Medulloblastom nedir? Nasıl tedavi edilir?

Medulloblastom genellikle çocuklarda rastlanan beynin arkasına ve altına doğru, kafatası tabanına yakın bölgede oluşan bir merkezi sinir sistemi tümörüdür. PNET adı verilen tümörlerin bir alt koludur, Beyincik bölgesinde oluşan PNET türü tümörler Medulloblastom olarak, merkezi sinir sisteminin başka yerlerinde görülenlere ise MSS-PNET (CNS-PNET) adı verilir.

PNET’ler çocuk tümörleri arasında en sık rastalanan ikinci tümördür. Ülkemizde her yıl tahminen 50 kadar çocuğu etkilemektedir. Medulloblastom hastalarının teşhis anında ortalama yaşı 5-7 arasındadır. Erkek çocuklarda görülme oranı kızlara göre 1.5 kat daha fazladır.

Merkezi sinir sistemini etkiler, omurilik sıvısı üzerinden diğer merkezi sinir sistemi hücrelerine yayılabilirler. Merkezi sinir sistemi dışında örneğin kemik, kemik iliği, akciğer vaya lenf düğümlerine nadiren yayılma yaparlar.

Belirtiler

Hastalığına yakalanan çocuk ve gençlerde belirtileri hızlı ve kontrolsüz olarak büyüyen tümörden dolayı kısa bir süre içerisinde görülür. Bu belirtiler tümörün çevresindeki dokuya ve ilerleyen aşamada kafatasının tamamına veya omurilik kanalına yaptığı baskı ile ortaya çıkar. Medulloblastom beyin omurilik sıvısı akımını aksatır ve bu nedenle hidrosefali oluşmasına yol açar.

Bunun yanısıra büyüme ve gelişme gecikmesi, baş ağrısı ve/veya bel ağrısı, sabahları aç karnına kusma ve baş dönmesi görülebilir. Yürüme, görme, konsantrasyon, bilinç ve uyku bozuklukları, felç ve kramp nöbetleri ortaya çıkabilir.

Teşhis

Hastalık belirtiler üzerine MR ve tomografi çekilerek teşhis edilir. Doktor hastalık geçmişinde ve genel muayene sırasında merkezi sinir sisteminde tümör olabileceğine dair veriler elde ederse hastayı pediatrik onkoloji veya hematoloji bölümüne sevkeder. Tümör teşhisi ancak MR ve tomografi ile birden fazla uzmanın kapsamlı incelemesi sonucu konulabilir.

Tedavi

Medulloblastom’da ilk tedavi yöntemi şayet hastaya zarar verilmeden yapılabilecekse ameliyattır. Ameliyatın hedefi tümörün mümkün olduğu kadar kısmının hastaya zarar vermeden alabilmektir. Daha sonra ışın tedavisi ve ilaçlı tedaviler uygulanabilir.  Ameliyat hastanın kafatasındaki omurilik sıvısı akışını yeniden sağlayarak hastadaki pek çok rahatsızlığın ortadan kaldırılmasına yardım eder.

Medulloblastom nedir? Nasıl tedavi edilir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir