MR Kılavuzlu Odaklanmış Ultrason ile beyin tümörü tedavisi

Ultrason insan kulağının duyamayacağı yükseklikte frekansa sahip ses dalgalarıdır (ses üstü, ses ötesi). Bazı hayvanların duyabildiği bu dalgaların insan vücudu içinde seyahat etmekte ve dokuların özelliklerine göre kısmen yansıtılmaktadır. Bu prensipten faydalanarak insan vücudunun içini dışarıdan görmeye yarayan ultrason cihazları yapılmıştır ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ultrason dalgaların bir özelliği de belli bir noktaya odaklanabilme özelliğidir. Bu dalgaların odaklandığı noktada dalgaların çarptığı maddedeki atomlar titreşmekte ve ısı oluşmaktadır. Ultrason ile tümör tedavisi işte bu özellikten faydanmaktadır. Birden fazla kaynaktan gönderilen dalgalar beyin içindeki tümöre odaklanarak tümör pişirilerek yok olması sağlanmaktadır. Bu tıpkı GammaKnife ve CyberKnife da olduğu gibi başka hiçbir dokuya zarar vermeden tümörü yok edebilen kafatası dahi açılmadan uygulanan ameliyatsız bir tümör tedavi yöntemdir.

Tedavi ilk olarak rahim kanserlerinde uygulanmaya başlanmıştır. Daha sonra bunu beyin tümörlerine de uygulanmasının mümkün olduğu görülmüştür.

Bu tekniği kullanarak geliştirilen ilk cihaz InSightec firmasının geliştirdiği ExAblate sistemidir. Bu sistem MR cihazı ile onun kılavuzluğunda çalışmaktadır. ExAblate sistemi önce MR görüntülemesi ile tümörün 3 boyutlu modelini çıkartmakta. Daha sonra tümör bölgesine odaklanacak ultrason enerjisi miktarını hesaplamaktadır. Hasta GammaKnife’dakine benzer bir kask giymektedir. Ancak ExAblate’in kaskı GammaKnife’daki gibi büyük değildir. Uygulanan ultrason enerjisi tümörlü dokuyu ısıtarak öldürmekte ve onu aynı zamanda dağlayarak kanamaların oluşmasını engellemektedir. Ölü tümör dokusu vücut tarafından parçalanarak vücuttan atılmaktadır.

Hasta tedaviye yürüyerek gelmekte ve tedavi sonunda yürüyerek çıkabilmektedir.

Bu tekniğin en büyük avantajı radyocerrahi yöntemlerinin aksine istenildiği kadar tekrarlanabilmesidir. Bilindiği üzere radyocerrahi yöntemleri radyasyon dozu sınırlaması yüzünden hastaya ancak belirli aralıklarla uygulanabilmektedir. Tedavi radyoterapi, kemoterapi gibi yöntemlerlede birleştirilebilmektedir.

On yıl kadar süredir rahim kanseri üzerinde uygulanan teknik ilk olarak insan beynine Parkinson hastalığının oluşturduğu titremeyi tedavi etmek için uygulandı. Alınan başarılı sonuçlar üzerinde ABD sağlık bakanlığı cihazın beyin hastalıklarında kullanılması için izin verildi.Brain tumors_phase 1

Daha önce titremeyi yok etmek için insanlara uygulanan cihaz geçtiğimiz günlerde ilk kez beyin tümörü hastalarına uygulandı. 3 GBM hastası üzerinde yapılan ilk denemede ultrason enerjisinin beyin tümörüne odaklanabildiği ve sağlıklı beyin dokusunu ısıtmadan tümörün ısısını yükselttiği gözlemlendi. Bu da beyin tümörlerinin ultrason ile yok edilebileceğinin mümkün olduğunu gösterdi. Araştırmacılar halen bunu beyin tümörlerini yok edebilecek bir tedavi haline getirmeye çalışmaktalar.

 

KAYNAK:
Ram Z, Cohen ZR, Har Nof S, Tal S, Faibel M, Nass D, Maier SE, Hadani M, Mardor Y. MR guided Focused Ultrasound Surgery (MRgFUS) for Brain Tumor Therapy: Initial Clinical Experience, Neurosurgery.

Ram Z, Cohen ZR, Har Nof S, Tal S, Faibel M, Nass D, Maier SE, Hadani M, Mardor Y. Magnetic
Resonance Imaging-Guided High-intensity Focused Ultrasound For Brain Tumor Therapy,
Neurosurgery, 2006, 59(5):949-956

Transcranial Magnetic Resonance-guided Focused Ultrasound Surgery: Current Applications and Progress for Non-Invasive Neurosurgery, White Paper, InSightec

Ultrasound focusing using magnetic resonance acoustic radiation force imaging: application to ultrasound transcranial therapy. Hertzberg Y1, Volovick A, Zur Y, Medan Y, Vitek S, Navon G. Med Phys. 2010 Jun;37(6):2934-42.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir