Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

143/263
Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Glioblastoma Multiforme veya kısaca GBM beyin tümörleri içinde en çok rastlanan ve en şiddetli olan tümörlerdir. En yaygın tümör olmasına rağmen 100,000 kişide 2 veya 3 kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Dünya sağlık örgütünün belirlediği sınıflandırmaya göre hastalığın adı Glioblastoma dır. İki çeşidi vardır, Dev hücreli glioblastoma ve gliosarkoma. GBM hayvanlar arasında en çok köpeklerde rastlanır bu sebepten tedavi geliştirmek için yapılan araştırmalar çoğunlukla köpekler üzerinde yapılır.

Hastalığın tedavisi ilaçlı tedavi (kemoterapi), ışın tedavisi (radyoterapi), radyocerrahi, antianjiyonjenesis tedavisi ve ameliyatı içerir.

Beyin Tümörünün Derecesi

Dünya sağlık örgütü şiddetlerine göre GBMi 4 dereceye ayırmıştır. Bunlar Grade I, Grade II, Grade III ve Grade IV tür. Bu sıralamaya göre 1. derece tümörler en az şiddetli, 4. derece tümörler ise en agresif tümörler olarak bilinir. Ayrıca 1 ve 2. derece tümörlere Düşük Dereceli Tümör, 3 ve 4e ise Yüksek Dereceli Tümör adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi, tümörün hücre bazındaki özelliklerine göre yapılır. Derecelendirme için tümörden alınan parça çeşitli kimyasal boyalarla boyanarak mikroskop altında incelenir. Buna patoloji incelemesi adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi tümörün yayılma hızı hakkında geleceğe yönelik bir fikir verir, Buna göre de tümöre uygulanacak tedavi belirlenir.

Tedavi

Beyin Cerrahisi

Tedavide ilk başvurulan yöntem cerrahidir.   Kranyotomi adı verilen açık beyin ameliyatı ile hastanın kafatasında bir kesit yapılarak buradan tümörü oluşturan kitleye ulaşılır ve kesilerek alınır.

Işın Tedavisi/Radyoterapi

Tümörü oluşturan hücreler çok küçük olduğundan cerrahi arkasında hücreler kalır. Bu hücrelerin yeniden tümör oluşturmasını engellemek için ameliyat bölgesine ışın uygulanır. Bu tedaviye radyoterapi veya ışın tedavisi adı verilir. Ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda da bu yöntem tümör kitlesinin yok edilmesini sağlar.

İlaç Tedavisi/Kemoterapi

Cerrahi ve radyoterapiye rağmen tümörü oluşturan şartlar tamamen ortadan kaldırılamayabilir. Tümörün yeniden oluşmasını (nüks) engellemek ve arkada kalabilecek hücreleri öldürmek için ilaçlı tedavi (kemoterapi uygulanır). Ameliyat ve radyoterapinin tercih edilmediği durumlarda ilaçlı tedavi tümörün yok edilmesi için kullanılmaktadır.

Yukarıdaki tedavilerle birlikte hastadaki semptomları azalmak için çeşitli tedaviler uygulanır. Tümöre yapılan müdahele sonucu oluşan ödem, ödem giderici adı verilen kortikosteroid ilaçlar kullanılarak engellenir. GBM hastalarında sık görülen epilepsi krizleri ise antiepileptik ilaçlar kullanılarak azaltılır. Hastalarda oluşabilecek hareket bozuklukları ise fizik tedavi uygulanarak düzeltilir. 

Arkadaşkarınla paylaş:

235c yorum:

ahmet öztürk2015/09/05 saat 06:01Cevapla

eşim gbm4 hastası.altuzan+metpamid .mebendazol ile 45 x35x35 ebatlarındaki tümör 8 ayda tamamen yok oldu.ancak bir ay gibi kısa bir süre sonra nüks gösterdi.hızla beyin içine doğru yayılıyor.hastalığa ilk yakalandığında temodal kullandık.bir aysonra nüks göstermişti.
allahtan umudumuzu kesmeden tedaviyi sürdüreceğiz.ama güzel günler geride kaldı.

yusuf2015/08/01 saat 21:53Cevapla

mehmet abine acil şifalar diliyorum.bitkisel tedavi ve ilaçları kime hazırlattınız bilgi verirmisin benimde kardeşimde aynı tümorün 4. cü derecelisi varr.
doktorlar kemoterapi ve radyo terapi diyorlar ama iş umutsuz olabiliyor
sadece süre uzuyor çok iyimserde onlan 15 ayı bulmaz diyorlarr.

Incim2015/06/24 saat 23:39Cevapla

Babama bayıldı ve nöroloji doktoru kitle tespit etti gbm 4 tesisi konuldu en iyi cerrahlara götürdüm ama Amelyat bu işin çözümü degil dediler biz biyopsi ile sonucu aldik. Şimdi acıbadem hastanesinde ışın tedavisi görmeye başladı ayni zamanda da temodal verceklermis tedavi seklimiz yarından sonra belli olacak tan anlamıyla bizi neler bekliyor bilmiyorum ama Yüce allahtan umudumu kesmiyor hep iyilikler diliyorum hem babama hemde tüm hastalara bu hastalıktan kurtulan birilerini duymaya cok ihtiyacım var rabbim herkesin yardımcısı olsun….

hüseyin2015/07/06 saat 16:34Cevapla

Öncelikle geçmiş olsun. Benim babam da 2000 yılında bu hasatalığa kapıldı. önce baş ağrısı ile başladı sonra doktora götürdük Ege ünüversitesine orda çekilen mr da GBM4 tespit edildi. Doktorlar herşeye hazırlıklı olmamızı söyledi. ameliyat ettiler. O zamanlar Temodal yeni çıkmıştı piyasada yoktu. Eğer bu ilacı bulursanız denemekte fayda var dediler. İlaç Türkiye’de yoktu Almanya’dan buldurduk 1 şişesi 5 bin euro idi o zamanlar. Bir umut dedik ilacı getirdik kullandı tümör büyümesinde biraz duraklama oldu, sonra tekrar büyümeye başladı. 4 ay sonra ikinci ameliyatı oldu ama görme yetisini kaybetti. Bitkisel ilaçlar da denedik ama nafile. Babamı 8 ay sonra kaybettik . Hastanın moralini yüksek tutmanızı tavsiye ederim. Allah sabır versin gerçekten çok zor bir durum. Güçlü olmanız gerekiyor. Allah şifalar versin

mehmet2015/06/05 saat 20:42Cevapla

Abimde 3.derece bir yildir savaşiyor amelyat olamadi her yolu denedik en buyuk şifa diua dir tabiki hem almanyadada tedavi gördû allahtan umut kesilmez…sonnenbau_berlin@web.de

mehmet2015/06/05 saat 20:37Cevapla

Arkadaşlar tekrar geçmiş olsun.abimle almanyada kaliyorduk ve geçen yil abim birden sol tarafi ağir oldu hastaneye gitti beyninde birşey var biobsi alacaklardi iki gün ordaydi abdest almak isterken düştü sol tarafi gitti bir hafta sonra biobsi aldilar 3.derece tömür var dediler ve iki hafta sonra işina başladilar işin tedavisinden sonra fenalaşti ve işin biter bitmez türkiyeye getirdim umut vermediler burdaki doktorlarda öyle Ödem var herşeye hazirlikli olun dediler dünyanin her yerinde tedavi ayni işin ve kemo terapi biz bitkisel ilaç verdik Her karişimindan ödemi kuruttu kendine geldi doktorlarda şaşirdi tabi şuan bir yil oldu gene ödem tuttu biz tekrar veriyoruz Şimdi işe yararmi yaramazmi belli olur herkese allah şifa versin …..sonnenbau_berlin@web.de

dilek2015/06/15 saat 01:24Cevapla

Slm annemde böyle bir teşhis konuldu,fakat daha Biopsie olmadı
Bu hafta beli olacak
Bitkisel ilaç verdik diyorsun daha net aciklarmisin lütfen
Acil şifalar diliyorum

recep2015/07/20 saat 16:12Cevapla

Meraba mehmet bey.abim 2 defa beyin tümöründen ameliyat oldu2 defa da ışın tedavisi aldi.doktorlar radyonekroz var dediler. Ödem de var. Abim konusamiyo ve sag el ve ayak hareket etmiyor.biz de bitkisel ilac yöntemi uygulamak istiyoruz ama güvenemiyoruz.siz hangi bitkisel ilaclari kullandiniz yardimci olur musunu? Çok zor durumdayiz. Allah tüm hastalara acil şifalar versin

1 18 19 20

Bu sitedeki içerik kaynak gösterilmek suretiyle yayınlanabilir.
MENU