Anaplastik Astrositoma

Anaplastik Astrositoma bir beyin tümörü çeşididir.  Bu tümör beyinde bulunan astrosit adı verilen yıldız şeklindeki hücrelerin kontrolsüzce üremesi sonucu oluşur.  Astrositoma adı verilen bu kitleler ya tek başlarına büyük bir yumru oluştururlar veya küçük kitleler halinde beynin çeşitli yerlerine dağınık halde bulunurlar. Küçük ve dağınık halde bulunanlara Diffüz Astrositom adı verilir.

Tümörler şiddetlerine göre WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından 4 dereceye ayrılmışlardır. Astrositoma türü tümörlerin 3. derecesi Anaplastik Astrositoma olarak adlandırılır.  Tümörün derecesi genelde patoloji raporlarında WHO Grade I, WHO Grade II, WHO Grade III, WHO Grade IV olarak belirtilir. Grade I tümörleri halk arasında genelde iyi huylu tümör diye adlandırılır.  Bu tümörler muhtemelen zamanın birinde oluşmuş ve gelişmelerini neredeyse durdurmuşlardır. Grade II tümörlerinde ise gelişme çok yavaştır ve tümörün büyümesi yıllar sürebilir. Grade IV tümörleri çok agresif olup tedavi edilmedikleri takdirde 6 ay gibi bir süre içinde hastada hayati tehlikeye yol açabilirler.

Anaplastik Astrositoma için ameliyat ve radyoterapiden sonra gelen ilk tedavi yöntemi Temodal adlı ilaç kullanılarak yapılan ilaçlı tedavidir.  Yurtdışında Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa gibi belli başlı batı ülkelerinde bu tedavi standard tedavi kapsamındadır ve sosyal sigorta kapsamında hastalara ücretsiz uygulanır.  Ancak ülkemizde Sağlık Bakanlığı Temodal adlı ilacı Grade II ve Grade III tümörleri için onaylamamıştır. Bu sebepten de Temodal tümörünüz Grade IV olana kadar SSK tarafından karşılanmamaktadır. Özel sağlık sigorta kapsamında değilseniz bu tedaviyi cebinizden ödemek zorundasınız.

Şayet Anaplastık Astrositoma hastası iseniz, Temodal adlı ilacı alabilmek için doktorunuzun “endikasyon dışı kullanım” için başvurması ve izin alması gerekir.  Başvuru Ankara’da bulunan “ Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü” ne yapılır.  Bunun için doktorunuzla konuşmanız gerekir. Şunu da belirtelim ki, doktorların endikasyon dışı kullanıma karşı yaklaşımları farklı farklıdır. Bir doktor bunun hastaya faydası olacağını düşünürken bir diğeri faydası olmayacağını düşünebilir. Bu sebepten doktorunuzla ilk konuşmanızda olumsuz bir cevap alırsanız kesinlikle başka bir doktor ile görüşmekten çekinmeyin.  Bu hastanız için ölümle kalım arasındaki seçim demek olabilir..

Anaplastik Astrositoma” için 12 yorum

 • 2014/11/29 tarihinde, saat 20:33
  Permalink

  Benim annemde greyd3 hastasi doktor 2 ay daha yasar dedi cok uzgunum yapacak bisey yok :(((

  Yanıtla
  • 2014/12/12 tarihinde, saat 02:18
   Permalink

   merhaba yagmur neden doktor böyle bir sey söyledi.tümör grayd3 ama çesidi ne acaba ameliyat oldumu annen.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir