İlaçsız Tedavi: Ketojenik Diyet

Vücuttaki hücreler enerjilerini şekerden (glikoz) sağlarlar. Ancak vücutta yeterli glikoz bulunamadığında vücut yağ dokularında depolanan yağı keton adı verilen kimyasal maddeye dönüştürür. Ketojenik diyet vücut enerjisinin tamamının şeker ve karbonhidratlar yerine yağlardan sağlanmasını hedefleyen bir beslenme şeklidir. Bunun beyin tümörünü durdurucu ve geriletici etkisi vardır.

Bunun için vücudun özel bir diyet ile Ketosis adı verilen bir duruma geçirilmesi gerekiyor. Bunu sağlayan diyetin adı da Ketojenik Diyet (Ketogenic Diet). Daha önce sara hastalığının tedavisinde ve alzheimer gibi bazı nörolojik rahatsızlıklarda da başarı ile kullanılan bir yöntem bu.

Beyin Tümörü Üzerinde Etkisi

Vücuttaki hücreler gerektiğinde glikoz (şeker) yerine keton (yağ asidi molekülleri) kullanacak şekilde düzenlenmiştir. Ancak normal nöron ve glial sinir sistemi hücrelerinin aksine tümör hücreleri enerjilerini ketonlardan sağlayacak yapıda değillerdir. İşte bu özellikten faydalanarak tümör hücrelerinin ilerlemesini uygulanacak özel bir diyetle durdurabilmek mümkün oluyor.

Diğer pek çok diyetin aksine bu diyette günlük kalori ihtiyacının neredeyse tamamı yağlı besinlerden sağlanıyor. Ancak kalori sınırlaması uygulanıyor. Böylelikle vücut yağ metabolizmasını harekete geçirip ketosise giriyor.

Değiştirilmiş Atkins Diyeti

Atkins diyeti vücudun ketosis durumuna sokularak ve bu şekilde vücut enerjisinin tamamının vücutta bulunan yağlardan sağlanmasını amaçlayan bir zayıflama diyetidir. Atkins Diyetinde karbonhidratlı yiyeceklerin alımı tamamen kesilerek vücut ketosise sokulur, böylelikle vücuttaki yağlar yakılır. Bunun yanısıra kalori sınırlaması uygulanarak, vücudun eksik kalan enerji ihtiyacının yağ depolarından harcanması sağlanır. Böylelikle kişi hızlı ve etkin bir şekilde zayıflar.

Ketojenik diyette Atkins Diyeti ile aynı prensiple çalışır. Ondan tek farkı, kalori sınırlanması uygulanmayıp porsiyonlar kişinin kilosunu muhafaza edecek şekilde ayarlanır. Yani Atkins Diyetindeki porsiyonları artırırsanız bu Ketojenik Diyet yerine geçer.

Bu John Hopkins Üniversitesinden bilimadamları Atkins Diyeti uygulayan epilepsi hastalarının diğerlerine göre %50ye yakın oranda daha az nöbet geçirdiğini görmesi ile ortaya çıkmıştır.

Uzmanlar Atkins Diyetindeki porsiyonları kilo kaybını engelleyecek şekilde değiştirerek Değiştirilmiş Atkins Diyeti adı altında epilepsi hastalarına uygulamışlardır. Siz de Ketojenik Diyet yapmak istiyorsanız ve kilo probleminiz varsa Atkins Diyetini uygulayabilirsiniz. Şayet kilo sorununuz yoksa bu diyetteki porsiyonları biraz
artırarak uygulayabilirsiniz.

Atkins Diyetinde ekmek, pirinç, patates, makarna ve kuru bakliyatlar gibi tüm karbonhidratlı yiyecekler beslenmeden çıkarılır. Bunların yerine taze meyve ve sebzeler ve et eklenir. Yağ alımı serbesttir. Diyet yoğurt vs gibi diyet ürünlerden kaçınılır, çünkü bunlar yağı çıkarıp yerine nişasta eklenmiş yiyeceklerdir ve yüksek karbonhidrat içerir. Etin ve balığın her türlüsü istenildiği kadar tüketilebilir.

Örnek Saf Ketojenik Diyet Menüsü

Ketojenik Diyet Atkins diyeti uygulanarak yapılabileceği gibi tamamen bunun için düzenlenmiş özgün menülerle de yapılabilir.
Aşağıdaki menü gelişme çağındaki bir çocuk için 1500kcal içerecek şekilde hazırlanmıştır. Yetişkin bir kadın için günlük kalori ihtiyacı 2000kcal olarak ayarlanmalıdır. Erkek için ise 2800kcal olacak şekilde ayarlanır.

