Alternatif tedaviler: Reishi mantarı

Tedavi edici özelliğinin keşfedilişi
Reishi mantarını özellikle Japonya’nın tanınmış doktorlarından Profesör Dr. Fukumi Morishige çeşitli hastalarında bu mantarı tedaviye destek veya alternatif olarak uygulamıştır. Dr. Morishige şu an Amerika’da Nobel ödülü kazanmış ünlü bilimadamı Linus Pauling tarafından kurulmuş Linus Pauling Bilim ve Tıp Enstitüsünde reishi mantarının kanser hastalarında tıbbi kullanımı alanında araştırma yapmaktadır.

Doktor Morishige reishi ile tanışması ile ilgili ilk anekdotlarını şöyle anlatıyor:
37 yıldır cerrah olarak çeşitli operasyonlar gerçekliştirdim. Cerrah olarak pek çok kanser vakası ile karşı karşıya geldim. Haziran 1986’da 39 yaşında bir bayan bana akciğer kanseri ve çeşitli akciğer problemleri ile geldi. Çeşitli hastanelere başvuran hastaya ameliyat dahi edilemeyeceği söylenmişti. Umutsuz bir durumda idi. Eve döndüğünde kocası hastaya reishi mantarı vermeye başlamış. Hastayı muayene ettiğimde gördüklerim beni çok şaşırttı. 6 ay önce kanserin yanısıra gögüs boşluğunda ödem vardı ve şimdi bu ödem tamamen kaybolmuştu. Çok yakında öleceği için cenaze defin işlemlerini yaptırmaya başlamış biri için bu inanılmaz umut verici bir haberdi. Röntgen filmleri ne göre hastada kanserden eser görünmüyordu. Hasta kesinlikle başka tedaviler uygulamadığını bunun eşinin verdiği reishi mantarının bir sonucu olduğunu söylüyordu. Hesabıma göre kocası ona günde yaklaşık 4 gram kadar reishi ekstresi veriyordu bu da oldukça fazla bir dozajdı. Durumu incelemek için bir operasyon yapıp akciğer zarından örnek aldık. Yaptığım biyopside gördümki alınan örnekte çok az miktarda kanserli hücre kalmıştı ve durum tamamen kontrol altında idi. Reishi hakkındaki ikinci ilginç vaka da bana gelen bir çocuktur. Hasta 5 yaşında ilen doğuştan karaciğer kanserine yakalanmış ve kanser bağırsaklarına kadar yayılmıştı. Doktorlar kanserli bağırsağın bir bölümünü almış ancak durumun umutsuz olduğunu söyleyip tedaviyi tamamen bırakmışlardı. Haberi alan anne baba çocuğu eve getirip boğazına takılı olan tüpten reishi vermeye başlamışlar. Hasta bana geldiğinde 9 yaşında idi! Ve bir doktor olarak ben yapılan çeşitli taramalara rağmen hiçbir hastalığa rastlamadım. Hastanın sadece bir kaç gram reishi ekstresi ile doğuştan olan ve ölümcül olan karaciğer kanserinden iyileşmesi beni şaşırtmıştı. Şayet bir kimse hiçbir tedavi uygulamayıp sadece reishi alarak ölümcül bir hastalıktan kurtulduysa bu madde ne olursa olsun araştırmalıdır ben de öyle yaptım.

Bundan sonra Doktor Morishige güvenilir bir Japon firmasından elde ettiği reishi ekstresini C vitamini ile birleştirerek hastalarına vermeye başlamış. İki gruba ayrılan çeşitli kanserlere sahip hastaların bir kısmına standard tedaviler uygulamış diğer kısmına ise ek olarak reishi ve C vitamini vermiş. Metastatik kanserlere sahip 140 hastanın tamamını uyguladığı bu yöntem ile iyileştirmiş. 1988 yılında tedaviyi test ettiği hastaların sayısı 300 olmuş.

Doktor Morishige’ye göre reishi’nin bu etkisi içerdiği polysakkaritler yüzünden imiş. Bunlar vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirip kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlıyormuş. Kanser hastalarının pek çoğu zaten normal tedavileri sırasında çok zayıflayan bir bağışıklık sistemine sahip oluyorlar. Bu yüzden de basit hastalıklar dahi bu hastalarda ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Reishi sırf bu etkisi yüzünden dahi tümörlü hastalara bir umut olabilir.

Beyin tümörü üzerinde etkisi
Dr Morishige’nin reishi mantarı kullandığı hastalardan biri de 70 yaşın üstünde bir beyin tümörü hastası. Hastanın beyninde 5cm büyüklüğünde bir tümör bulunmaktaydı ve ameliyata rağmen hasta bilincini yitirmiş durumda idi. Reishi tedavisine Haziran ayında başlandı ve Eylül ayında hasta yeniden bilincine kavuştu ancak tümörün boyutlarında herhangi bir değişme gözlemlenememişti. Fakat Aralık ayına gelindiğinde nörologları bile şaşırtacak bir gelişme oldu ve tümör küçüldü. Hasta şu an kendini gayet iyi hissetmekte. Başlangıç olarak bilincini yitirmiş hastaya midesine bağlanan borudan 6gram reishi ekstresi verildi. Hasta yeniden bilincini kazandıktan sonra da ağızdan verilmeye başlanıldı. Hasta mantarın tadından hoşlanmadığı için mantarın dozu 3grama düşürüşdü. Dozaj düşürüldüğü halde bile tümör küçülmeye devam etti ve en sonunda 1cm boyuna indi. Hasta sağlığına kavuşması ile birlikte hastaneden ayrılarak ailesinin yanına döndü.

Kullanımı
Reishi mantarı tedavide buruk tadı yüzünden genellikle taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getirilir ve suda çözdürülerek kullanılır. İçine reishi ekstresi eklenen su bir çaydanlıkta yaklaşık 2 saat kadar kaynatılır ve hemen kullanılır. İçerdiği yüksek miktarda antioksidan sebebi ile hemen kullanılmazsa yaklaşık bir buçuk saat içinde özelliğini yitirir.

Reishi’yi FDA Yasakladı mı?
Reishi mantarı konusunda internette binlerce siteye ve bu mantarı içerdiği iddia edilen ürünlere rastlanmaktadır. Bu mucize ilaç satıcısı şarlatanların sattıkları ürünlerin içinde ne olduğu belli değildir. Bunlar herhangi bir kontrolden geçmeksizin kaçak veya beslenme destek ürünü olarak satıkmaktadır. Bazı sitelerde ise reishi mantarının son derece zehirli olduğu ve Amerika’da FDA tarafından yasaklandığı söylenmektedir. Ancak ilginç olan bunları söyleyen siteler de yine ticari amaçla hazırlanmış sitelerdir. Büyük ihtimalle hastaların güvenini kazanıp onlara başka ilaçlar satma amacı gütmektedirler. Çünkü FDA’in reishi mantarını yasakladığı haberi doğru değildir. Ancak FDA reishi mantarı içerdiği iddia edilen ve internet üzerinden satılan çeşitli ilaçları yasaklamıştır. Reishi mantarı özellikle Çin ve Japonya’da binlerce yıldır pek çok kişi tarafından yaygın olarak ilaç olarak kullanılmaktadır. Yaygın kullanıma karşın yine de az yetişen bir mantardır bu yüzden özellikle internette taklit veya sahte ürünlere rastlamak mümkündür. FDA bu sahte ilaçları yasaklamıştır. Reishi mantarı bir gıda ürünü olarak kabul edilmektedir ve gıda olarak kabul edilen hiçbirşey uluslarası kanunlara göre ilaç statüsünde satılamaz.

Bilimsel Çalışmalar
John ve Tina Chen tarafından 2004 yılında yayınlanmış Çin Tıbbi Herboloji ve Eczacılığı adlı kitapta da reishi mantarının çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanımı ve deneysel sonuçları geniş bir şekilde anlatılmıştır.

Son yıllarda ise reishi mantarı konusunda bilimsel çalışmalar artmıştır. 2009 yılı Aralık ayında saygın tıp mecmuası Bioscience dergisinde Taiwan Tıp Üniversitesinde yapılmış bir çalışma yayınlanmıştır. Yapılan çalışmada reishi (Ganoderma Luciducum) kan kanseri hücreleri üzerinde denenmiş ve bağışıklık sistemini tetikleyerek fagositoz yolu ile kanserli hücrelerin yok edildiği görülmüştür. 2010 yılı Mart ayında Madrid Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada Ganoderma Luciducumun insan lösemi hücrelerini yok edici özelliği bulunmuştur.

2009 Aralık ayında TG Pillai, M.John ve Sara Thomas tarafından yapılan bir başka çalışmada da reishi mantarı, deneklere kemoterapide kullanılan cisplatin adlı ilaçla beraber verilmiştir. Cisplatin kemoterapide oldukça sık kullanılan güçlü bir ilaçtır. Bu yüzden uzun süre kullanımda hastalarda böbrek yetmezliğine yol açmaktadır. Reishi mantarı verilen deneklerde cisplatinin böbrek üzerindeki yan etkilerini yok ettiği ve iyileştirici etkisi gözlemlenmiştir.

Uluslarası Farmakoloji Biyoteknoloji mecmuasının 2009 Aralık ayında yayınlanan sayısında da Ganoderma Luciducum’un çeşitli kanser hastalıkları ve AIDS gibi bağışıklık sistemi hastalıklarında tedavi edici özelliklerinden genişçe bahsedilmiştir.

KAYNAKLAR

 • Ganoderma lucidum induced apoptosis in NB4 human leukemia cells: Involvement of Akt and Erk. Calviño E, Manjón JL, Sancho P, Tejedor MC, Herráez A, Diez JC.J Ethnopharmacol. 2010 Mar 2;128(1):71-78. Epub 2009 Dec 29.
 • Ganoderma lucidum extracts inhibited leukemia WEHI-3 cells in BALB/c mice and promoted an immune response in vivo. Chang YH, Yang JS, Yang JL, Wu CL, Chang SJ, Lu KW, Lin JJ, Hsia TC, Lin YT, Ho CC, Wood WG, Chung JG. Biosci Biotechnol Biochem. 2009 Dec;73(12):2589-94. Epub 2009 Dec 7.
 • Ganoderma lucidum: a potent pharmacological macrofungus. Sanodiya BS, Thakur GS, Baghel RK, Prasad GB, Bisen PS. Curr Pharm Biotechnol. 2009 Dec;10(8):717-42.
 • Prevention of cisplatin induced nephrotoxicity by terpenes isolated from Ganoderma lucidum occurring in Southern Parts of India. Pillai TG, John M, Sara Thomas G. Exp Toxicol Pathol. 2009 Dec 2.

.

Alternatif tedaviler: Reishi mantarı” için 13 yorum

 • 2015/01/15 tarihinde, saat 12:03
  Permalink

  http://ganoexcelmarket.tr.gg/

  Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) yüksek derecede değerli bir mantardır. Ormanlık alanda canlı ağaçlar üzerinde ve çok nemli, içerisin az ışık geçiren yoğun bir şekilde ağaçlı ormanların içinde bulunan çürümeye yüz tutmuş meşe, kestane, kayın, erik gibi ağaç kütükleri üzerinde yetişir. nadiren bulunan doğal bir mantardır o kadar nadir bulunur ki 10.000’lerce uygun ağaç bulunan ormanlarda ancak 2-3 ağaçta bulunabilir. Bu mantar 4000 yıldan fazla bir süredir Geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılmaktadır. Reishi geniş, oldukça dayanıklı, odunsu bir mantardır.

  Mantarın uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırrını barındırdığı iddia ediliyor. Bu mantarın suyunu, asırlar önce Çin’de ve Japonya’da sadece hanedanlar ve çocuklarının içebildiği, halktan birisinin mantarı, bir ağaç altında bulduğunda bile saraya götürüp teslim ettiği söylenmektedir. teslim etmeyenlerin cezalandırıldığını belirten yüzlerce resmi kayda rastlanmıştır. Çin Seddini yaptıran SHİH-HUANG (M.Ö.259-210) bu mantarı kullanan ilk imparator olarak bilinmektedir.

  Böbrek şeklinde, şapkalı bir mantar olan Reishi, doğada altı farklı renkte bulunur, fakat kırmızı çeşidi Güney Amerika, Çin, Tayvan, Japonya ve Kore’de en yaygın biçimde kullanılanı ve ticari olarak yetiştirilenidir.

  Bagisiklik Sistemine Etkileri
  Bagisiklik sisteminin ana islevi vücuda giren virus, bakteri ve diger mikroplar gibi patojenleri belirlemek ve bunlar vücuda herhangi bir zarar vermeden bertaraf etmektir.Akyuvarlar hastaliklara karsi vücudun birincil defans mekanizmasini olusturur, fakat kronik ve kötü huylu hastaliklara karsi etkisizdir.Bu gibi zamanlarda lenfositler ikincil defans mekanizmasini olusturur.Ancak lenfositler de etkisiz kalirsa , son kale olarak makrofaj T-hücreleri ortaya çikar ve bu hücreler aktif hale geldiklerinde kanser hücreleri dahil olmak üzere tüm yabanci organizmalari yok ederler. Ancak bu hücrelerin aktive edilmesi oldukça zordur.
  Kirmizi Reishide bulunan polisakkaritlerden, beta-1,3-D-glucan ve beta-1,6-glukan, akyuvar ve lenfositlerin sayisinin artmasina etki ettigi gibi bagisiklik sisteminin en önemli hücreleri olan makrofaj T-hücrelerinin miktarinin artmasina ve aktif hale gelmesine etki ettigi bilimsel olarak kanitlanmistir. Kirmizi Reishinin düzenli tüketimi bagisiklik sistemini güçlendirir.
  Eger bagisiklik sistemde bir aksama varsa, vücuda giren tüm bu patojenler hastaliklara neden olur. Bunlarla mücadelede , antibiyotik, anti-viral maddeler ve anti-fungal ilaçlar kullanilabilir ancak bunlar etkili olmakla birlikte her birinin kullaniminin yan etkileri vardir. Ayrica bu ilaçlarin sürekli tüketimi mikroplari mutasyona ugratir ve direnç kazanmalarini saglar.Kirmizi Reishi kullanimi bu problemleri elimine eder.

  Beden ve Ruh Sağlığına Etkileri
  Geleneksel Uzakdoğu tıbbında özellikle ifade edildiği gibi vücut, dışarıdan gelen etkilerin bozduğu organizma dengesini tekrar kuruncaya kadar mücadeleye devam eder. KIRMIZI REİSHİ, DIŞARIDAN GELEN TÜM ETKİLERE KARŞI ısı, travma, uyku bozukluğu, toksin veya radyasyona maruz kalma, enfeksiyon veya psikolojik stres gibi VÜCUDU ADAPTE EDER, VÜCUDUN DOĞAL SAVUNMA MEKANİZMASINI GÜÇLENDİREREK ORGANİZMANIN NORMAL VE DENGELİ HALE GELMESİNE YARDIM EDER.
  GELENEKSEL KULLANIMI SONUNDA BELİRLENEN FAYDALARI IŞIĞINDA YAPILAN BİRÇOK BİLİMSEL TEST VE ARAŞTIRMA , KIRMIZI REİSHİ MANTARININ SAHİP OLDUĞU FARMAKOLOJİK ETKİLER SAYESİNDE;
  – Günlük yaşamımızı sağlıklı ve moralli sürdürmek.

  – Vücudumuzu yaşamda karşılaşacağımız tüm etkilere karşı korumak.

  – Yaşın ilerlemesi ile oluşacak problemlerin önüne geçebilmek.

  – Bağışıklık, sinir,dolaşım, solunum,sindirim, boşaltım, kas ve kemik sistemlerini güçlendirmek ve bu sistemlerle ilgili yüksek tansiyon, kolesterol, diabet, bronşit, prostat gibi problemlerle başedebilmek.

  – Kanser , karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AİDS gibi hastalıklardan korunmak ve bu hastalıklarla savaşabilmek İÇİN EN GÜÇLÜ DOĞAL YARDIMCI OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR.

  Boşaltım Sistemine Etkileri
  BÖBREKLER
  Böbrekler sodyum, potasyum gibi kimyasallarin vücuttaki dengesini saglar; kani süzer ve sabit asiditede (pH) kalmasini saglar.Kirmizi Reishi böbregin bu düzenleyici fonksiyonlarinda yardimcidir.

  PROSTAT HASTALIGI
  Erkeklerde yas ilerledikçe prostatta normal olarak bir büyüme olmaktadir.Bu da normal idrar akisinda azalmaya, gece sik tuvalete çikmaya ve baska problemlere neden olabilir.Ayrica ileri yaslarda prostat kanseri riski de artmaktadir. Her iki durumda da Prostat Specific Antigen (PSA) seviyesi artmaktadir. Kirmizi Reishi kullanimi PSA seviyelerinde belirgin düsüslere neden olur (bu etki en az bir aylik kullanim sonucunda görülebilir).

  Dolaşım Sistemine Etkileri
  KAN DOLASIMI VE KALP
  Hareketsiz yasam tarzi, yag orani yüksek dietler ve beslenme biçimi, günlük hayatta maruz kaldigimiz yüksek stres seviyeleri kandaki kolesterol seviyelerinin yükselmesine ve bunlara bagli olarak Kardiyovasküler hastaliklarda belirgin artislara neden olmaktadir. Kirmizi Reishinin düzenli tüketilmesi ile dolasim sisteminde olusan asagidaki etkiler sonucunda bu hastaliklarin önlenmesi veya daha kolay mücadele edilmesi mümkün olmaktadir.

  KAN DOLASIMI VE KALP
  – Bünyesinde bulunan Polliskkaritler (beta glukanlar) sayesinde kemik iligindeki RNA ve DNA miktari artar; bunun sonucunda burada olusan akvuyar ve lenfosit hücrelerinin sayisinda artisa neden olur.

  – Hemoglobin miktarinda artisa neden olur.

  – Kani sulandirici etkisi nedeni ile pihti(Platelet) olusumunu engeller (kalp krizi riski azalir).

  – Alyuvarlarin kolay hareket etmesini saglayarak kan akisini hizlandirir ve damar tikanikliklarini önler ( böylece kalp krizi riski azalir).

  – Kan ile hücrelere tasinan besin ve oksijen miktari artar.

  – Yüksek kan basincinin (yüksek tansiyonun) düsürülmesinde etkindir (bu etki arastirmalar ile kesin olarak kanitlanmistir).

  – Kırmızı Reishi, bünyesinde bulunan Adenosin maddesi sayesinde kandaki, kötü kolesterol tabir edilen LDL kolesterolü ve Trigliseridi düsürür, iyi kolesterol olarak tabir edilen HDL kolesterolün yükselmesine yardimci olur.

  – Strese bagli ritim bozukluklarini düzeltir.

  – Kandaki seker sviyelerini düzenler.

  Fiziksel Görünüşe Etkileri
  Düzenli Kırmızı Reishi kullanımı ile;
  – Vücudun biriken toksinlerden ve fazla yağlardan temizlenmesini kolaylaştırılır.

  – Kan akışını ve dolayısıyla cilde gelen besin miktarını arttırarak ciltte iyileştirici (anti-aging) etkiler gösterir.

  – Güneş yanıklarında, aknelerde ve diğer cilt problemlerinde etkilidir.

  – İnce kırışıklıkları giderir ve yaşlılık lekelerinin rengi açılır.

  – Sürekli kullanım ile stres seviyesinde azalma, uyku düzeninde düzelme görülür.

  – Yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin içeriğinde yer alan reishi güneşin zararlı etkilerine karşı etkilidir.

  Tüm bu etkiler sonucunda genel fiziksel görünümde bir iyileşme kaçınılmazdır. Sağlıklı bir diet ve aktif bir yaşam stili ile birlikte düzenli Kırmızı Reishi tüketimi vücudunuzun normal, sağlıklı haliyle kalmasını sağlar.
  Güneşin zararlı etkilerine karşı hücre savunma sistemini harekete geçiren Reishi mantarı, yoğun güneş altındayken bile zararlı etkilere karşı aktif koruma sağladığından, yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinde de kullanılmaktadır.
  Mantarın hormonları tetikleyici etkisi nedeni ile Kırmızı Reishi Çinli kadınlar tarafından cild bakımında özellikle kullanılmaktadır.
  Japonyada, Saç dökülmesini önleyici ürünlerin birçoğunun patentlerinde Kırmızı Reishi mantarı da bulunmaktadır (Kemoterapi esnasında yan etki olarak görülen saç dökülmelerini % 90 oranında azalttığı testler ile belirlenmiştir).

  HIV/AIDS Hastalığına Etkileri
  HIV/AIDS ile mücadelede kullanılan ilaçlardaki anti-HIV maddeler, Kırmızı Reishi mantarında bulunmaktadır.Reishi, viral yükü azaltmakta ve CD4 sayımlarını arttırmaktadır.Vücudun infeksiyon hastalıkları ve HİV ile mücadelesinde Kırmızı Reishi yardımcı olmaktadır. Birçok bilim adamı, Kırmızı Reishi mantarının bu hastalıklarla mücadelede, hiçbir yan etki göstermeden sağladığı faydayı, Kırmızı Reishiyi değerli kılan özelliklerin başında saymaktadır.

  Kanser Üzerine Etkileri
  Kanserli hücreler, anormal büyüme hızları ile dikkat çeker. Normal hücrelerin nasıl kanserli hücrelere dönüştüğü tam kesin olarak belirlenmemesine rağmen, bunun bir viral orijine bağlı olduğu veya muhtelemen vücudun doğal korunma sisteminde(bağışıklık sisteminde) bir değişiklik sonucunda olduğu yönünde teoriler vardır.Son yıllarda bazı insanların genetik olarak kanser risk grubunda olduğu düşünülmektedir. Bu kişiler yaşlandıkça ve bağışıklık sistemi zayıfladıkça, belli tip kanserlere yakalanma riskleri artmaktadır.
  Kırmızı Reishinin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, kanseri önlemede ve kanserle savaşta da görülmektedir: makrofaj T-hücrelerinin, kanser hücreleri ile daha etkin olarak savaşmasında etkili olmaktadır.
  Ayrıca Kırmızı Reishide bulunan Beta-1,3-D-glucan ve Beta-1,6-D-glucan isimli polisakkaritlerin, güçlü anti-tümör etkileri gösterdiği araştırmalarla belirlenmiştir. Sonuçlar kanserin tipine ve şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Glucan maddesi, bağışıklık hücrelerinin tümör hücrelerini sarmasına yardımcı olur; bazı bilim adamları ayni zamanda kanserli hücrelerin sayısını azalttığını da savunmaktadır, böylece de bağışıklık hücreleri bunlarla daha kolay mücadele etmektedir. Bazı çalılşmalarda , tümörlerde % 50 oranında gerileme kaydedilmiştir.
  Kırmızı Reishide bulunan canthaxanthin isimli diğer bir maddenin de tümörlerin büyümesini yavaşlattığı ifade edilmektedir.
  Vücudumuz doğal olarak anti-kanser maddeler -interferon ve interleukin 1 ve 2- üretmektedir; Kırmızı Reishinin düzenli tüketiminin,bu anti-kanser maddelerin üretimini teşvik ettiği ve tümör büyümesini önlediği kanıtlanmıştır. Kırmızı Reishi tüketimi, kanser tedavisinde Radyoterapi ve Kemoterapi esnasında görülen ve hoş olmayan ( saç dökülmesi, bulantı, kusma, ağız iltihabı,boğaz ağrısı, iştah kaybı gibi)yan etkileri azaltır veya ortadan kaldırır, bu nedenle kemoterapi öncesinde, sırasında veya sonrasında kullanılabilir.Yapılan bazı çalışmalarda bu etkilerin -95 oranında azaldığı belirlenmiştir. Sadece bu etkisi bile hastanın moral seviyesinde ve yaşam kalitesinde sağladığı yükselme ile hastalıkla mücadelede etkin olmaktadır. Diğer reçeteli ilaçlarla kombineli olarak kullanılabilir.
  Bağışıklık ve endokrin sistemlerini kuvvetlendirerek, kanserli hastalarda tedavinin kesilmesine neden olduğu için çok ciddi komplikasyonlar olan grip,üst solunum yolu enfeksiyonu, mantari enfeksiyonlar,hepatit gibi hastalıkları önler; bunların tedavisinde uygulanacak antibiyotikler sonucunda görülebilecek ishal ve diğer problemlerin önlenmesini sağlar.
  Geleneksel Uzakdoğu tıbbında ifade edilen faydaları, son yıllarda yapılan şaşırtıcı sayıdaki bilimsel ve tıbbi araştırmanın sonucunda belirlenen faydaları dikkate alınarak REİSHİ MANTARI, JAPONYA SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN KANSERE KARŞI TEK DOĞAL İLAÇ OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR.

  Kas ve Kemik Sistemine Etkileri
  Kırmızı Reishi düzenli kullanımı , tendon ve kemiklerin doğal olarak güçlenmesinde etkilidir.İleri yaşlarda görülen kas ve kemik erimesi gibi istenmeyen semtomların önlenmesinde veya başlayan erimenin hızının azaltılmasında etkilidir.
  İçinde bulunan Adenosin maddesini kas gevşetici etkisi nedeni ile Kas sisteminde oluşabilecek travmalar sonrasında tedavi edici olarak yararlanılabilir. Romatizmal hastalıklarda , diğer tedaviler ile birlikte kullanılırsa tedaviye yardımcı olmaktadır.

  Sinir Sistemine Etkileri
  Kırmızı Reishi , sinir sistemini kuvvetlendiren tek tıbbi mantardır.
  Kronik strese, yaşlılığa, uykusuzluğa karşı kullanılması önerilir.
  Hafızayı güçlendirici etkisi var;konsantrasyon eksikliğini giderir ve bu özellikleri nedeni ile yaşlılığa bağlı Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde veya ilerlemesinin durdurulmasında etkilidir.
  Sürekli Reishi kullanımı ile stres seviyesinde azalma, uyku düzeninde düzelme görülür. ( bu amaçla kullanılan diğer ilaçların çok değişik yan etkileri, Reishi kullanımında yoktur) Kırmızı Reishideki Adenoin maddesi sinirsel gerginlik içinde olan hastalarda rahatlamaya neden olduğu için Çin’de çok yaygın olarak kullanılmaktadır.Adenosin ayni zamannda kasları gevşetir, merkezi sinir sistemini rahatlatır.

  Solunum Sistemine Etkileri
  Kırmızı Reishi , içinde bulunan ve doğal anti histaminik olan Lanostan maddesi sayesinde sahip olduğu anti allerjik etkisi ile genel allerjilerden şikayeti olanlarda etkilidir. Antienflamatuar etkisi ile de astım ve kronik bronşiti olan hastalarda etkindir.
  Kullanılan tüm antihistaminik ilaçların ciddi yan etkileri olmasına karşın, Kırmızı Reishi kullanımının hiç bir yan etkisi yoktur.
  Sigara içenlerde , nefes borusunda ve bronşlarda oluşan epitel dokusu tahribatının giderilmesinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  Yaşlılığa Etkileri

  Yaş ilerledikçe, insan vücudunda bazı değişiklikler olmaya başlar ve bunlara bağlı olarak da beden ve ruh sağlığında bazı problemler ortaya çıkar.Kırmızı Reishi, dolaşım, bağışıklık, sinir, solunum,kas vb. sistemlerde ve mental kapasitede görülen problemlerin önlenmesinde ve iyileştirilmesinde yardımcıdır.
  Hafızayı güçlendirici etkisi var;konsantrasyon eksikliğini giderir. Dolayısıyla yaşlılığa bağlı Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde etkilidir.Bu hastalıkların tedavisini destekleyici olarak etkindir.
  Ciltte de anti-aging etki göstermektedir.nn1

  Yanıtla
 • 2014/09/24 tarihinde, saat 18:09
  Permalink

  selam resii mantarı faydası varmı varsa yazabılırmısnız benım kardeşimin beynınde tömur var tıben çare yok tşkler 0542 8011826

  Yanıtla
 • 2014/07/06 tarihinde, saat 23:31
  Permalink

  özürdilerim kime inanacağıma şaşırdım beni aydınlatırsanız sevinirim tel 0531 61774 09

  Yanıtla
 • 2013/03/20 tarihinde, saat 20:18
  Permalink

  Handan hanıma katılıyorum.ben 2 senedir Reishi mantarı ihtiva eden ürünleri kullanıyorum ve o günden beri evimize değil antibiyotik ağrı kesici bile girmedi yalnız bu ürünleri internetten veya aktarlardan almanızı önermem doğru adres GANO EXCEL FİRMASI.En doğalını üretiyorlar çünkü temin etmek isterseniz tel no:05554621855

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir