Metformin, Glifor, Glucophage, Glukofen, Matofin

Metformin diyabet tedavisinde kullanılan ağızdan alınan bir ilaçtır. Ticari olarak Glifor, Glucophage, Glukofen, Matofin adları altında satılmaktadır. Tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde, obezite tedavisinde, polikistik ovari sendromu (PCOS) tedavisinde ilk tedavi olarak uygulanmaktadır.

1920’li yıllarda kan şekerini düşürmek amacı ile geliştirilmiştir. Ancak araştırmalar insülin tedavisine yoğunlaşınca 50’li yıllara kadar unutulmuştur.  Fransız doktor Jean Sterne tarafından diyabet tedavisinde kullanıp başarılı sonuçları yayınlaması ile tekrar tıp dünyasının ilgisini çekmiştir. Metformin şu an dünyada en yaygın kullanılan diyabet ilacıdır.

Giderek artan oranda PCOS ve Nonalkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı tedavisinde kullanılmaya başlanılmıştır.

Keçisedefi BitkisiGalega_officinalis

Metformin ilk olarak Keçisedefi (Galega officinalis) adlı bitkiden sentezlenmiştir. Keçisedefi bitkisi Avrupa’da yüzyıllar boyunca halk arasında şeker işeme (diyabet) hastalığına karşı tedavi olarak kullanılmıştır. Daha sonra bitkiden elde edilen ekstrelerin kan şekerini düşürücü etkisi gözlemlendiğinden bunun modern tıpta diyabet tedavisi olarak kullanımına yol açmıştır.

Yan Etkileri

Metformin’in en yaygın yan etkisi sindirim sisteminde (yemek borusu, mide ve bağırsaklar) iritasyonlara yol açmasıdır. Bunun sonucu olarak ishal, kramplar, bulantı, kusma, gaz çıkarmaya yol açmaktadır. En ciddi yan etkisi laktik asidozdur ancak bu çok nadir görülen bir durumdur ve sadece karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi diğer hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

286 hasta üzerinde yapılan bir klinik denemede metformin verilen hastaların %53’ünde ishal gözlemlenmiştir. Hastaların %25’inde ise bulantı ve kusma görülmüştür.

Metformin’in hipotiroid hastalarında kandaki tiroid hormonu (TSH) seviyesini düşürdüğü bildirilmektedir.

Metformin böbrek, karaciğer, akciğer hastalarında laktik asidoz riskini artırdığı için kullanılmaması önerilmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir