Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

102/217
Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Glioblastoma Multiforme veya kısaca GBM beyin tümörleri içinde en çok rastlanan ve en şiddetli olan tümörlerdir. En yaygın tümör olmasına rağmen 100,000 kişide 2 veya 3 kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Dünya sağlık örgütünün belirlediği sınıflandırmaya göre hastalığın adı Glioblastoma dır. İki çeşidi vardır, Dev hücreli glioblastoma ve gliosarkoma. GBM hayvanlar arasında en çok köpeklerde rastlanır bu sebepten tedavi geliştirmek için yapılan araştırmalar çoğunlukla köpekler üzerinde yapılır.

Hastalığın tedavisi ilaçlı tedavi (kemoterapi), ışın tedavisi (radyoterapi), radyocerrahi, antianjiyonjenesis tedavisi ve ameliyatı içerir.

Beyin Tümörünün Derecesi

Dünya sağlık örgütü şiddetlerine göre GBMi 4 dereceye ayırmıştır. Bunlar Grade I, Grade II, Grade III ve Grade IV tür. Bu sıralamaya göre 1. derece tümörler en az şiddetli, 4. derece tümörler ise en agresif tümörler olarak bilinir. Ayrıca 1 ve 2. derece tümörlere Düşük Dereceli Tümör, 3 ve 4e ise Yüksek Dereceli Tümör adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi, tümörün hücre bazındaki özelliklerine göre yapılır. Derecelendirme için tümörden alınan parça çeşitli kimyasal boyalarla boyanarak mikroskop altında incelenir. Buna patoloji incelemesi adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi tümörün yayılma hızı hakkında geleceğe yönelik bir fikir verir, Buna göre de tümöre uygulanacak tedavi belirlenir.

Tedavi

Beyin Cerrahisi

Tedavide ilk başvurulan yöntem cerrahidir.   Kranyotomi adı verilen açık beyin ameliyatı ile hastanın kafatasında bir kesit yapılarak buradan tümörü oluşturan kitleye ulaşılır ve kesilerek alınır.

Işın Tedavisi/Radyoterapi

Tümörü oluşturan hücreler çok küçük olduğundan cerrahi arkasında hücreler kalır. Bu hücrelerin yeniden tümör oluşturmasını engellemek için ameliyat bölgesine ışın uygulanır. Bu tedaviye radyoterapi veya ışın tedavisi adı verilir. Ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda da bu yöntem tümör kitlesinin yok edilmesini sağlar.

İlaç Tedavisi/Kemoterapi

Cerrahi ve radyoterapiye rağmen tümörü oluşturan şartlar tamamen ortadan kaldırılamayabilir. Tümörün yeniden oluşmasını (nüks) engellemek ve arkada kalabilecek hücreleri öldürmek için ilaçlı tedavi (kemoterapi uygulanır). Ameliyat ve radyoterapinin tercih edilmediği durumlarda ilaçlı tedavi tümörün yok edilmesi için kullanılmaktadır.

Yukarıdaki tedavilerle birlikte hastadaki semptomları azalmak için çeşitli tedaviler uygulanır. Tümöre yapılan müdahele sonucu oluşan ödem, ödem giderici adı verilen kortikosteroid ilaçlar kullanılarak engellenir. GBM hastalarında sık görülen epilepsi krizleri ise antiepileptik ilaçlar kullanılarak azaltılır. Hastalarda oluşabilecek hareket bozuklukları ise fizik tedavi uygulanarak düzeltilir. 

Arkadaşkarınla paylaş:

218c yorum:

AHMET ÖZTÜRK2014/10/28 saat 01:42Cevapla

benim eşim 10.02.2014 tarihinde ameliyat edildi.GBM GRADE 4 tanısı kondu.temodal ve radyoterapi aldı.6 aydır 200 mgr.temodal ile tedaviye devam ediyoruz.radyoterapinin kompl.olarak geniş ödem meydana geldi.kordexa ile iyileşti.henüz tümörde büyüme görülmüyor.son bir aydır ketojenik diyete başladık.sonuçları kasım ayında çekilecek MR.da göreceğiz.hastamızın genel durumu iyi.nörolojik bir defisit yok.ketojenik diyetten sonuç alabilirsek bu sutunlarda yayınllayacağim.bütün GBMli hastalara Allahtan şifa istiyorum.

Editör2014/10/28 saat 12:16Cevapla

Geçmiş olsun, ketojenik diyetle ilgili tecrübelerinizi ve sonuçları merakla bekliyoruz.

suzan2014/10/30 saat 08:59Cevapla

merhaba. öncellikle allah acil şifalar versin. benim abim 3 ay önce ameliyat oldu. tümör 4. evre. radyoterapi gördü. ama o süreç içerisinde tümör eski haline geldi. 2. bir ameliyat daha olması gerek. ne yapacaz bilmiyorum.lütfen bildiğiniz bi doktor veya iyi bir tedavi yöntemi nedir yardımcı olursanız .ok sevinirim.

saadet2014/10/15 saat 00:32Cevapla

benım eşımde gbm grade 4 teşhısı kondu 2011 yılında .amelıyat oldu ışın tedavısı gordu .temodal kullandı.2014 yılına geldık hastalık tekrarladı fakat şımdılık çok şukur fazla etkılı değil.allah herkese şıfa versın bız bıtkısel tedavıde denedik 3buçuk yıldır mücadele edıyoruz.

A.2014/10/06 saat 16:56Cevapla

Metadon kanser hücrelerinin etkili sekilde öldürüyor
Agri kesici metadon glioblastoma kemoterapinin etkisini arttıracaktır. Hastalar için bu daha az yan etki edilmesi anlamına gelmektedir.
ULM. Kemoterapi metadon ile kombinasyon glioblastoma hücrelerinin kitlesel ölüme yol açar, Ulm Üniversitesi’nden araştırmacılar laboratuar deneylerinde buldular.
Hatta önceki tüm tedaviye dirençli tümör hücrelerinin dahi etkili. Şimdi bu bulgular klinik çalışmalarda test edilmektedir.
Metadon diğer kanserlere karşı etkili olabilir.Alman Kanser Yardımı 299.000 € ile araştırma projesine teşvik etmiştir.
Ulmda Dr. Claudia Friesen 2008 yılında Eroin bağımlılığı çekilme madde lösemi hücrelerinin hücre ölümünü tetikledigine bildirmiştir.
Şimdi şu anda çaresiz kabul edilinen yetişkinlerdeki glioblastomalarının en sık görülen malign beyin tümörlerinde bir basari elde ediliniyor : metadon eklenmesinin kemoterapinin etkisini yüzde 90 kadar güçlendirmiştir.
Hatta çok dayanıklı gliyoblastomlar neredeyse tamamen yok edilinebiliniyor. Ayrıca bir nüks tetikleyebilir tümör kök hücreler dahi dayanamiyor.
Sonuçlar su an klinik deneylerde test edilmektedir ve baska kanserlerde Pankreas-, göğüs, yumurtalık ve prostat kanserlerde deneyleri aktarilacaktir.
Metadon tam sentetik üretilen güçlü bir opioid analjezik . Gama-opioid reseptörü bir saf
Bu bilgileri alaman Dr. Sitesinden alinti yaptim, elimden geldigince türkce tercüme yapmaya denedim. Hatalarim varsa kusuruma bakmayin. Iyi bir almanca ve türkce bilen bir Dr. Tercüme yaparsa daha saglikli olur.

http://www.aerztezeitung.de/medizin/krankheiten/krebs/zns-tumoren_hirntumor/article/870262/glioblastom-methadon-loest-massensterben-krebszellen.html

Volkan2014/08/07 saat 16:26Cevapla

Merhaba öncelikle tüm hasta yakınlarına sabır diliyorum.Babam da Ocak 2104 sonu itibari ile Mr sonucu 48mm Beyin tümörü tespit edildi. Erciyes Üniversitesinde Prf. DR Ali Kurtsoy tarafından ameliyat edildi.Ameliyat başarılı geçti fakat patoloji sonucu GBM Grade 4 çıktı. 6 hafta sonra Acıbadem kayseri hastanesinde radyoterapi+ temodal 140mg almaya başladı. 29. Günde kan değerleri anormal derecede düştüğü için hastaneye kaldırdık. 1.5 ay hastane savaşı verdik 2 ciddi akciğer enfeksiyonu geçirdik. Sonradan öğrendik ki temodal bazı hastalarda bu şekilde yan etki yapabiliyormus. Ameliyattan sonra bitkisel destekler kullanmaya özen gösterdik çok ara vermemek le birlikte hastamiza icirebildikce Reisi kullanıyoruz. 2 ay önceki Mr da 28×21 mm kitle tespit edildi. Bu hafta çektirdigimiz Mrs ile kitlenin aynı boyutta olduğu raporlandi. Radyasyon onkoloji doktorumuz Prof. Dr Bünyamin Kaplan Ankaraya Cyber Knife için yönlendirdi. Bu durumda Cyber Knife olumlu olurmu bilemiyoruz ama denemeden bilemiyoruz. Cyber knife uygulanan hasta yakını varmıdır? Medicana Ankarada Prf.Dr Kaan Oysun Bey gözetiminde 3 seans Cyber Knife yapılacak. Bilgi verirseniz memnun olurum

gültekin özen2014/08/15 saat 09:57Cevapla

cyberknife yaptırtmayın…bu tıpla irtibatınızı kesin karabaşotu çayı içirin ardıç tohumu çayı içirin karabaşotu yağı ağıziçine dilaltı olarak 2 damla damlatın sürekli zemzem içsin misvak kullansı et beyazet şeker un süt hazır gıdaları yasaklayın kesin iyi olur

Murat2014/08/21 saat 23:23Cevapla

Sa Bu hastalık bizim basımızda da var acaba görüşebilirmiyiz volkan bey sizinle 5326510035 numaram ulaşabilirseniz sevinirim

hasan2014/08/01 saat 15:17Cevapla

http://stm.sciencemag.org/content/2/31/31ra34.full.pdf

Yukarıdaki makalede dca isimli bir maddenin 5 gbm li hastanın 4’ünde 15 aylık süren takibinde iyi sonuç alınmış. ucuz bir madde internette bulunabilir. Ketojenik diyetin de ciddi anlamda etkili olduğu söyleniyor. Aynı zamanda günde bir bardak karbonatlı suda vücudu alkali tutmak için yararlı olabilir, vücut ph derecesi bağışıklık sisteminin daha etkin olması açısından oldukça önemli aynı zamanda kanserli hücreler ciddi düzeyde asit üretirler ve kimi araştırmalar metastazlarda bu üretilen asidin de etkili olduğunu söylüyor soda bu asitli bölgelere de nüfus edebilirse bunu da belki önleyebilir, sodanın müthiş etkisini zaten reflü çeken benim gibiler iyi bilir daha içer içmez ateşin üzerine su serpmiş gibi rahatlatıyor bu soda. Bu konuda yapılmış araştırmalar da var. Babamı gbm ‘nin bir grade aşağısı olan anaplastik astrositom dan 20 yıl önce çok küçük yaştayken kaybettim. Modern tıp her ne kadar şöyle tedavi böyle tedavi falan diyorsa da pankreas kanseri, gbm, akciğer kanseri, mezotelyoma v.s gibi kanser türlerinde gerçekten çaresiz. Ancak bir kaç ay ya da 1 2 yıl yaşam süresini uzatıyorlar tabi ona da yaşamak denirse. ÖZellikle ketojenik diyet ve soda konusunu araştırın derim. Allah bu konudan acı çeken herkesin acısını hafifletsin, üzerimize sabır yağdırsın. Yukarıdaki yazdıklarımın hiç birisi üfürük, kocakarı tavsiyesi v.s değildir. DCA maddesi ile yapılmiş bir çok araştırmayı pubmed de bulabilirsiniz, soda ve ketojenik diyet de üzerinde durulan başka bir yaklaşım.

1 16 17 18

MENU