Oligodendroglioma Tedavisi

Oligodendroglioma kemoterapiye en iyi cevap veren tümörlerdendir. Bu konuda pek çok araştırma vardır. Bazı durumlarda yalnızca kemoterapi ile tümörler tamamen yokedilebilmektedir.

Oligodendroglioma tedavisinde uygulanacak kemoterapide

 1. Temodal (Temozolomide)
 2. PCV (Procarbazine ve Vincristine karışımı)
 3. Altuzan (Bevacizumab) + Camptosar (Irinotecan)
 4. Temodal + Altuzan
kullanılır.
2009 Ekim tarihli bilgilere göre, Temodar öncü tedavi olarak kullanılır.
Temodal, 5 gün boyunca uygulanır ve 28 gün sonra tekarlanır. Dozajları konusunda çeşitli çalışmalar vardır. Bazı çalışmalar yüksek dozun faydalı olduğunu söylerken bazı çalışmalar pek fark olmadığını söylüyor. Bu konuda en yeni bilgilere burada yer vereceğim. Yan etkileri oldukça hafif olan bir ilaçtır. 2009 yılında yayınlanan bir makaleye göre bir vakada sadece Temodar kullanılarak hastayı %100 olarak tümörden kurtarmak mümkün olmuştur. Bu da umut verici.
PCV Kemoterapisi
Ancak pek çok hastada Temodar ile tamamen tedavi olabilmek mümkün olmayabilir. Bu yüzden Temodar ile başlanan tedavi PCV ile sürdürülür. PCV yan etkileri fazla olan bir tedavi şeklidir ancak oldukça iyi sonuçlar verir. PCV tedavisinde en çok yan etki aslında Vincristine adlı madde yüzünden olmaktadır. Vincristine hızlı üreyen hücrelerin üremesini durdurur ve yokeder. Böyleliklekanserli olan hücreler ölür. Ancak vücutta kanserli hücrelerin yanısıra bir takım hızlı üreyen sağlıklı hücreler vardır. Bunların başında şaç diplerindeki hücreler, tırnaklar ve kan üreten kemik iliği hücreleri vardır. Kemoterapi sırasında bu hücreler de ölürler. Bu yüzden hastalarda saç dökülmesi ve tırnakların zarar görmesi gibi durumlar görülür. Tırnaklara ve cilde gelecek hasar kemoterapiyi müteakip soğuk kompres ile aza indirgenebilir. Saç dökülmesi ise kemoterapinin bitmesi ile birlikte sona erer ve hasta tekrar saçına kavuşur.  2009 yılına ait bazı araştırmalar yalnızca PC kullanılarak da PCV ile aynı sonuçları alabilmenin mümkün olduğunu göstermektedir. Bu da hastanın  Vincristine adlı maddenin yan etkilerinden kurtarılması açısından oldukça iyi bir gelişmedir.

Kaynaklar:

 1. Bevacizumab and irinotecan for recurrent oligodendroglial tumors. Taillibert S, Vincent LA, Granger B, Marie Y, Carpentier C, Guillevin R, Bellanger A, Mokhtari K, Rousseau A, Psimaras D, Dehais C, Sierra del Rio M, Meng Y, Laigle-Donadey F, Hoang-Xuan K, Sanson M, Delattre JY. Neurology. 2009 May 5;72(18):1601-6. PMID: 19414728 [PubMed – indexed for MEDLINE]
 2. Complete Radiologic Response in an Anaplastic Oligodendroglioma Treated with Temozolomide and Bevacizumab. Katz A, Calabrich A, Dos Santos Fernandes G, Sakis Novis YA. Case Rep Oncol. 2009 Mar 14;2(1):57-60.
 3. Primary leptomeningeal anaplastic oligodendroglioma with a 1p36-19q13 deletion: report of a unique case successfully treated with Temozolomide. Michotte A, Chaskis C, Sadones J, Veld PI, Neyns B. J Neurol Sci. 2009 Dec 15;287(1-2):267-70. Epub 2009 Sep 13.

.

Oligodendroglioma Tedavisi” için 7 yorum

 • 2013/05/17 tarihinde, saat 18:22
  Permalink

  Anaplastik oligodendrogliom glade 3 tanısı kondu hastamıza.. terimleri anlayamıyoruz…yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
  • 2014/01/25 tarihinde, saat 11:22
   Permalink

   Hakan bey merhaba yorumları okuduğumda sizin hastanıza ait tayı bizim hastamız içinde aynı şekilde patoloji tanısı konuldu. Bu tanıyla ilgili olarak nasıl bir tedavi şekli ve yol izlediniz bunu bizimlede paylaşırsanız ve tadavi aldığınız yerler hakkında bilgi verirseniz çok teşekkür ederim…

   Yanıtla
 • 2010/10/26 tarihinde, saat 08:22
  Permalink

  >kardeşim 28 yaşında geçen ay bayıllınca hastaneye kaldırdık böylece bu hastalıkla taniştık. biyopsi alındı tanı kondu 2 gün içinde de ışın tedavisi önerdiler çaresiz beklemedeyiz bana acele bir cevap ve öneri yazarsanız sevinirim aşağıda yazdıklarım hastane raporundan oligoastrositoma (who,gradeII)sol temporal bölge intraderebral alan operasyon yorum ve açıklama(yapılan immünohistokimyasal incelemede tümör hücrelerinde pansitokeratin negatif,EMA negatif,vimentin pozitif,S-100 pozitif ve GFAP POZİTİF ALARAK DEĞERLENDİRİLDİ (selami_karatay@hotmail.con)

  Yanıtla
 • 2010/05/17 tarihinde, saat 16:15
  Permalink

  >eşim temodal tedavisi ğörüyor 5 ğün ilaç tedağisi ğördük 28 ğün sonra kan sayımı yaptırdık fakat kanı döşük çıktı 24 ğün sonra birkansayımı daha yaptıracagız yine düşük çıkarsa neyapmalıyız.

  Yanıtla
 • 2010/05/17 tarihinde, saat 16:28
  Permalink

  >Temodal ile birlikte kan sayımının bir miktar düşmesi normaldir. Şayet kan sayımı beklenenin çok daha altında düşerse bu durumda1. Ya kan sayımını artırıcı ilaçlar verilir2. Ya da tedavi dozu düşürülür veya ara verilirKesinlikle kan sayımını artıracak diye çeşitli bitkilere veya yiyeceklere yönelmeyin. Halk arasında kan yapıyor denilen, üzüm, pekmez, bal gibi gıdalar yüksek şeker içerdiğinden tümörü besleyici özelliğe sahiptir. Yalnızca doktorunuzun vereceği kan ilaçlarını kullanın.

  Yanıtla
 • 2010/05/17 tarihinde, saat 16:23
  Permalink

  >PCV beyin tümörü tedavisinde kullanılan bir ilaç karışımıdır. Üç farklı ilaç karıştırılarak uygulanır. Etkisi Temodale göre çok daha fazladır. Ancak yan etkileri de fazla olmaktadır. Bu yüzden yalnızca Temodal tedavisinden sonuç alamayanlara uygulanmaktadır.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir