Cyberknife tedavisi nedir? Kimlere uygulanabilir? Cyberknife nerede uygulanıyor?

CyberKnife nedir?

CyberKnife, Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilmiş bir radyocerrahi sistemidir. Bu sistem tıpkı bir diğer radyocerrahi yöntemi olan GammaKnife gibi iyi veya kötü huylu tümörleri hastayı açık ameliyat etmeden, dışarıdan yollanan ışınlar ile kesilerek etkisiz hale getirilmesinde kullanılır.

Hastaya neşter vurulmadığı için klasik ameliyatlardan çok daha çabuk ve daha az risk ile tümör opere edilebilir. Operasyon 1 saat kadar bir sürede anestezi veya dikiş olmadan yapılır ve hasta hastanede yatırılmadan ayakta tedavi edilir.

CyberKnife nasıl çalışır? GammaKnife’tan farkı nedir?

CybrtKnife cihazı GammaKnife ile aynı prensibi kullanarak çalışır. MRI ile görüntülenen tümör bölgesine odaklanmış hassas bir ışın gönderilerek tümörün etrafı 3 boyutlu olarak çevrelenir ve canlı dokudan ayrılır. CyberKnife’ın GammaKnife’dan farkı, ışınların kafaya giyilen sabit bir kask içinde elektronik olarak odaklanması yerine, bu ışınlar 3 boyutta hareket edebilen bir robot kol vasıtası ile odaklanır.

CyberKnife üreticileri bunun GammaKnife’a göre bir üstünlük olduğunu iddia ediyorlar. Çünkü GammaKnife’da tedaviden önce hastanın kafasına metal bir çerçeve lokal anestezi altında sabitlenir. Bunun da hastanın psikolojisi üzerinde iyi bir etkisi olmadığını söylüyorlar. Ancak hastanın tedavi sırasında sabitlenmemesinin bazı olumsuz sonuçları da olabilir. Çünkü tümör bölgesinin yerinin milimetrik olarak belirlenmesi ve buraya robot kolun mekanik olarak hareketi gerekir ve bu da çok hassasiyet isteyen bir durumdur ve her zaman birebir bu noktayı bulmak mümkün olmayabilir. Yani hastanın sabitlenmesinin tedavinin doğru yapılması açısından önemi büyüktür. CyberKnife’da sabit kask yerine hareketli kolun eklenmesi aslında biraz ticari bir seçimdir. Çünkü üretici şirket Accuray bu sayede GammaKnife’a ait patent korumasını geçebilmiş ve ona rakip bir cihaz üretebilmiştir.

CyberKnife kimlere uygulanabilir?

CyberKnife beyin tümörleri başta olmak üzere, prostat kanseri, akciğer kanseri, omurilik kanseri, karaciğer kanseri ve pankreas kanseri hastalarına uygulanabilir. Genel bir kural olarak ancak çok büyük olmayan  tümörlere (aşağı yukarı çapı 2.5cm kadar olan tümörlere) uygulanabilir.

Bunun sebebi temel sebebi CyberKnife cerrahisinde tıpkı GammaKnife gibi tümör bölgesi açılmadığı için kesilen, ölü tümör vücut içinde kalır ve vücut tarafından parçalanarak dışarı atılması gerekmesidir. Büyük tümörlerdeki doku ölüm hızı vücudun parçalayıp dışarı atabileceğinden çok daha fazla olur. Böylece vücut bu ölü dokuya karşı şiddetli alerjik ve iltihaplı reaksiyonlar gösterir. Bu hastada şiddetli sancılara, ateş yükselmesine ve krizlere yol açabileceğinden çok ender durumlar hariç kullanılmaz. Bu durumlarda hastalara açık ameliyatla iltihapın dışarı atılması için daimi bir şant takılması gerekebilir ki bu hasta için hem acılı hem de risklidir.

Türkiye’de CyberKnife nerelerde uygulanıyor?

CyberKnife yeni bir sistemdir ve bu yüzden tüm dunyada sınırlı oranda yayılmıştır. Türkiye’de şu kuruluşlar bu tedaviyi uygulamaktadır:

İstanbul

 1. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Çapa
 2. Kartal Dr. Lütfü Kirdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  Şemsi Denizer Cd. E-5 Karayolu Cevizli Mevkii Tel: (0216) 458 44 00
 3. Acıbadem Maslak Hastanesi
  Büyükdere Cad. No: 40 Tel: 0 216 544 37 05
 4. İstanbul Anadolu Sağlık Merkezi
  Anadolu Caddesi No:1 Bayramoğlu Çıkışı Çayırova Mevkii Tel: 0 262 678 50 00

Ankara

 1. Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  33 Demetevler, Yenimahalle Tel: 0 312 336 09 09
 2. Ankara Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Hacettepe Onkoloji Hastanesi
  Tel: 0 312 305 29 00
İzmir
 1. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

.

Cyberknife tedavisi nedir? Kimlere uygulanabilir? Cyberknife nerede uygulanıyor?” için 86 yorum

 • 2015/02/19 tarihinde, saat 14:41
  Permalink

  Akciğer kanserliyim.Kemik metaztazı var.Sağ akciğer üst Lobda 65.45.70 mm boyutunda bir adet tümörüm var.Kemik lere ve Akciğerdeki tümöre CYBERKNİFE YÖNTEMİ uygulanırmı?

  Yanıtla
 • 2014/07/07 tarihinde, saat 02:09
  Permalink

  Babam akciğer kanseri ve bazi organlarinada sicramis durumda kanser bu cihaz ile tedavi uygulanirmi …
  Teşekkürler

  Yanıtla
 • 2014/06/15 tarihinde, saat 00:46
  Permalink

  annem akciğer kanseri 15 gün önce ışın tedavisi bitti.tümör 3cm metastazı yok .damara ve kalbe yakın cyberknife uygulana bilirmi

  Yanıtla
 • 2014/04/03 tarihinde, saat 11:30
  Permalink

  merhaba, sternumda 2*4 cm boyutlarında metastatik tümör var. cyber uygulatabilirmiyiz. doktorumuz kalbe zararı olacağından öncelikle ameliyat önerdi.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir