Beyin tümörü tedavisi nasıl yapılır?

Tedaviden önce tümörün tipinin ve ilerleme hızının belirlenmesi gerekir. Bazı tümörleri oluşturan hücreler oldukça yavaş bölünüp çoğalırken, bazısı da hızlı bölünür. Bu tedaviyi etkileyen en önemli faktördür. Çünkü hızlı ilerleyen bir tümöre kemoterapi uygulama fırsatı bulunamayabilir. Bu durumda derhal cerrahi bir müdahele gerekebilir. Şayet yavaş ilerliyorsa bu durumda cerrahi müdaheleye gerek kalmadan kemoterapi veya radyoterapi uygulanabilir.

Tedaviyi etkileyen bir diğer faktör de tümörün türüdür. Kontrolsüz üreme sadece belli tip beyin hücrelerinde görülebilir. O sebepten uygun bir ilaçlı tedavi uygulanabilir.

Beyin tümörü tedavilerini kısaca özetlemek gerekirse:

 1. Cerrahi Müdahele
 2. Kemoterapi
 3. Radyoterapi
Cerrahi müdahele, tümörün bir kısmının veya tamamının ameliyatla alınmasıdır. Bu durumda beyin kafatasından açılarak tümörlü bölge alınır. Cerrahi müdahele en iyi tümörün küçük, yüzeysel ve saçaklanmamış olduğu durumlarda sonuç verir. Aksi takdirde cerrahlar beyne hasar vermemek için hastanın ciddi şikayeti olmadığı sürece tümöre dokunmamayı tercih ederler. Tümör yüzünden damarlara veya beyin içinde basınç varsa bunlar için cerrahi müdahele uygulanıp hasta şikayetinden kurtarılır. Tümöre cerrahi müdahelede yeni uygulanan bir yöntem ise Gamma Knife yöntemidir. Bu yöntemde beyin açılmadan beyin içine gamma ışınları yollanarak tümörlü bölge yokedilir. Bunun avantajı cerrahın ulaşamayacağı yerlere ulaşılabilmesi ve hastaya neşter vurulmadan harici olarak tümörün yok edilmesidir. Böylelikle hasta narkoza girmez ve yürüyerek operasyondan çıkar.

Kemoterapi, tümörün ilaçla durdurulması veya yokedilmesi yöntemidir. Hastaya kanserli hücrelerin üremesini engelleyen ve onları öldüren ilaçlar verilir. Kemoterapi için tümörün tipinin ve özelliklerinin bilinmesi şarttır. Buna göre en başarılı tedavi ve ilaçlar uygulanır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile kemoterapide çok başarılı sonuçlar elde edilmeye başlanılmıştır.

Radyoterapi, beyne radyoaktif ışınlar uygulanarak tümör hücrelerinin yokedilmesidir. Genellikle diğer tedavi yöntemlerini tamamlayıcı olarak uygulanır.

.

Beyin tümörü tedavisi nasıl yapılır?” için 5 yorum

 • 2015/03/30 tarihinde, saat 20:17
  Permalink

  Babam 60 yaşlarında 1 kere amaliyat oldu amaliyat burundan girildi gözün arkasından ur vardı ama kökünden kesilmedi bir kere radyoterapi ye girdi onun üstüne 3 sene falan iğne ve ilaç tedavisi uygulandı bugünda yine radyoterapi ye göndermişler büyümeye devam ediyormuş ur ama kemoterapi ye girebilirsiniz demişler neden peki

  Yanıtla
 • 2014/01/23 tarihinde, saat 13:58
  Permalink

  Babam 48 yaşında beyninde tümor vardı.Ameliyat edildi fakat beyninin farklı bir yerinde tekrarladı ameliyat yapılacak noktada degil doktorlar kemoterapi dedi.Bu konu da endişelerim var kemoterapi kesin sonuçmudur?Eğer kesin kurtulma ihtimali yok ise kemoterapi almasını istemiyorum.Yardımcı olabilirmisiniz?

  Yanıtla
  • 2014/01/23 tarihinde, saat 14:37
   Permalink

   Kemoterapi (ilaçlı tedavi) konusunda endişelerinizin muhtemelen bu konuda yerleşmiş yanlış kanılardır. Beyin tümörünün ilaçlı tedavisi eski bir takım ilaçlara göre farklıdır ve gelişmiştir. Örneğin en yaygın kullanılan Temodal, ağızdan alınan bir tablettir. Ayda 5 kez alınır. Genel olarak kabızlık gibi basit etkilerin dışında dışarıdan görülebilen bir yan etki yoktur. Filmlerde gördüğünüz saç dökülmesi vs gibi olaylar bu ilaçla yaşanmaz. İlaçlı tedavi kesin sonuç mudur? Bu tümöre göre hastaya göre değişir. Bazı hastalarda %100 iyileşme yakalanır, bazılarında tümör geriler, bazılarında tümör ilerlemesi durur. Ama hiçbir tedavi uygulamadığınızda tümörün ilerlemesi kesin bir sonuçtur. Babanınızın yaşı genç bu tür bir tedaviyi iyi tolere edecektir. O yüzden doktorunuzun tavsiyesine uymanızı öneririz.

   Yanıtla
 • 2013/11/11 tarihinde, saat 12:07
  Permalink

  Babam 49 yaşında bu tedavilerin hepsi yapıldı fakat 2 ameliyata gerek duyuldu sizce ikinci ameliyattan sonrada kemotapi ve ışın tedavisi olurmu peki onlardan cevap vermezse başka bir tedavi şekli varmı ??

  Yanıtla
  • 2013/11/13 tarihinde, saat 23:44
   Permalink

   Ikinci ameliyattan sonra kemoterapi yapilir. Radyoterapi icin ise 1.cisinin uzerinden en az 1 yil gecmesi beklenir.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir