Limon kemoterapiden 10bin kat daha güçlü mü? Neden bunları bilmiyoruz?

İnternette limonun kemoterapiden 10 bin kat güçlü başlıklı paylaşımlarla sıkça karşılaşmaktayız. Peki limon gerçekten kemoterapiden 10 bin kat güçlü mü? İlaç firmaları bu sırrı bizden saklıyorlar mı?

Yazının devamını okumaya üşenenler için kısa cevabı verelim. Yukarıdaki haber uydurmadır. Reklam amaçlı dolaşıma sokulmuştur.

Meraklılar için internette dolaşan metnin Türkçe hali buradadır. Bu yazı biraz şekil değiştirerek zaman zaman email olarak, zaman zaman Facebook veya forum paylaşımı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yazının asıl kaynağı ingilizcedir, dolaşımda olan bir hali şu bağlantıda verilmiştir. Belirtilen yazının yaklaşık 2004 yıllarında dolaşıma sokulduğu tahmin edilmektedir. Çeşitli ekleme ve değişmelerle karşımıza çıkmaktadır. Yazının Baltimore Institute of Healt adlı bir kuruluş tarafından yayınlandığı iddia edilmektedir.

Yazıda genel hatları ile pek bir dayanak verilmeden limonun kansere karşı etkili bir ilaç olduğu ancak ilaç firmalarının  bunu örtbas ettikleri iddia edilmektedir. Yazının dolaşıma sokulma amacının yazının iyi niyetli kişiler tarafından paylaşılarak, yazı altına eklenen şirketin ve web sitesinin reklamının yapılması olduğu tahmin edilmektedir.

Yazının başında ve sonunda ismi ve adresi yer alan Institute of Health Sciences aslında bitkisel ürünler satan ticari şirkettir. İsmi resmi bir sağlık kuruluşu izlenimini yaratacak şekilde seçilmiştir. Bu yazının da bu şirketin reklamını yapmak için dolaşıma sokulduğu düşünülmektedir.

Ancak Institute of Health Sciences adlı şirket dolaşan bu yanlış bilgilerden doğacak yasal sorumluluğa karşı bir açıklama yayınlayarak, bu yazının kendilerine ait olmadığını bildirmiştir. Şirket sözcüsünün hoaxslayer adlı siteye gönderdiği cevap şöyledir:

E-posta iletisi ve söz konusu bilgiler Health Sciences Institute’den gelmemiştir. Bu dolandırıcılığı kim başlattı ise bizim yayınladığımız – limon ile uzaktan yakından ilgisi olmayan – bazı materyallerimizi kullanmış ve arasına limon ile ilgili bilgileri eklemiştir. Bu bilgiler hatalıdır ve başımıza büyük dertler açmıştır. Fakat en kötüsü, kanserden muzdarip hastalara yanlış veya denenmemiş tıbbi tavsiyelerde bulunmasıdır. Turunçgillerin bazı kanserlere etkisi olabilir veya olmayabilir (ben bunun kararını verecek kalifikasyona sahip değilim) fakat kesin olarak bildiğim birşey varsa o da Health Sciences Institute’ün böyle bir iddiaya kaynak olacak bir bilgi yayınlamadığıdır. Bu email ve içindeki bilgilerle hiçbir ilgimiz bulunmamaktadır.

Yazının kaynak gösterdiği kurum yazıyı yalanladığına göre yazının detaylarını tartışmaya pek lüzum kalmamaktadır. Ancak yine de limon ve turunçgillerin kansere etkisi üzerinde yapılmış bilimsel bazı çalışmalara değinmekte yarar var.

Bunlardan ilki 2004 yılında ScienceDaily adlı sitede yayınlanan bir haber. Habere göre Texas Üniversitesi Ziraat fakültesinden Dr. Ed Harris ve Dr. Bhimu Patil yaptıkları laboratuar deneylerinde limondan elde edilen limonoidlerin Nöroblastom hücrelerinde ölüme yol açtığını gözlemlemişlerdir. Patil ve Harris’in bu çalışması 2005 yılında Journal of Nutrition adlı dergide yayınlanmıştır.

Dr.Patil lemonenlerin bağırsak kanseri, adenokarsinom, gögüs kanseri gibi çeşitli kanserler üzerine etkisini araştırmaya devam etmiş ve bu konuda çeşitli çalışmalar yayınlamıştır. Dr. Patil’in çalışmalarına göre sadece limonda bulunan ve lemonenlerin kanser hücrelerinde programlanmış ölüme ve damarlanma durdurucu etkisi bulunmaktadır. Patil’in çalışmalarına göre bir bardak limonsuyu laboratuar deneylerinde kullandıkları dozda lemonen ihtiva etmektedir.

Hem ekşi hem tatlı olan limon suyunun aksine limonen tatsız ve şekersizdir ve bu yüzden çeşitli gıdalara eklenerek kullanımasının kolay olduğunu belirtmektedir.

Görüldüğü üzere limon hakkında bazı çalışmalar vardır ve bu halka açık olarak yayınlanmıştır. Yani ilaç firmalarının bunu gizlemesi gibi bir komplo teorisi doğru değildir.

Çalışmayı yapan bilimadamlarının limonun kemoterapiden 10 bin kat güçlü olduğu gibi bir iddiası yoktur. Sadece yaptıkları deneylerde bazı kanser hücrelerini öldürücü etkisini gözlemlediklerini söylemektedirler. Etkiye sebep olan maddenin limonda bulunan tatsız ve kokusuz olan limonenlerden olduğunu düşünmektedirler. Deney sadece laboratuarda yetiştirilen kanser hücrelerinde yapılmıştır. İnsan üzerinde yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır.

Limon bir gıda ürünü olduğu için ve sağlıklı insanlarda asit ve ekşiliği dışında herhangi bir etkisi bulunmadığından kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ancak bunun bir tedavi olduğunu iddia etmek henüz mümkün değildir.

Limon suyu asidiktir ve şeker ihtiva etmektedir. Bu sebepten düşük şekerli diyet yapan veya mide sorunları olan kişilerce tüketilmesi önerilmez.

KAYNAKLAR:

  • Citrus limonoids induce apoptosis in human neuroblastoma cells and have radical scavenging activity, Poulose SM1, Harris ED, Patil BS, J Nutr. 2005 Apr;135(4):870-7
  • Citrus limonin and its glucoside inhibit colon adenocarcinoma cell proliferation through apoptosis. Chidambara Murthy KN, Jayaprakasha GK, Kumar V, Rathore KS, Patil BS. J Agric Food Chem. 2011 Mar 23;59(6):2314-23. doi: 10.1021/jf104498p. Epub 2011 Feb 21.
  • Cancer Chemopreventive Properties of Citrus Limonoids, Kim, J., Jayaprakasha, G.K., Vikram, A., and Patil, B.S., “Emerging Trends in Dietary Components for Preventing and Combating Disease Chapter 3 pp 37–50, (2012)

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir