Beyin tümörüne tedavi umudu Ruta 6c ve Calc Phos

Ruta 6c (Ruta Graveolens 6c) ve  Calc Phos (Calcarea Phosphorica 3x) adlı ilaçlar Hintli doktorlar Prasant ve Pratip Banerji tarafından geliştirilmiş Homeopatik beyin tümörü ilaçlarıdır. Hintli doktorlar toplam 257 hasta üzerinde yaptıkları çalışma da her 3 hastadan 2sinin bu ilaç ile tedavi edilebildiğini söylüyorlar.

Homeopati Nedir?

Homeopati Alman doktor Otto Hahnemann tarafından ortaya atılmış seyreltilmiş etken maddeli ilaçlardır. Teoriye göre bazı kimyasallar çok seyreltildiklerinde dahi vücutta aynı iyileştirici etkiyi gösterirler fakat yüksek dozda verildiklerinde vücuttaki işleyişi bozarlar. Homeopati bu yüzden herhangi bir etken maddenin normal ilaçlara göre kat kat seyreltilmiş eser derecede kullanılması ile yapılır. Bu konuda pek çok bilim adamı kuşkucudur. Homeopatik ilaçların gerçekten etki edip etmedikleri yolunda ciddi tartışmalar vardır. Bunda tedavi ettiği söylenen homeopatik ilaçların  hiçbirinin ciddi deneysel verilerle desteklenmemiş olmasının rolü büyüktür.

Dr. Banerji’nin geliştirdiği ilaçlar için ise durum biraz farklı. Dr. Banerji bu ilaçları herhangi bir ilaç gibi klinik deneylere tabi tutup bunların sonuçlarını, diğer bilim adamlarının incelemesine sunmuştur.

Ruta Graveolens (Sedefotu)

Ruta Graveolens, Türkçe adı sedefotu olan bitkiye verilen latince isimdir. Bir bahçe bitkisidir ve eski çağlardan beri pek çok hastalığa karşı kullanılmış bir kocakarı ilacıdır. Etkileri arasında sindirimi kolaylaştırma, terletme, solucan düşürme sayılabilir, antiseptik özelliğide görülmüştür.

Hamilelik sırasında kullanılırsa çocuğun düşmesine sebep olur. Ayrıca yüksek dozda alınması barsak iltihaplanması, böbrek yetmezliği ve zehirlenmelere yol açar. Literatürde bu bitkinin özellikle Uruguay‘da istenmeyen gebeliklerde kullanıldığı kaydedilmiştir. Raporlarda bu bitkiyi içen genç kadınların tamamının hastaneye sevkedildiklerinin ertesi günü öldüğü kaydedilmiştir.

Sedefotu, homeopatların da gözdesi olan bir bitkidir. Dr. Banerji’nin geliştirdiği Ruta Graveolens 6c de bu bitkinin seyreltilmiş bir çözeltisidir.

Bilimsel İnceleme

2003 yılında Uluslarası Onkoloji dergisinde Hintli Dr.Prasanta ve Pratip Banerji kardeşler ünlü MD Anderson Kanser Araştırma Merkezi Moleküler Genetik Bölümü uzmanlarından Dr.S Pathak ile birlikte yaptıkları bir çalışma yayınlandı. Yayınlanan raporda Ruta 6 adlı homeopatik ilacın diğer hiçbir hücreye zarar vermeden beyin kanseri hücrelerini seçerek öldürdüğü bildirildi. 7si beyin tümörü olan 16 kanser hastası üzerinde denen ilacın, bu hastaların tamamında tümörün gerilemesine yol açtığı gözlenmişti. Bunun sebebinin tam bilinmemekle birlikte hücre ölümüne yol açan telomeraz mekanızmasi üzerinde etkilerinden dolayı olduğu öne sürülmüştür.

16-19 Kasım 2006 da düzenlenen Uluslarası Nöronkoloji Topluluğunun 11. yıllık toplantısına katılan Dr.Prasanta Banerji ve Dr.Pratip Banerji, bilim kuruluna şu açıklamalarda bulunmuşlardır:

Beyin tümörlerinin ameliyat, radyoterapi ve kemoterapiden sonra tekrarlaması bilinen bir sorundur ve bu konuda standard veya alternatif tedavi yöntemleri mevcuttur. Hindistan’da herhangi bir standard tedavi görme şansı olmayan hastalar arasında Ruta 6 and Calcarea Phosphorica 3X kullanımı ana tedavi olarak oldukça yaygınlaşmıştır. Diğer ülkelerde ise tümörün tekrarlamasını engellemek için kullanılmaktadır. Biz Hindistan’dan 76 hasta, Amerika’dan 144 hasta ve diğer ülkelerden 27 olmak üzere, başka tedaviler görmeyen hastalar arasında bir analiz yaptık. Yaptığımız inceleme bize bu hastaların %66,7sinde hastaların herhangi bir tekrarlamayla karşılaşmadığını gösterdi. Özellikle Oligodendroglioma da tümör tekrarı önlemede mükemmel sonuçlarla karşılaştık, ayrıca beyin sapı tümörlerinde de benzer sonuçlar elde ettik.

Elbette bu çok umut verici bir açıklama, yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, hastaların standard tedaviden sonra hiçbir tedavi uygulanmasa idi yüzde kaçında tekrarlama olduğu belirtilmemiş. Ruta 6 kullananların 3 te 2 sinde tekrarlama görülmemiş ancak şayet hiçbirşey uygulanmadığında da hastaların 3 te 2 sinde tekrarlama olmuyorsa bu ilacın etkili olmadığını gösterir.

2007 yılında Hindistanın saygın kanser merkezlerinden Amala Kanser Araştırma Merkezinden araştırmacılar Dr.Ellanzhiyil Sunila ve arkadaşları Kanıta Dayalı Alternatif Tıp dergisinde bir araştırma yayınlandılar.

Ekip kansere ve tümöre iyi geldiği iddia edilen yaygın olarak kullanılan 10 adet homeopatik ilacı laboratuar ortamında teste tabi tuttu. Bu testlerde ilaçlar doğrudan etkili oldukları iddia edilen bir dizi kanser hücresine uygulanarak sonuçları incelendi.

Elde edilen sonuçlara göre Ruta 6 adlı ilacın kanser hücreleri üzerinde test edilen diğer maddere kıyasla çok az bir etkisi olduğu görüldü. Ekip sonuç olarak Ruta 6in etkisinin tam kanıtlanamadığını bildirmek zorunda kaldı. Gerçektende yukarıdaki grafikten de görüldüğü gibi Ruta 6 uygulanan hücrelerle hiçbir şey uygulanmayan hücreler arasında neredeyse hiçbir fark yoktu. (h sütunu Ruta 6 etkisini a sütunu hiç ilaç uygulanmadığındaki durum) Bahsedilen çok az hücre ölümü ise Ruta 6 içinde yer alan etken maddeye değil çözeltide kullanılan suya ait olabilirdi (ozmotik basınç). Fakat bu çalışma (seyreltilmeden kullanılmış) diğer etken maddeler Thuja, Hydrastis, Lycopodium‘ın kanserli hücreleri öldürme etkisi olduğunu saptadı.

Sonuç: Kullanalım mı?

Yukarıda ki bilgiler ışığında değerlendirirsek. Bu ilacın herhangi bir yan etkisi yok. Etkisi ise sadece 1 çalışma ile desteklenmiş ve hiç kullanılmasa idi ne olur du sorusuna cevap verilmemiş. Elbetteki koskoca MD Anderson hastanesi herhangi bir yanlış yapacak değil ancak yine de bağımsız çalışmada etkisinin kanıtlanamadığını görüyoruz. Şayet fiyatı çok pahalı değil ise, kullanılabilir. Fakat başka tedavilerden kesinlikle vazgeçilmemelidir. Diğer araştırmada geçen Thuja, Hydrastis ve Lycopodium ile ilgili bir çalışma yapıp bunu da sizlerle paylaşacağız.

Kaynaklar:

.

Beyin tümörüne tedavi umudu Ruta 6c ve Calc Phos” için 5 yorum

 • 2011/09/14 tarihinde, saat 11:57
  Permalink

  Peki nasil aciklanabilir, sayin konu uzmani Ziya Yavuz Bey? Vereceginiz bilgileri bekliyoruz.

  Sunu unutmayalim ki, herhangi bir sekilde sonuclari kontrollu sartlar altinda tekrarlanamayan, fayda ve zararlari herhangi bir sekilde olculemeyen herhangi bir tedavi iddiasi, kaynagi hangi filozofi, inanis veya inanmayis olursa olsun bir deger ifade etmez. Sayet bu tedavi iddiasi, iyi niyetin otesinde, insanlardan bir cikar elde etmek icin ise, buna da sarlatanlik veya dolandiricilik adi verilir.

  Yanıtla
 • 2011/08/22 tarihinde, saat 10:03
  Permalink

  Homeopati bireysel bir tedavi sistemidir. Yani her beyin tm’ü olan hastaya ruta ve calc phos. verilmez. Hastanın semptomlarına göre ilaç seçilir, o ilaç ruta da olabilir başka bir ilaç da olabilir. Homeopatik ilaçlar 1 baraj’a 1 litre ilaç koy ondan 1 damla al gibi bir kaba mantıkla açıklanamaz. Maalesef hiçbir konuda bilgi sahibi değiliz ama her konunun da uzmanı gibi yorum yapıyoruz. Homeopatik tedavi düşünüyorsanız bunu bir homeopattan destek alarak gerçekleştirmeniz gerekir, aksi halde kanser hastalarına fayda yerine zarar verebilirsiniz.

  Yanıtla
 • 2011/04/19 tarihinde, saat 00:57
  Permalink

  Ruta ve Calc Phos’u biz de rahmetli babamda kullanmıştık. Bir tedavi yaklaşımı olarak Homeopati bence bizim kültürümüzdeki “okunmuş su”dan hiçbir farkı olmayan bir tedavi. Çünkü burada sözkonusu olan seyreltme oranları, trilyonda bir hatta katrilyonda bir gibi çok çok küçük değerlere karşılık geliyor. Mesela Ruta için sözkonusu seyreltme oranı 6C, 10 üzeri eksi 12ye karşılık geliyor. Milyonda 6, milyarda 9, trilyonda 12 sıfır var, yani 6C trilyonda bire karşılık geliyor. Bu ne demek bir düşünelim. Ankara’nın su ihtiyacını karşılayan en büyük baraj Çamlıdere Barajının su kapasitesi 1 milyar 220 milyon metreküpmüş:
  http://www.aktifhabergazetesi.com/haber/1166/kurtbogazindan-3-hat-tamam-camlidere-baraji-dinlenmede.html

  1 metreküp=1000 litre olduğuna göre, Çamlıdere Barajının kapasitesi 1.22 trilyon litre yapar. Yaklaşık 1 trilyon litre diyelim. Diyelim Ruta, beyin tümörünü tedavi edecek bir ilaç olsun. Ruta 6C şu demek: Bu Ruta ilacından 1 litreyi alıyoruz, Çamlıdere Barajı’na döküyoruz, sonra Ruta’nın baraj suyunda tamamen çözülmesini bekliyoruz. Sonra, barajdan bir kaba su alıp o suyu bir küp şekere damlatıyoruz. İşte size Ruta 6C.

  Yanıtla
 • 2011/04/06 tarihinde, saat 22:40
  Permalink

  Bu ilacı kullanıyoruz..Annem şimdiye kadar hiçbir tedaviye olumlu cevap vermedi,radyoterapi,temodal,altuzan,campto..ama bunlara rağmen 1 yıldır mücadelemiz sürüyor,yani ilaçlara tepki vermese de,şuan bir ilerleme söz konusu olsa da o hala aramızda..

  Yanıtla
  • 2011/09/26 tarihinde, saat 15:38
   Permalink

   merhabalar saadet hnm annenize çok geçmiş olsun. benimde eşim şu anda bu tedavileri görüyor temodal ardından nüks şimdide altuzan ve campto başlandı devam ediyoruz. allahım hepimize yardım etsin fikir paylşabiliriz düiye düşünüyorum mail adresim ilkaydogan72@gmail.com hoşçakalın.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir