Yüksek doz Muphoran, tümörün kemoterapiye karşı (MGMT) direncini kırıyor!

285/385
Muphoran etken maddesi Fotemustine

Bu haber çok yeni ve daha önce kemoterapi denemiş ve sonuç alamamış hastalar için bir umut olabilir. Napoli Üniversitesi Moleküler ve Klinik Endokrinoloji ve Onkoloji bölümünden, bir grup GBM hastalarında Temodal tedavisine karşı olan direncin yüksek dozlu Muphoran (Fotemustin) uygulanarak kırılabildiğini gösterdiler.

GBM ve benzeri beyin tümörlerinin tedavisinde en etkili ilaç olan Temodal, bazı hastalarda, MGMT faktörü denilen gen yüzünden yeterince etkili olamıyor. Beyin tümörleri beyindeki hücrelerin DNA yapısının bozulması sonucu kontrölsüz üremeleri ile ortaya çıkıyor. Temadol gibi ilaçlar ise hücrenin üreme mekanızmasındaki bu bozukluğu düzeltmeyi hedefliyor.

Fakat MGMT geni, Temodal ilacının yaptığı etkiyi geri çevirerek DNA’nın bozuk olan yapısının muhafaza edilmesini sağlıyor. MGMT direnci adı verilen kemoterapiye karşı olan bu direnç pek çok hastanın korkulu rüyası. Çünkü tedaviye karşı bu direnç oldukça ilaçların tedavi edici etkisi en aza iniyor.

Dr.Chiara Gallo önderliğindeki araştırmacılar yaptıkları genetik ve patolojik incelemelerde MGMT geni yüzünden oluşan bu direncin Fotemustin adlı madde ile kırılabildiğini gösterdiler. Doktorlar, bu sonuçlara dayanarak uyguladıkları tedavide standard tedaviler ile en fazla 1 yıl ömür biçilen ağır GBM hastlarını 3 yıldan fazla süre ile hayatta tutmayı dahi başardılar.

Muphoran Türkiye’de Bulunuyor

Fotemustin, ülkemizde Muphoran adı ile satılıyor ve cilt kanseri ve beyin tümörü tedavisinde kullanılıyor.  Servier firması tarafından üretilen ilacın bu yazının yayınlandığı tarihteki fiyatı 845TL.

İtalyan doktorlar yaptıkları çalışmada ilacın normal uygulanan dozunun %30 artırılması halinde MGMT direncinin kırıldığını ve Temodal gibi ilaçlara tam cevap alındığını bildiriyorlar. Bu ilaç halihazırdaki standard tedavilerde 100mg/m2 dozu ile uygulanıyordu. İlacın Temodal ile birlikte uygulanmasının ve dozunun artırılmasının bazı hastalarda görülen kan sayımı düşüşü dışında  ciddi bir yan etki göstermediği bildiriliyor.

Yazıya ait kaynak makale:

Can high-dose fotemustine reverse MGMT resistance in glioblastoma multiforme?
Gallo C, Buonerba C, Di Lorenzo G, Romeo V, De Placido S, Marinelli A.
J Neurooncol. 2010 Jun 17. [Epub ahead of print] PMID: 20556481

.

Arkadaşkarınla paylaş:

1 yorum:

sema2014/10/29 saat 12:12Cevapla

Lutfen bu kıymetli paylasimlarinizi hastanelerin ilgili birimleri ile de paylasiniz. Belki arastirmalerinda işe yarar. Saygilarimla…

MENU