Beyin tümörünün sebebi virüs mü? Tedavide antivirüs!

CMV (Sitomegalovirüs) adı verilen ve pek çok sağlıklı insanda da bulunan virüs beyin tümörlerinin sebebi olabilir.

USCF den  beyin cerrahı Charles Cobbs 2002 yılında ilk olarak tümörlü bazı hastalarda normalde herkeste pasif halde bulunan CMV adlı zararsız olduğu düşünülen virüsün tümör bölgesinde aktif olduğunu gözlemledi. Bunun üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran Cobbs, en yeni makalesinde CMV virüsünün Glioblastoma Multiforme türü agresif tümörlerinin başlıca nedeni olduğunu öne sürüyor.

Daha öncede HPV (Human Papilloma Virus) virüsünün rahim kanserine yol açtığı ortaya çıkarılmıştı. Duke Üniversitesinden neuroonkoloji uzmanı Duane Mitchell ile birlikte çalışan Cobbs araştırmasına finansal destek için başvurdu.

CMV beyin tümörünün doğrudan sebebi olmasa bile tedavi için faydalı bir hedef olabilir. Mitchell ve ekibi CMV virüsüne bağışıklığı olan hücrelerden elde ettikleri aşıyı glioblastoma hastalarında kullanıyorlar. Bu hücreler CMV nin ürettiği proteinlere saldırıyor. Mitchell aşı tedavisi ile çok başarılı sonuçlar aldıklarını kaydetti.

Tümörün antivirüs ile tedavi imkanı araştırılıyor

İsviçreden bir diğer ekipte CMV ye karşı geliştirdikleri Valcyte adlı ilacın klinik deneylerini tamamladılar. Valcyte adlı ilacı ameliyat sonrası beyin tümörlü hastalara uygulayan ekip, ilacın tümörün geri gelmesini engelleyip engellemediğini araştırıyor. Sonuçlar şu an değerlendirme aşamasında. Şayet sonuç başarılı olursa Roche firması ilacı daha geniş olarak deneyecek.

Sağlıklı insanlarda zararsız bir virüs

CMV virüsü oldukça yaygın, toplumun %80’lik bir kısmında bulunuyor ve normal koşullarda taşıyıcıya herhangi bir zarar vermiyor. Ancak virüs hayatın herhangi bir anında tekrar aktif hale gelip çicek benzeri bir hastalığa yol açabiliyor. Vücudun bağışıklık sistemi kuvvetli olduğu sürece virüs kontrol altında tutuluyor.

İnsanların pek çoğu doğumda veya hayatının ilerleyen yıllarında bu virüse yakalanabiliyor.

Yüzde ve vücutta yaralara yol açıyor

Anne karnında enfeksiyona yakalanan bebeklerde doğum sırasında herhangi bir belirti görülmüyor. Bazi hallerde sarılık, karaciğer ve dalakta büyüme, kafa küçüklüğü, beslenme güçlükleri rastlanabiliyor. Bu virüse yakalanan çocuklarda vücut ve yüzde su çiceğine benzer yaralar oluşuyor.

Bu tür bebekler duyma, görme, nörolojik ve gelişim bozuklukları için risk altında oluyorlar.

Kaynak: Ocak 2009 – Newsweek http://www.newsweek.com/id/178660.

Beyin tümörünün sebebi virüs mü? Tedavide antivirüs!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir