Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

76/187
Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Glioblastoma Multiforme veya kısaca GBM beyin tümörleri içinde en çok rastlanan ve en şiddetli olan tümörlerdir. En yaygın tümör olmasına rağmen 100,000 kişide 2 veya 3 kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Dünya sağlık örgütünün belirlediği sınıflandırmaya göre hastalığın adı Glioblastoma dır. İki çeşidi vardır, Dev hücreli glioblastoma ve gliosarkoma. GBM hayvanlar arasında en çok köpeklerde rastlanır bu sebepten tedavi geliştirmek için yapılan araştırmalar çoğunlukla köpekler üzerinde yapılır.

Hastalığın tedavisi ilaçlı tedavi (kemoterapi), ışın tedavisi (radyoterapi), radyocerrahi, antianjiyonjenesis tedavisi ve ameliyatı içerir.

Beyin Tümörünün Derecesi

Dünya sağlık örgütü şiddetlerine göre GBMi 4 dereceye ayırmıştır. Bunlar Grade I, Grade II, Grade III ve Grade IV tür. Bu sıralamaya göre 1. derece tümörler en az şiddetli, 4. derece tümörler ise en agresif tümörler olarak bilinir. Ayrıca 1 ve 2. derece tümörlere Düşük Dereceli Tümör, 3 ve 4e ise Yüksek Dereceli Tümör adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi, tümörün hücre bazındaki özelliklerine göre yapılır. Derecelendirme için tümörden alınan parça çeşitli kimyasal boyalarla boyanarak mikroskop altında incelenir. Buna patoloji incelemesi adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi tümörün yayılma hızı hakkında geleceğe yönelik bir fikir verir, Buna göre de tümöre uygulanacak tedavi belirlenir.

Tedavi

Beyin Cerrahisi

Tedavide ilk başvurulan yöntem cerrahidir.   Kranyotomi adı verilen açık beyin ameliyatı ile hastanın kafatasında bir kesit yapılarak buradan tümörü oluşturan kitleye ulaşılır ve kesilerek alınır.

Işın Tedavisi/Radyoterapi

Tümörü oluşturan hücreler çok küçük olduğundan cerrahi arkasında hücreler kalır. Bu hücrelerin yeniden tümör oluşturmasını engellemek için ameliyat bölgesine ışın uygulanır. Bu tedaviye radyoterapi veya ışın tedavisi adı verilir. Ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda da bu yöntem tümör kitlesinin yok edilmesini sağlar.

İlaç Tedavisi/Kemoterapi

Cerrahi ve radyoterapiye rağmen tümörü oluşturan şartlar tamamen ortadan kaldırılamayabilir. Tümörün yeniden oluşmasını (nüks) engellemek ve arkada kalabilecek hücreleri öldürmek için ilaçlı tedavi (kemoterapi uygulanır). Ameliyat ve radyoterapinin tercih edilmediği durumlarda ilaçlı tedavi tümörün yok edilmesi için kullanılmaktadır.

Yukarıdaki tedavilerle birlikte hastadaki semptomları azalmak için çeşitli tedaviler uygulanır. Tümöre yapılan müdahele sonucu oluşan ödem, ödem giderici adı verilen kortikosteroid ilaçlar kullanılarak engellenir. GBM hastalarında sık görülen epilepsi krizleri ise antiepileptik ilaçlar kullanılarak azaltılır. Hastalarda oluşabilecek hareket bozuklukları ise fizik tedavi uygulanarak düzeltilir. 

Arkadaşkarınla paylaş:

208c yorum:

Gokhan2014/07/05 saat 00:06Cevapla

merhabalar öncelikle herkeze geçmiş olsun Allah hepimizin yardımcısı olsun Annem suan 51 yaşında hastalığı 02.04.2012 de sol kolda uyuşma gözlerde kararma şikayeti üzerine mr da anlaşıldı 4 cm büyüklüğünde 08.04.2012 tarihinde Bakırköy acıbadem de prof dr Saffet TÜZGEN önderliğinde çok başarılı bi operasyonla tümörün tamamı alındı ardından 45 günlük radyoterapi (ışın tedavisi) ve akabinde 6 kür kemoterapi gördük fakat 20 ay sonra 27.12.2013 teki kontrol mr da nüks saptandı suan annem hala kemoterapi görmekte eski sağlığı yerinde olmasada yürüyebiliyor hafızasını gayet iyi kullanıyor konuşabiliyor biz bu süreçte anneme ketojenik diyet uyguladık faydalımı değilmi doktorlar asla bişey söylemiyor fakat biz faydalı olduğu inancındayız kısaca bu diyetten bahsedeyim un tuz şeker kesinlikle kullanılmıyor yağ (tereyağı) protein (et balık v.b) taze sebze özellikle brokoli kereviz ile besleniyor suan hastalığımızın 27inci ayındayız hocalarımıza Sayın prof dr Saffet TÜZGEN ve prof dr Sayın Ömer UZEL e buradan tekrar teşekkürlerimizi sunuyorum en büyük ilaç tabiki her hastalıkta olduğu gibi moral sabır ve doğru tedavi inşallah tamamen bu hastalıktan herkez en kısa sürede kurtulur…

tugba2014/07/03 saat 00:08Cevapla

Annemi şiddetli baş ağrısı nedeniyle doktora goturduk mr sonucu gbm cıktı amelitat bile yapamadılar cunki sağ ve sol lobda iki tane ayrıca 5-6 tane kucuk tumorler var heryere dagılmış. 1 ay içinde ayaga kalkamaz hale geldi bilinç tamanen gitti sadece 15 gun radyoterapi yaptılar. Şuanda gunde 1 tane odem için ilaç kullanıyor. Çok zor bir sureç radyoterapiden 3 ay sonra yeni mr çektirdik sonuç bekliyoruz ama annemdeki tek iyileşme bilinci açıldı ve zorda olsa konuşabiliyor. Ancak hala yatıyor ayaga hiç kalkmadı. En buyuk sorunumuz tuvalet oldu beyin komut vermediği için hiçbirşey yapamadı son çare sonta takıldı ve rahatladı. Bundan sonra bizi neler bekliyor bilmiyorum . Bu hastalık herkezde aynımı seyrediyor farklı sorunlarmı çıkıyor hala çözemedim . Allah herkezin yardımcısı olsun.

ayse2014/07/01 saat 12:09Cevapla

benim abim de 2 ay önce kötü huylu beyin tüöoru cıktı.tümor beyinle kaynasmış dediler.buna ragmen tek doktor amliyatı kabul ett.4defa ameliyat gecirdi ödem nedeniyle…bu hastalıktan kurtulan var mı

yelda2014/06/30 saat 12:26Cevapla

merhaba kardesim 7 yasinda ve glioblastom 4 teshisi konuldu. daha onkokojiyle gorusmedik onerebileceginiz tedavi yontemi var mi ? bu hastaligi geciren var mi ? korkuyorz bilgilendirirseniz sevinirm.

ayla2014/06/25 saat 12:35Cevapla

merhabalar babam 21.04.2014 tarihinde düşme sonucu hastaneye acile gitti orda beyninde kitle olduğu saptandı ve hastaneye yatışımız gerçekleşti sonrasında akciğer kanseri teşhisi konuldu ve beynine metastas yapıldığı söylendi kısmi felç olduğu için ameliyat olması gerektiği söylendi ameliyat sonu patolojiden çıkan sonuç grade 4 tümör çıktı ve doktor çok şaşırdı bu öncedeb teşhis edilmiyomuydu onu sormak istiyorum 3 haftadır hastanede radyotreapi görüyor ve durumu çok ağır ne yapmamız gerekiyor ?

ebru2014/06/24 saat 13:12Cevapla

Merhabalar ebru ben nişanlım baş agrısıyla doktora gitti ve bbeyinde tümör oldugu saptandı 4.evresinde 3cm çapında 17 nisanda ameliyat oldu acı badem hastanesinde ameliyat başarılı gecti çok şükür besinci haftasında radyoterapi ve kmoterapi görmeye basladı suanda 4 haftayı bitirdik nişanlım 32 yasında acaip baş agrıları oluyo çok halsiz bu normal mi ne olur bana yardım edin çok kötü şeyler duyuyorum çevremde ömür biçiliyo internet sitelerinde hep olumsuz bilgiler inanılmaz kötüyüm lütfen beni bilgilendirir misiniz olacaklarla ilgili

huda2014/06/18 saat 19:30Cevapla

merhaba;
benim ablam 28 yaşında iki çocuk annesi 3. kez ameliyat oldu gbm 4.. hergün ayrı ölüp diriliyoruz.
ama hiç bişey imkansız değil ameliyattandan sonra temodal kullanmaya başladı ve timör duvarlarında incelme hafif bi gerileme olduğu söylendi.. umut herşeydir. sakın yakınlarınızı gözden çıkarmayın.. dua …allah hepimize şifa versin inş..

1 15 16 17

MENU