 • Kahvaltı: pastırmalı yumurta
  1 orta boy yumurta, 11 g pastırma, 37g kaymak, 23g tereyağı ve 4 te 1 elma
 • Ara öğün: Fındık ezmesi (Şekersiz)
  15g fındık ezmesi
 • Öğlen yemeği: Ton salatası
  1 kutu ton balığı, 30g mayonez, 10g kereviz, 36g kaymak ve 15g lahana
 • Ara öğün: keto yoğurt
  20g kaymak, 17g yoğurt, 2 çilek ve suni tatlandırıcı
 • Akşam yemeği: Peynirli Köfte
  22g kıyma, 10g taze kaşar, 26g tereyağı, 38g kaymak, 10g salata and 11g yeşil fasulye
 • Ara öğün: keto krem şanti
  25g kaymak, 1 orta boy yumurta, vanilya
Görüldüğü gibi sadece yağlı yiyecekleri içeren bir menü bu. Bu menü kilo aldırmaz, şayet bir yetişkine bu şekilde uygulanırsa haftada ortalama 1kg kilo kaybına yol açar. Bu menü kolestrol yükseltmez ancak kontrol edilmesinde fayda vardır.

KAYNAKLAR

 • Targeting energy metabolism in brain cancer with calorically restricted ketogenic diets. Seyfried TN, Kiebish M, Mukherjee P, Marsh J. Epilepsia. 2008 Nov;49 Suppl 8:114-6. Review.PMID: 19049606
 • The calorically restricted ketogenic diet, an effective alternative therapy for malignant brain cancer. Zhou W, Mukherjee P, Kiebish MA, Markis WT, Mantis JG, Seyfried TN. Nutr Metab (Lond). 2007 Feb 21;4:5. PMID: 17313687
 • Targeting energy metabolism in brain cancer: review and hypothesis. Seyfried TN, Mukherjee P. Nutr Metab (Lond). 2005 Oct 21;2:30. PMID: 16242042
 • Role of glucose and ketone bodies in the metabolic control of experimental brain cancer. Seyfried TN, Sanderson TM, El-Abbadi MM, McGowan R, Mukherjee P. Br J Cancer. 2003 Oct 6;89(7):1375-82. PMID: 14520474
 • http://calculators.hpathy.com/calories-need.asp

.

İlaçsız Tedavi: Ketojenik Diyet” için 5 yorum

 • 2015/11/28 tarihinde, saat 22:19
  Permalink

  eşim 2014 ocak ayı sonun da gbm grade 4 tanısıyla tedaviye alındı. operasyondan sonra temodal+ rradyoterapi tedavisi gördü. 6 ay sonra tekrar nüks oluştu.bununüzerine altuzan tedavisine alındı.bu arada ketojenik diyet +mebendazol +metfformin ilaçlarını da aldı.18 kür altuzan tedavvisinden sonra çekilen beyin mr. da tümör tamamen kayboldu. ama sağ hemisferdeki tümörün yerinde yoğun bir ödem görüldü.
  tanı : radyoterapi geç komplikasyonu.
  tümör yok olmasına rağmen radyoterapi komplikasyonundan eşimi tanı konulduktan 21 ay sonra hızla ilerleyen hemiparezi,hemipleji ve yoğun bakım….. tedavisinde iken kaybettik.
  sonuç; hem hastanın sahibi olarak hem de bir hekim olarak GBM tedavisinde radyoterapi endikasyonunu, yeniden tartışılmasında gereklilik var diyorum.
  saygılarımla.

  Yanıtla
 • 2012/08/26 tarihinde, saat 01:53
  Permalink

  merhaba

  Türkiyede Ketojenik diyet uygulayan bir kurum veya kişler varmı acaba?

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Özelleştirilmiş Ketojenik Diyet Günlüğüm

 • 2010/09/14 tarihinde, saat 14:53
  Permalink

  >Keto yogurt ve keto santinin nasil yapildigi altinda yaziyor.Bir insan gunde ortalama 2000Kilokalori enerji kullanir. Sayet 2000 kilokalorinin ustunde enerji aliyorsaniz yediginiz havuc dahi olsa, fazla enerji vucutta depolanir. Sayet 2000 kilokalorinin altinda enerji aliyorsaniz, kasik kasik tereyagi yeseniz bu vucutta depolanmaz. Ketojenik diyetin ozelligi enerjinin yaglardan saglanmasini tetiklemektir. Sayet kaymagi balla ekmegin uzerine surerseniz elbette kilo yapar. Cunku yukselen seker, yediginiz herseyi (ne olursa olsun) yaga donusturup vucutta depolar. Atkins diyeti, Southbeach diyeti, protein diyeti bunlarin hepsi yag dahi icerseler insani zayiflatir. Onemli olan aldiginiz toplam enerji miktari ve kan sekeri.

  Yanıtla
 • 2010/09/14 tarihinde, saat 14:32
  Permalink

  >keto şanti ve yoğurt ne anlamdım..birde kaymak nasıl olurda külo yapmaz…

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir