Beyin tümörü ile ilk karşılaştığımızda ne yapmalıyız?

Beyin tümörü ile ik karşılaştığımızda yaşadığımız şok ile bir süre ne yapacağımızı bilemez hale gelebiliyoruz. Bu yazı umarım size de yol gösterici olur.

Öncelikle şunun farkına varın, üzülerek hiçbir yere varamazsınız. Hiçbirsey yapmadığınız sürece tümör beyninizde duracak hatta ilerleyecektir. Bu yüzden gücünüzü ve cesaretinizi toplayıp bir an önce savaşa geçin. Ancak bu şekilde bunu yenebilirsiniz ve gün geçtikçe sayıları artan beyin tümörünü yenmiş kişiler ordusuna katılabilirsiniz.

Beyin tümörü teşhisi ve tedavisi için doğru kişileri bulmalısınız. Bu kişilerle kendinize özel bir savaş ekibi kurun, siz onların önünde olacaksınız onlarda savaşınız sırasında size her türlü yardım ve desteği sağlayacaklardır.

Oluşturacağınız kişisel tedavi ekibinde kimler olmalı:

 1. Nöroonkoloji Uzmanı
 2. Beyin Cerrahı
 3. Nöropatoloji Uzmanı
 4. Nöroradyoloji Uzmanı

Nöroonkoloji uzmanı, ekibinizin başıdır ve ekibin diğer uzman doktorları ile beraber çalışarak tümörün tedavi edilmesini sağlar. Nöroonkolog doktor size en uygun tedavi yöntemini belirler ve takip eder ve tedaviyi koordine eder. Şayet ameliyat gerekiyorsa sizi beyin cerrahına yönlendirir ve beyin cerrahı ile yapılması gerekenleri kararlaştırır.

Beyin cerrahı, herhangi bir operasyon gerektiğinde, örneğin biyopsi ve testler için örnek alınması veya tümörün bir kısmının çıkarılmasında devreye girer. İyi bir beyin cerrahı hastaya en az hasar ile tümörü alır veya operasyonu gerçekleştirir. Beyin cerrahı tümörün durumunu ve ne kadarının ameliyatla alınabileceğini nöroonkoloji uzmanına bildirir.

Nöropatoloji uzmanı, teşhiste en önemli kişidir. Bu uzman alınan örneği inceleyerek en doğru tanıyı yapmaya çalışır. Doğru bir tedavi için tümörün türünün ve özelliklerinin en ince detayına kadar bilinmesi şarttır. Nöropatoloji uzmanı tedavi sırasında da devreye girerek, alınan örnek üzerinde yeni bulgulara göre çeşitli testler gerçekleştirir. Örneğin uygulanması gereken bir ilaç doğrudan örneğe verilebilir ve sonuç buradan gözlemlenebilir. Nöropatoloji uzmanı elde ettiği sonuçları nöroonkoloji uzmanına bildirir. Nöroonkoloji uzmanı ise patoloji uzmanından tedavi sırasında ek testler yapmasını isteyebilir.

Nöroradyoloji uzmanı, teşhis ve tedavinin her aşamasında devreye girer. Sizin MRI sonuçlarınızı inceler ve bulgularını söyler. Tedavi sırasında sürekli MRI sonuçlarını takip eder, hastalığın ilerleme veya gerilemesini nöroonkoloji uzmanına bildirir. Nöroonkoloji uzmanı tedavi sırasında çeşitli aşamalarda nöroradyoloji uzmanına başvurur.

Bunlar sizin asıl takımınızdır. Bu uzman doktorları iyi seçin ve sürekli aynı doktorlar ile devam edin.
Bunların yanısıra ekibe yardımcı olabilecek diğer uzmanlar ise:

 • Radyoonkolojist
 • Nöropsikolog
 • Beslenme Uzmanı

Radyoonkolojist, tedavi sırasında nöroonkolog tarafından devreye sokulur. Görevi radyoterapi uygulamak ve aynı zamanda radyo cerrahi adı verilen Gamma Knife gibi yöntemlerin uygulanmasıdır.

Nöropsikolog, hastaya tedavi sırasında eşlik eder ve hastanın yaşam kalitesinin artırılmasına yardım eder.

Ekibinizi kurun!.

Beyin tümörü ile ilk karşılaştığımızda ne yapmalıyız?” için 2 yorum

 • 2014/03/05 tarihinde, saat 15:52
  Permalink

  ben 17 yasında kızım tümör varmı yok bilmiyorum hastaneyede gitmedim gidemedim tümörün tüm belirtileri var daha ben cok gencim a ölürsem

  Yanıtla
  • 2014/03/05 tarihinde, saat 17:55
   Permalink

   Siz de hangi belirtiler var?
   1) Beyin tümörü nadir bir hastalıktır:
   Beyin tümörleri 100bin kişide 3 veya 4 kişide görülen nadir bir hastalıktır.

   2) Belirtilerden teşhis koymak mümkün değildir:
   Pek çok diğer rahatsızlığı beyin tümörü sanmak mümkündür. Örneğin uzun süren şiddetli başağrıları vb gibi belirtiler migren olabilir. Bu belirtilerin beyin tümörü olup olmadığını ancak bir doktor anlayabilir. Doktorlar dahi dışarıdan gördükleri belirtilere bakarak kesin beyin tümörü diyemezler. Doktorların beyin tümörü var diyebilmek için mutlaka MR görüntülerine bakmaları gerekir.

   4) Beyin tümörü öldürücü bir hastalık değildir:
   Pek çok insan hiç tedavi görmeseler dahi senelerce beyin tümörü ile yaşayabilirler. Bu beyin tümörünün yeri ve türüne bağlıdır. Yeni geliştirilen ameliyat teknikleri ve ilaçlarla beyin tümörlerini tamamen yok etmek mümkündür. Hasta hikayeleri bölümüne göz atmanızı tavsiye ederim.

   Sadece evham yapıyor olabilirsiniz. Mümkünse önce bir aile hekimine gidip konuşmanızı tavsiye ederim. Aile hekimi sizin kafanızdaki soruları giderecektir.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir