Muphoran Tedavisi, Dozaj, Yan etkiler

Etken maddesi fotemustin olan Muphoran kanser tedavisinde kullanılan nitrozüre sınıfından bir ilaçtır. Aynı sınıftan diğer ilaçlar ise Karmustin (BCNU), Lomustin (CeeNU)‘dir. Toz halinde bulunur ve çözeltilerek enjeksiyon yoluyla hastaya verilir.

Kullanım Alanları

Fotemustin Malin Melanom (Cilt kanseri ve bunun beyin metastazları) ve beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılır.

Kullanım Şekli ve Dozaj

Tek ilaç olarak uygulandığında 3 haftalık birinci aşamada günde metrekare başına 100 mg olarak kullanılır. 4-5 hafta ara verilerek 3 haftada 1 olmak üzere yine metrekare başına 100 mg olarak uygulanır.

İlaç kullanımdan hemen önce hazırlanır.  Cam tüp içindeki toz pakette gelen çözücü ile karıştırılır. Hastaya enjekte edilecek doz hesaplanır ve hastaya serum ile birlikte 1 saat süre ile damardan verilir.

Yan Etkileri

Aynı sınıftan diğer kemoterapi ilaçlarındaki yan etkiler ile benzerlik gösterir. En önemli yan etki kemik iliği toksitesi ve buna bağlı olarak akyuvar sayısının ve plateletlerin düşmesi – artan enfeksiyon riskidir. Bu, tedavinin 4-5. haftalarında kendini gösterir.

İlaç alınmasını izleyen 2 saat içinde sonra aşırı bulantı ve kusma, enjeksiyon yerinde kızarıklık ve şişme, ateş yükselmesi, kaşıntı, karın ağrısı, uyuşma. İdrarda koyuluk, karaciğer problemleri görülebilir.
Benzer kemoterapi ilaçlarındaki yan etkiler. En önemli yan etki kemik iliği toksitesi ve buna bağlı olarak akyuvar sayısının ve plateletlerin düşmesi – artan enfeksiyon riski. Yan etkilere dair belirtiler: ilaç alındığından sonra aşırı bulantı ve kusma, enjeksiyon yerinde kızarıklık ve şişme, ateş yükselmesi, kaşıntı, karın ağrısı, uyuşma. İdrarda koyuluk, karaciğer problemleri. Akciğer de toksite.
Bunların neredeyse tamamı eski tip kemoterapilerde görülen yan etkilerle aşağı yukarı aynı şeyler.

İlaç alınırken dikkat edilmesi gereken noktaları sitede vermiştim sanırım. En önemlisi mümkün olduğu kadar az insanla kontak, steril ortamda kalmaya çalışma (ağıza maske akciğer enfeksiyon riskini azaltır, oksijen takviyesi de faydalı), Enjeksiyon sırasında ve takibeden ilk saatlerde parmak uçlarına ve başa buz kompresi, belirtileri hafifletiyor.

Yan Etkilere Karşı Önlemler

En önemlisi mümkün olduğu kadar az insanla temas kurulması, steril ortamda kalmaya çalışmak (ağıza maske akciğer enfeksiyon riskini azaltır, oksijen takviyesi de faydalıdır), Enjeksiyon sırasında ve takibeden ilk saatlerde parmak uçlarına ve başa buz kompresi konulması.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir