Beyin emarı (MR) nerede çektirilir?

Emar (MR) çektirecek yer arıyorsanız öncelikle her emarın aynı olduğunu bilmelisiniz. Piyasada renki emar (MR), kontraslı emar (MR) gibi çok değişik emar merkezleri bulunmaktadır.

Emar manyetik rezonans demektir. İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşur. Vücutta bulunan her hücre bir miktar su içerir. Emar makinası vücutta bulunan su moleküllerini dev bir mıknatıs yardımı ile titreştirerek bunların geriye gönderdiği sinyalleri toplar ve bu sinyalleri görüntüler. Görüntülenen sinyaller bir film üzerine basılır veya bilgisayar ortamında CDlere kaydedilir.  Emar görüntüleri organların iç yapısını gösterir.  Buna dayanarak iç organlarda oluşan tümörlerin varlığı anlaşılabilir. Yumuşak dokuları gösterme özelliği kanserlerin teşhisinde MRı tomografi veya röntgenden çok daha kullanışlı hale getirir.

Kontrastlı emar MR, emar çekilirken damardan görüntüdeki netliği artıran bir sıvı verilmesi ile çekilen emardır. Kontrast artırıcı bu ajan sayesinde MR görüntüsü çok daha belirgin çıkar.

Renki emar MR birden fazla siyah-beyaz MR görüntüsünün birleştirilip suni olarak renklendirilmesi ile yapılır. Renklerin kullanılması bazı bölgelerin daha açık görülebilmesini sağlar ve teşhise yardımcı olur.

Emar makinaları çeşitli firmalar tarafından üretilir. Bu makinaları birbirinden ayıran özellik bunların gücü ve verdiği görüntü detayıdır. Emar makinalarının gücü T – Tesla ile ölçülür. Emar makinasının gücü ne kadar yüksekse görüntüsü de  o kadar detaylı ve net olur.

Ülkemizde genelde 1.5T ve altı güçte makinalar vardır.  Şu an için Avrupa ve Amerika’da  standard hale gelmiş 3T gücünde makinalardan ise yalnızca sayılı merkezlerde bulunmaktadır. MR çektirirken yalnızca fiyatına değil kullanılan makinanın gücüne de bakmak gerekir.

Buna ilave olarak makinaların kalibrasyonu ve ayarı söz konusudur.  Zamanında ve düzenli olarak bakım görmeyen makinaların ayarları bozulabilir. Bu da görüntünün işe yararlılığını azaltır.

Türkiye’de özel ve resmi pek çok MR merkezi vardır.  Tüm emar merkezlerinin listesini ileriki günlerde sitemizde yayınlamaya çalışacağız.

 .

Beyin emarı (MR) nerede çektirilir?” için bir yorum

 • 2012/01/03 tarihinde, saat 13:55
  Permalink

  Cok tesekkur ediyorum. Bu benimde dusundugum bir soruydu.

  Yazinizda vermemissiniz ama acaba Turkiye’de 3Tesla gucundeki MR makinalari hangi merkezlerde mevcut?

  Birde ayni cevabi PET makinalari ile ilgili olarak verebilmenizde mumkunmu?

  Eger sorularimin cevaplarini siz bilmiyorsaniz acaba nereden ogrenebiliriz?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir