Soru: Ananas (Bromelain) haplarının kemoterapi etkisini azaltığı doğru mu?

Pek çok beyin tümörü hastası ananas meyvesinden elde edilen Broemelain isimli destek ürününü beyin tümörlerinde ödem azaltıcı olarak dekorta alternatif olarak kullanmakta ve olumlu sonuçlar almaktadır. Bromelain tabletler halinde eczanelerden alınabilmektedir. Bromelain’in kemoterapi etkisini azalttığı muhtemelen pek bir dayanagi olmayan bir söylentiden ibaret.

Çünkü resmi kaynaklarin hicbirinde Temodal’in etkilesimde bulundugu kimyasallar arasinda Bromelaine yer almiyor. Bu konuda resmi veya gayri resmi dogrudan bir calismaya da rastlayamadık. Bunu soyleyen kisi muhtemelen bilmeden oyle olabilir diye tahmin yurutuyor. Şayet oyle degilse bu bilginin kaynağını sorun, çünkü biz böyle bir veriye ulaşamadık.

Ancak aksi yönde pek çok (gayriresmi) bilgiye ulaşmak mumkun. Ozellikle yurtdisinda pek cok beyin tumoru hastasinin uyguladiklari protokollerin icinde bromelaine bulmak mumkun. Bu kisiler uzun suredir kullandiklarini vs belirtiyorlar. Herhangi bir negatif etki ile karsilasilsa sanirim doktorlari tarafindan uyarilirlardi veya bir ihtar olurdu. Yani batida kullananlar var ve herhangi bir negatif etki ile karsilasilmamis.

Bromelain
Ananas ekstresi Bromelain ödem azaltmada destek olarak kullanılıyor

Bromelaine konusunda (beyin tumoru haric) yapilmis bazi calismalar var. Bunlara gore:

  1. Alerjik degildir. Bilinen tek vaka 10 yil boyunca mesleki olarak bromelaine’e maruz kalmis (gunde 190mg agiz yolu ile, 0.03mg solunum yolu ile) bir kisi de astim gorulmus. Yapilan arastirma bromelain’in solunum yollarinda etkisinin bugday unu, arpa unu, ot poleni ve papain ile ayni derecede oldugunu gostermistir.
  2. Safra kesesi rahatsizliklarinda kullanilmamasi oneriliyor. Icinde bulunan klor safra kesesinin calismasina etki eder.
  3. Bromelain ile penisilin arasinda bir etkilesim var. Penisilin kullanan hastalarda bromelain omurilik sivisina gecen penisilin miktarini artirir.
  4. Yuksek dozlarda kullanildiginda pihtilasma engelleyici ilaclarin kuvvetini artirir.
  5. Aspirin ve codein gibi ilaclarin agri kesici ozelligini artirir.
  6. Cefazolin, Ethambutol, Pentobarbital, Tetracyline gibi antibiyotiklerin kandaki konsantrasyonunu artirir.

Temodal ve benzeri ilaclarla ilgili herhangi dogrudan veya dolayli bir etkilesim gorunmuyor..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir