ImmunoCellular firması ICT-107 antitümör aşısı ile %80 sağkalım elde etti!

 

Bağışıklığa dayalı tedaviler üzerine çalışan Amerikan ImmunoCellular Therapeutics Ltd adlı biyoteknoloji şirketi yeni geliştirdikleri ICT-107 antitümör aşısı ile yeni teşhis Glioblastoma Multiforme (GBM) hastalarında %80 sağkalım elde ettiklerini açıkladı.
Aşı beyin tümörünün yanısıra küçük hücreli akciğer kanseri ve pankreas kanserinde de kullanılabiliyor.

Aşının klinik deney sonuçlarını Şikago’da düzenlenen 46. Amerikan Klinik Kanser Araştırmaları toplantısında konunun uzmanı bilimadamlarına sunan şirket GBM hastalarında dendritik hücre immunoterapisi ile hastalarda tümörün ilerlemesini durdurduğunu ve uzun süreli sağ kalım elde ettiklerini gösterdiler.

ICT-107nin klinik deneylerine katılan yeni teşhis edilmiş GBM hastalarında aşı yapılan 16 hastanın %80i 2 yıldan daha uzun süredir herhangi bir ilerleme olmadan hayatta. Çalışmaya katılan hastaların %100ü ise 1 yıl boyunca herhangi bir ilerleme olmadan yaşamlarını sürdürdüler. Bu süreler halen mevcut tedavilere kıyasla %61 daha uzun.

Çalışma sırasında hastalarda yorgunluk ve ciltte kızarıklıklar dışında herhangi bir ciddi yan etki ile karşılaşılmadı.

Şirketin genel müdürü Manish Singh diğer tedavilere göre farkını şöyle anlatıyor:
Şimdiye kadar pek çok tedavi tümörün kendisini yok etmeyi amaçladı, biz ise onun kaynağını yok etmeyi hedefliyoruz. Bunu şöyle anlatabilirim. Tümörü yabani bir ot gibi düşünürsek, cerrah onu tutup sökebilir veya kemoterapi ile onu kurutabiliriz. Fakat otun kökleri kaldığı sürece yeniden üreyecektir. Biz işte tedavimizde bu kökleri hedef alıyoruz.

ImmunoCellular Therapeutics şitketi Amerika’nın ünlü kanser araştırma hastanelerinden Cedars-Sinai Hastanesinin bir yan kuruluşu. Faz 1 klinik deneylerini yeni tamamlayan şirket, şu günlerde Faz 2 deneylerine başlamayı planlıyor. Şirket daha önce aşının diğer kanser türleri üzerinde kullanılmasına ilişkin Roche firması ile bir anlaşma imzalamıştı. Aşının uygulanacağı kanser türleri arasında küçük hücreli akciğer kanseri ve pankreas kanseri yer alıyor..

ImmunoCellular firması ICT-107 antitümör aşısı ile %80 sağkalım elde etti!” için 2 yorum

 • 2010/08/01 tarihinde, saat 21:38
  Permalink

  >sizde bu frmanin acik adresi ve telefonu varmidir varsa bize verebilirmisiniz lutfen:ergun174@hotmail.com emaille gonderebilirmisiniz tesekurler

  Yanıtla
 • 2010/08/01 tarihinde, saat 22:12
  Permalink

  >Merhaba bu firma Amerika'da. Yazida gecen asi henuz Faz 2 deneylerinde, yani genel kullanima acilmadi. Bu yuzden firma ile baglanti kursaniz dahi bu asiyi alamazsiniz, alsaniz da bunu Turkiye'ye getirtemezsiniz ve Turkiye'de uygulatamazsiniz. Bunun icin Turk Saglik Bakanligi onayindan da gecmesi gerekir cunku. Su an bu asiya ulasabilmenin tek yolu, Amerika'da Faz 2 deneylerine katilmak. Bunun icin ise kabul sartlarina haiz olmak ve hasta kabulu icin kontenjan olmasi gerekiyor oncelikle. Beyin tumoru asisina gelmeden once beyin tumoru icin etkili ve denenmis pek cok baska tedavi yontemi var. Bunlari uygulamis olmadan zaten yeni bir ilacin klinik deneyine hasta kabul edilmez. Oncelikle diger ilaclarin ve tedavilerin denendigi ve sonuc alinamadigi ispatlanmali.Yukarida adresi verilen Facebook grubumuza uye olmaniz halinde arkadaslarimiz diger tedavi yontemleri konusunda size yol gostereceklerdir.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir