MRda beyin tümörü çıktı ne yapmalıyım?

Sanki dünya birden bire başınıza yıkıldı. Kendinizi yanlız hissediyorsunuz. Yalnız değilsiniz. Yukarıda gördüğünüz Facebook grubumuza ve Yahoo posta grubumuza hemen üye olun. Sorularınıza daha iyi cevaplar alacaksınız. Sizin durumunuzda olan veya sizinle aynı tecrübeleri yaşamış insanların tecrübelerinden faydalanacaksınız.

En önemlisi sizin sesinize kulak veren derdinizi anlayan insanlarla tanışacaksınız ve bunu hiçbir çıkar gözetmeden, Allah rızası için veya insanlık namına yapan insanları bulacaksınız.

Bundan sonra ne olacak? Ne yapmalıyım?

MR sonuçlarına bakarak tümörün tipini ve şiddetini söylemek imkansızdır. Bunu hiçbir doktor yapamaz. Bu ancak tümörden bir örnek alınarak ve mikroskop altında incelenerek belirlenebilir. Buna biyopsi deniyor. Doktorunuz küçük bir ameliyat ile MRda görünen kitleden küçük bir parça alacak. Bunu bir beyin cerrahı (nöroşirürji uzmanı) yapacak. Bazı durumlarda kitleden ufak bir parça almak yerine kitle bir seferde doğrudan alınabilir.

Alınan tümör örneği incelenmek üzere Patoloji laboratuarına gönderilir. Durumun aciliyetine göre 3-5 gün içinde patoloji sonucu alınır.

Bu size tümörün adını ve şiddetini söyler. Buna göre tedavi planlaması yapılır. Ameliyat, Radyoterapi, İlaçlı tedavi şu an kullanılan geçerli yöntemler. Bunların yanısıra yeni bazı tedavi yöntemleri var (GammaKnife, aşı vs).

Doğru Bilgi ve Kaynaklar

Sitemizde beyin tümörleri ile ilgili her seviyede bilgi bulabilirsiniz. Lütfen okuyun. Bu bilgiler sağlam bilimsel kaynaklardan derlenmiştir ve günceldir.

Şifacılara, Mucize İlaç Satıcılarına Dikkat

Pek çok hasta ve yakını yaşadıkları şokun etkisiyle ilk refleks olarak tıp dışı yöntemleri ve mucize ilaçları araştırmaya başlamaktadır. Ülkemizde hastaları korumak için çeşitli yasalar olsa da şifacı ve mucize ilaç satıcıları oldukça yaygın haldedirler.

Araştırdığızda İnternette şifa dağıttığını iddia eden pek çok siteye rastlayacaksınız. Alternatif tedaviciler, mucize ilaç satıcıları, şifacılar ve maalesef ilgisiz veya çıkar peşinde olan meslekten insanlar. Bunlara karşı dikkatli olmalısınız. Bu mucize ilaç satıcılarını, şifacıları internette tesadüf eseri bulmuyorsunuz. Bu tür kötü niyetli insanlar Google gibi sitelerde arama sonuçlarında karşınıza ilk çıkabilmek için yüklü paralar harcıyorlar. Yani siz onları bulmuyorsunuz, onlar size kendilerini buldurdular.

Geçmiş olsun.

[dt_blog_posts cats=”337″ select=”only” orderby=”modified” order=”ASC” ppp=”6″ thumbs=”1″ column=”full-width_three” /]

 .

MRda beyin tümörü çıktı ne yapmalıyım?” için 12 yorum

 • 2014/08/22 tarihinde, saat 15:23
  Permalink

  Kız arkadasımın beynıde 11cmlık tumor oldugu teşisi konulmus doktorlar amelıyatın cok tehlıkelı odlgunu soyluyorlar
  oradakı tumorun alınması beynınde 11cmlık bosluk olusması anlamına gelıyormus buda cıddı sorunalr yaratırmıs basınc olusurmus hayatı foksıyonlar yıtırılırmıs ısın tedavısı onerılıyor
  Bu hastalık nekadar tehlıkelı ne yapılabılır cok endıselı ve korkuyorum

  Yanıtla
 • 2013/12/19 tarihinde, saat 23:36
  Permalink

  Merhaba yaklaşık 2 ay önce beyin tümörü teşhisi konuldu ve ameliyat oldum 1.5 cm lik parçanın tamamı alındı GBM 4.derece çıktı patoloji sonucu 17 gündür hem radyoterapi hem kemoterapi görüyorum çok ağır ayrıca ödem oluştuğundan kordexa kullanıyorum herkesin allah herkesin yardımcısı olsun sonuç inşaallah iyi olur.Benim editöre sorum olacak 20 yıldır ağzımda 2 adet amalgam dolgum vardı medyada duyduğum bir haber üzerine bu dolguların kansere sebep olduklarını duymuştum cıva içerdiği için hemen çıkarttırdım üzerinden 4 ay geçtikten sonrada bu hastalık hiç belirtisi yokken birden ortaya çıktı bu dolguları söktürmenin şu anki hastalığımı tetiklemiş olma olasılığı varmıdır acaba, derneğiniz de bizim gibi hastaların haklarını
  savunacak bir avukatımız varmı acaba bilgi verirseniz memnun olurum

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir