Altuzan + Camptosar Tedavi Protokolü

Bu yazıda beyin tümörü tedavisinde kullanılan nispeten yeni bir ilaçlı tedavi protokolünden bahsedeceğiz. Bu tedavi Etkin maddesi Bevasizumab olan Altuzan adlı ilaç ile etkin maddesi Irinotecan olan Camptosar adlı ilacın birleşiminden oluşuyor. Bu tedavi bazı hastalarda yüzde yüz iyileşme dahi sağlayabiliyor.

Camptosar (Irinotecan)
Ekim 1998‘de CPT-11 kod adlı Irinotecan, metastazlı bağırsak kanseri için Amerikan sağlık bakanlığı FDA’den tam onay aldı. İrinotecan kanserli hücrelerin bölünmesine yardım eden Topoisomerase adlı enzimi bloke ederek. Hücrelerin çoğalmasını engelliyor. 90 yılların başında bu ilacın beyin tümörü tedavisinde kullanımı için ön klinik deneylerine başlandı. Bu deneylerin sonuçlarında tekrarlayan GBM gibi beyin tümörlerini , çocuklarda görülen tümörler üzerinde de etkili olduğu görüldü. Özellikle BCNU ve Temodal gibi ilaçlarla birlikte çok iyi sonuçlar alındı. Bu ilaç Türkiye’de Camptosar adı altında Pfizer tarafından piyasaya sürüldü
Altuzan (Bevasizumab)
Altuzan ise tümör oluşurken damarlanmayı engelleyerek tümörün besin kaynağını kesip tümörü kurutan bir ilaç olarak tanıtıldı. Bu mekanizma 70li yıllardan beri biliniyordu ancak kesin bir tedavi yöntemi olarak görülmemişti. Ancak sonraları damarlanmanın durdurulmasının tümörü yok edici etkisi deneylerde görülünce bu konuda pek çok yeni ilaç arayışına girildi. 2002 yılında Altuzan çeşitli kanser türlerinde kullanım için Faz 3 deneylerini tamamladı. 2004 yılında Amerikan sağlık bakanlığı ilacı bağırsak kanserinde kullanımı için onay verdi. 2006 yılında ise akciğer kanserinde kullanımına onay verildi. 2010 yılı başında ise beyin tümörlerinde tek başına kullanımı için izin verildi.Altuzan + Camptosar Tedavisi
2005 yılında Dr. V.Stark-Vance Altuzan ve Camptosar kombinasyon tedavisi kötü huylu tümörleri olan hastalarda hızlı iyileşmeye yol açtığını gösterdi. 2006 yılı başlarında ise Dr.Pope ve arkadaşaları Altuzan ve Camptosar (carboplatin ve etopside ile birlikte) verilen hastalarda tamamen iyileşme görüldüğümü bildirdi. Dr.Pope bu tedavi ile tümörün ilerlemesini standard tedavilere göre %46 daha uzun süre ile durdurmayı başardı. 2007 Haziran ayında ise Dr.Raval ve arkadaşları Altuzan ve Camptosar kombinasyon tedavisinin kullanımının güvenli olduğunu ve iyi tolere edilebildiğini gösterdi. Bu tedavinin uygulandığı hastalarda zihinsel ve fonksiyonel durumlarında iyileşme görüldü. Bu çalışma ile aynı zamanda Amerika’nın ünlü kanser araştırma hastanelerinden Duke Üniversitesi Tıp Merkezimdem Dr.James Vredenburgh ve arkadaşları Camptosar ve Altuzan’ın tekrarlayan beyin tümörlerinde kullanılmasına ilişkin faz II deneylerini tamamladı. III. ve IV. derece beyin tümörüne sahip 32 hasta üzerine yapılan çalışmada bu tedavinin beyin tümörüne karşı etkin ve yan etkileri az olan bir tedavi yöntemi olduğu gösterildi. Yine aynı ekip GBM hastaları üzerinde yaptıkları çalışmada %77 başarı elde edildiğini bildirdi.En son 2010 yılında Dr.Xu ve Dr.Chen yayınladığı 741 hasta üzerinde yapılan geçmişe dönük bir analiz hastaların %18.9 unda bu tedaviye cevap alındığını ve tedavinin uygulandığı bu hastalarda diğer tedavilere göre %10 daha iyi sonuç verdiğini gösterdi.

2010 yılında yapılan bir başka çalışmada bu tedavinin çocuklarda görülen beyin sapı tümörü üzerinde diğer tedavilere göre daha az etkili olduğu gösterildi. Beyin sapı tümörlerinde hastaların diğer tedavi yöntemlerinde daha iyi sonuç alacakları bildirildi.

Daha önce alınan başarılı sonuçlar üzerine 2009-2011 yılları arasında Altuzan ve Camptosar tedavisi üzerine 120 hastayı kapsayan bir klinik çalışma başlatıldı. Çalışma umulan sonuçları vermedi. Bu protokolün ameliyat uygulanamayan GBM hastalarında ilk sıra tedavi olarak kullanılmasının yerinde olmadığı hükmüne varıldı.

Fakat 2015 yılında yayınlanan bir başka çalışmada ameliyat edilemeyen 41 GBM hastasına 4 kür Temodal’i müteakip Altuzan ve Camptosar protokolü uygulandı. Hastaların %22’sinde tümörde gerileme görülürken, %61’inde stabil kaldı, %5 kısmında ise ilerleme görüldü. Buna dayanarak ameliyat edilemeyen hastalarda bu protokol bir tedavi seçeneği olarak belirlendi.

2016 yılında yapılan bir çalışmada Altuzan’ın Temodalin etkisini azaltıcı etkisi olduğu ancak Camptosar’da böyle bir durum görülmediği tespit edildi. Bu sebepten Altuzan ve Temodal’in birlikte kullanılmasının olumsuz sinerji yaptığı düşünülmekte.

 

Bir Başarı Hikayesi
Aşağıda GBM teşhisi konulan 75 yaşında bir kadına ait MR görüntüleri bulunmaktadır. Görüntüler bize hasta yakını tarafından ulaştırılmıştır ve hastanın izni ile yayınlanmaktadır. Hastada 2006 Ocak ayında GBM teşhis edilmiştir. Bundan sonra hastaya 1 yıl boyunca Altuzan ve Camptosar tedavisi uygulanmış ve durumu 12 ay boyunca izlenmiştir.

Hastanın Altuzan ve Camptosar tedavisinden sonra 2007 Aralık ayında çekilen MR hastada tümörün tamamen kaybolduğunu göstermektedir. Elbetteki bu sonuç Altuzan ve Camptosar tedavisi gören tüm hastaları temsil etmemektedir. Fakat yine de tedaviye cevap veren hastalar da tam iyileşmenin yakalanabileceği konusunda örnek teşkil etmektedir.

İki başarı hikayesi

2016 yılında yayınlanan bir vaka raporuyla, hızlı gelişen GBM teşhis edilen 2 hastaya uygulanan Altuzan ve Camptosar tedavisinin bu hastalarda tam iyileşmeye yol açtığı bildirildi.

 

KAYNAKLAR

 • Complete response to bevacizumab plus irinotecan in patients with rapidly progressive GBM: Cases report and literature review, Oguz Ozel, Mehmet Kurt, Oguzhan Ozdemir, Jale Bayram, Huseyin Akdeniz, Dogan Koca, Journal of Oncological Sciences, Volume 2, Issues 2–3, August–December 2016, Pages 87–94
 • Phase II Trial of Upfront Bevacizumab, Irinotecan, and Temozolomide for Unresectable Glioblastoma.
  Peters KB, Lou E, Desjardins A, Reardon DA, Lipp ES, Miller E, Herndon JE 2nd, McSherry F, Friedman HS, Vredenburgh JJ.Oncologist. 2015 Jul;20(7):727-8. doi: 10.1634/theoncologist.2015-0135.
 • Chauffer B, Feuvret L, Bonnetain F, Taillandier L, Frappaz D, Taillia H, Schott R, Honnorat J, Fabbro M, Tennevet I, et al. Randomized phase II trial of irinotecan and bevacizumab as neo-adjuvant and adjuvant to temozolomide-based chemoradiation compared with temozolomide-chemoradiation for unresectable glioblastoma: Final results of the TEMAVIR study from ANOCEF. Ann Oncol. 2014;25:1442–1447
 • Effects of bevacizumab plus irinotecan on response and survival in patients with recurrent malignant glioma: a systematic review and survival-gain analysis. Xu T, Chen J, Lu Y, Wolff JE. BMC Cancer. 2010 Jun 2;10(1):252.
 • “Bevacizumab (Avistan) and CPT-11 (Camptosar) in the Treatment of Relapsed Malignant Glioma.” Abstract from the World Federation of Neuro-Oncology Second Quadrennial Meeting and Sixth Meeting for the European Association for Neuro-Oncology, Vance VS, May 5-8, 2005, Abstract 342.
 • Phase II trial of bevacizumab and irinotecan in recurrent malignant glioma. Vredenburgh JJ, Desjardins A, Herndon JE 2nd, Dowell JM, Reardon DA, Quinn JA, Rich JN, Sathornsumetee S, Gururangan S, Wagner M, Bigner DD, Friedman AH, Friedman HS. Clin Cancer Res. 2007 Feb 15;13(4):1253-9.
 • Bevacizumab plus irinotecan in recurrent glioblastoma multiforme. Vredenburgh JJ, Desjardins A, Herndon JE 2nd, Marcello J, Reardon DA, Quinn JA, Rich JN, Sathornsumetee S, Gururangan S, Sampson J, Wagner M, Bailey L, Bigner DD, Friedman AH, Friedman HS. J Clin Oncol. 2007 Oct 20;25(30):4722-9.
 • Lack of Efficacy of Bevacizumab Plus Irinotecan in Children With Recurrent Malignant Glioma and Diffuse Brainstem Glioma: A Pediatric Brain Tumor Consortium Study. Gururangan S, Chi SN, Young Poussaint T, Onar-Thomas A, Gilbertson RJ, Vajapeyam S, Friedman HS, Packer RJ, Rood BN, Boyett JM, Kun LE. J Clin Oncol. 2010 Jun 7.
 • Avastin and CPT-11; a promising combination therapy for glioblastoma multiformem, James Need, Ph.D http://www.virtualtrials.com/avastin.cfm

.

Altuzan + Camptosar Tedavi Protokolü” için 2 yorum

 • 2013/04/12 tarihinde, saat 11:58
  Permalink

  sayın admin, altuzan+camptozar tedavisi ne zaman uygulanır? doktor bize sadece altuzan tedavisi verdi. temodale cevap alınamadıgı için. cevabınız için tesekkurler…

  Yanıtla
 • 2013/04/12 tarihinde, saat 11:57
  Permalink

  sayın admin, altuzan+camptozar tedavisi ne zaman uygulanır? doktor bize sadece altuzan tedavisi verdi. cevabınız için tesekkurler…

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir