bölgesini çevreler.

CyberKnife ise hareketli robot kola sahiptir ve CyberKnife üreticileri bunun GammaKnife’a göre bir üstünlük olduğunu söylemektedir. Çünkü GammaKnife’da tedaviden önce hastanın kafasına metal bir çerçeve lokal anestezi altında sabitlenir. Bunun da hastanın psikolojisi üzerinde iyi bir etkisi olmadığını belirtiyorlar. Fakat bizce hastanın tedavi sırasında sabitlenmemesinin bazı olumsuz sonuçları da olabilir. Çünkü mekanik olarak hareket eden kolun hassasiyeti sınırlıdır. Aslında CyberKnife’da sabit kask yerine hareketli kolun eklenmesi aslında hastalara faydadan çok ticari bir seçimdir. Çünkü üretici şirket Accuray bu sayede GammaKnife’a ait patent korumasını geçebilmiş ve ona rakip bir cihaz üretebilmiştir.

Kask yerine hareketli kol kullanılması CyberKnife yönteminin vücudun başka bölgelerindeki tümörlere uygulabilmesini de sağlamıştır.

Gamma knife kimlere uygulanabilir?

Gamma knife yalnızca beyin tümörü hastalarına uygulanabilir. Genel bir kural olarak ancak çok büyük olmayan tümörlere (aşağı yukarı çapı 2.5cm kadar olan tümörlere) uygulanabilir.

Bunun sebebi Gamma knife cerrahisinde tıpkı diğer radyocerrahi yöntemlerinde olduğu gibi, ölü tümör vücut içinde kalır ve vücut tarafından parçalanarak dışarı atılması gerekir. Büyük tümörlerdeki doku ölüm hızı vücudun parçalayıp dışarı atabileceğinden çok daha fazla olur. Böylece vücut bu ölü dokuya karşı şiddetli alerjik ve iltihaplı reaksiyonlar gösterir. Bu hastada şiddetli sancılara, ateş yükselmesine ve krizlere yol açabileceğinden çok ender durumlar hariç kullanılmaz. Bu durumlarda hastalara açık ameliyatla iltihapın dışarı atılması için daimi bir şant takılması gerekebilir ki bu hasta için hem acılı hem de risklidir.

Türkiye’de Gamma knife nerelerde uygulanıyor?
Gamma knife cihazına ülkemizde yalnızca 3 hastane sahiptir:

İstanbul

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi
İnönü Cad. Okur Sk.,
Kozyatagi, Kadıkoy,
Istanbul, 34742
Tel: 0 216 571 41 29
Fax: 0 216 658 84 38
Sorumlu: Prof Selçuk Peker peker@atlas.net.tr – Beyin Cerrahi
Sorumlu: Prof Meriç Şengöz msengoz@asg.com.tr – Radyasyon Onkolojisi
http://www.acibadem.com.tr

Marmara Üniversitesi Hastanesi
Tophanelioglu Caddesi No: 13/15,
34662 Altunizade,
İstanbul
Tel: 0 216 326 45 59
Tel: 0 216 444 03 53
Tel: 0 538 303 85 85
Fax: 0 216 327 52 49
Sorumlu: Prof. Türker Kılıç, turker.kilic@tnn.net
http://www.hastane.marmara.edu.tr

Florence Nightingale Hastanesi‎
Gayrettepe Mh.
Cemil Aslan Güder Sokak No:8, 34349 Beşiktaş, Türkiye
+90 212 288 3400
http://www.florence.com.tr‎

Ankara

Gazi Üniversitesi Tıp Fakultesi Hastanesi
Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü
Beşevler, 06510,
Ankara
Tel: 0 312 202 51 16
Fax: 0 312 212 90 04
Sorumlu: Prof. Necdet Çeviker: nceviker@gazi.edu.tr
Sorumlu: Prof. Gökhan Kurt: gkurt@gazi.edu.tr
Sorumlu: Prof. Hakan Emmez: hakanemmez@hotmail.com
http://www.gammaknife.gazi.edu.tr.

GammaKnife tedavisi nedir? Kimlere uygulanabilir? GammaKnife nerede uygulanıyor?” için 66 yorum

 • 2015/10/20 tarihinde, saat 23:18
  Permalink

  Eşim için”” sağ kavernöz sinüste internal karotis arteri çepeçevre saran,hipofiz bezi anterior komşuluğuna uzanan dural tabanlı,yoğun homojen kontrast boyanan 24*18*22 mm boyutta kitle var”” çekilen MR da bunlar yazıyordu.Bize gamma knife önerildi.Ankaraya gitmeyi düşünüyoruz.sizce durumumuz nedir gamma knife uygulanabilirmi.Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 2015/10/15 tarihinde, saat 22:35
  Permalink

  Annem iki gün önce acıbadem kozyatağı hastanesinde gamma knife tedavisi gördü . Selçuk peker ve ekibine çok teşekkür ederim gerçekten çok ilgililer ve harika bir ekip çalışması var. Annemin sağ kulak arkasında swannom olarak adlandırılan tümör tespit edildi. Biz çok araştırdık ama bir ayda acıbadem hastanesinde karar kıldık ve kesinlikle öneriyoruz herkese acil sifalar diliyorum

  Yanıtla
 • 2015/09/22 tarihinde, saat 12:29
  Permalink

  bu cihaz konusunda bilgi sahibi olmak istiyorum,”2010yılında gliar tümör” Ege üniversitesindePROF TAYFUN DALBASTI’ tarafında ameliyat oldum,sol kol ve sol ayak lopu arasında bir küçük parça risk bölgesinde oldugu için alınmadı.Bu güne kadar sadece keppra kullandım,arada sırada çok kısa donmalarım oluyor,oda ilacımı unutunca.Ayrıcana sıra dışı bir sporcuyum ”Dünya TIP Tarihine girmiş bulunmaktayım.
  Bu konuda bilgi ve destege ihtiyacım var.

  ALİ BAHÇETEPE
  SELAMLARIMLA.

  Yanıtla
 • 2015/08/18 tarihinde, saat 10:21
  Permalink

  Gamma Knife merkezlerinden biri ve en iyisi de Göztepe Medikal Park Hastanesi dir. En iyi beyin cerrahlarından Prof. Dr. Türker Kılıç tarafından yönetilir.

  Randevu için 05445621317 den bilgi alabilirsiniz.

  Yanıtla
 • 2015/07/31 tarihinde, saat 17:01
  Permalink

  Gebze Kocaeli’nde Medikalpark bünyesinde Santel medikal Firması Medikalpark bünyesinde Gamma knife cihazı ile hizmet vermekte. listeye eklerseniz bu civarda ikamet eden kişilere faydası olabilir

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir