Yeni Tedaviler: Gliadel Kemoterapi Implantı

Kemoterapi bir diğer adı ile ilaçlı tedavi beyin tümörü tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. İlaçlı tedavi genellikle ağızdan alınan hap veya kapsüller ile veya damardan enjekte edilen ilaçlarla yapılır. Gliadel bu ilaçlı tedavi yöntemlerine bir yenisini ekliyor: yerel kemoterapi. Gliadel pek çok çeşidi olan beyin tümörlerinden en agresiflerinden olan Glioblastoma Multiform (GBM) türü beyin tümörlerine başarı ile uygulanmakta.

Bu yöntemde ameliyatla alınan tümörün yerine ameliyat sırasında Gliadel adı verilen ilaç yüklü plakalar yerleştiriliyor. Bu plakalar ameliyat sonrasında tümör bölgesine yavaş yavaş daha önce belirlenen dozda ilaç veriyor. İlaç doğrudan tümör bölgesine uygulandığından sindirim sistemi veya dolaşım sisteminde filtrelenmiyor. Böylece çok daha küçük dozlar uygulanarak ağızdan veya damardan verilen ilaçlı tedavilerden daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Düşük doz ve doprudan ilaç uygulanması kemoterapi sırasında pek çok hastanın karşılaştığı kan sayımı düşmesi durumunu da ortadan kaldırıyor.

Çoğu beyin tümörü ameliyatında tümörün tamamının alınması mümkün olmuyor veya tümörü oluşturan etkenler tekrar ortaya çıkıp tümörü yeniden nüksettirebiliyor. Gliadel sayesinde ameliyat sonrasında geride kalmış olabilecek tümör hücreleri öldürülebiliyor ve tümörün tekrar nüksetmesinin önüne geçiliyor.

Hastaya implant ameliyatı sırasında konulduğu için hastanın bu tedavi için ek bir şey yapmasına gerek yok. İlaçları takip etmesi hergün alması gibi sorunlar yok. Bilindiği gibi ağızdan alınan ilaçlar uzun süreli kullanımda mide de iltihaplanmalara yolaçabiliyor. Gliadel kullanan hastaların ise böyle bir sorunu yok. Gliadelin etkin maddesi ilaçlı tedavide kullanılan en güçlü ilaçlardan olan BCNU (Carmustine).

Gliadel tedavisi Japon ilaç araştırma şirketi EISAI tarafından geliştirildi.  Amerikan sağlık bakanlığı FDA tarafından onaylı ve 1997 yılından beri Amerika, Japonya, İngiltere, Almanya, İsviçre dahil 18 ülkede uygulanmakta. Şu ana kadar 20,000i aşkın hasta bu yöntemle tedavi edildi.

Türkiye’de ki uygulaması hakkında henüz bir bilgimiz yok ancak bir bilgimiz olursa sitemizde bunu sizlerle paylaşacağız.

Kaynaklar:

.

Yeni Tedaviler: Gliadel Kemoterapi Implantı” için 6 yorum

 • 2015/10/31 tarihinde, saat 18:55
  Permalink

  Merhabalar herkese Allah şifa versin inşallah abimdede gbm 4 var 20 aydır savaşıyoruz 2 operasyon ve peşine 6 lar ay temodal altuzan kullandık birdaha nüks olmuş bu ilaç hakkında bilgisi olan varmı Tr de yok sanırım bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

  Yanıtla
 • 2012/11/15 tarihinde, saat 14:14
  Permalink

  Pınar hanım merhaba,
  Anneniz temodal tedavisinden sonra, damardan kemoterapi de aldımı? Bir de grade i nedir?
  Benim babam grade4, 6 ay temodal ve radyoterapi aldı. Ekimde ameliyat olalı 1 sene olmuştu sol tarafından. Şimdi sağ tarafta ödem oluştu. Dekorta başladı tekrar ve damardan kemoterapiye başlıycak bi haftaya kadar. Çok korkuorum. umarım iyi gelir. Siz de yaşadıklarınızı paylaşırsanız sevinirim.

  Yanıtla
 • 2011/06/27 tarihinde, saat 20:15
  Permalink

  annem gbm hastası,yaklaşık 2 yıl olacak nerdeyse.2defa opere oldu 5 ay ara ile,2.sefer tam çıkarıldı,ilkinde 2 cm rezidü kalmıştı.1 yıl önce gama knife ted.ide aldı,1 yıldır nüks yok elhamdülillah.Gliadel kt kürünü ilk defa duyuyorum,doktorumuz Uğur Türe hoca son yeniliklerden faydalanmamız için öneride bulunup bizi yönlendiriyor.Bundan bahsetmemişti.Bilgisi veya deneyimi olan varsa paylaşmalarını rica ediyorum.olası bir nüks de kullanılabilir pekala..Allah hastalarımıza acil şifalar versin

  Yanıtla
  • 2012/02/11 tarihinde, saat 21:44
   Permalink

   sevgili pınar haım merhaba, biz de annemin gbm 4 tümörüyle savaş variyoruz.acaba yeniden nksetmemesi gamaknife mı bağlı. bilgi verirseniz sevinirtim.

   Yanıtla
   • 2012/04/01 tarihinde, saat 03:59
    Permalink

    HAYIR, ALTUZAN VE İRİNOTEKAN KULLANDIK 1.5 YIL OLDU.TOPLAMDA 2.5 YILDIR UĞRAŞIMIZ VAR. ÖKSE OTUDA KULLANIYORUZ. BEN YENİ KEMOTERAPİ İLAÇLARIMIZA BAĞLIYORUM.. GEÇMİŞ OLSUN

    Yanıtla
    • 2015/09/05 tarihinde, saat 16:11
     Permalink

     Hangi şehirde hangi doktora gittiniz.annemde de aynı tümör var

     Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir