Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

65/170
Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Glioblastoma Multiforme veya kısaca GBM beyin tümörleri içinde en çok rastlanan ve en şiddetli olan tümörlerdir. En yaygın tümör olmasına rağmen 100,000 kişide 2 veya 3 kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Dünya sağlık örgütünün belirlediği sınıflandırmaya göre hastalığın adı Glioblastoma dır. İki çeşidi vardır, Dev hücreli glioblastoma ve gliosarkoma. GBM hayvanlar arasında en çok köpeklerde rastlanır bu sebepten tedavi geliştirmek için yapılan araştırmalar çoğunlukla köpekler üzerinde yapılır.

Hastalığın tedavisi ilaçlı tedavi (kemoterapi), ışın tedavisi (radyoterapi), radyocerrahi, antianjiyonjenesis tedavisi ve ameliyatı içerir.

Beyin Tümörünün Derecesi

Dünya sağlık örgütü şiddetlerine göre GBMi 4 dereceye ayırmıştır. Bunlar Grade I, Grade II, Grade III ve Grade IV tür. Bu sıralamaya göre 1. derece tümörler en az şiddetli, 4. derece tümörler ise en agresif tümörler olarak bilinir. Ayrıca 1 ve 2. derece tümörlere Düşük Dereceli Tümör, 3 ve 4e ise Yüksek Dereceli Tümör adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi, tümörün hücre bazındaki özelliklerine göre yapılır. Derecelendirme için tümörden alınan parça çeşitli kimyasal boyalarla boyanarak mikroskop altında incelenir. Buna patoloji incelemesi adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi tümörün yayılma hızı hakkında geleceğe yönelik bir fikir verir, Buna göre de tümöre uygulanacak tedavi belirlenir.

Tedavi

Beyin Cerrahisi

Tedavide ilk başvurulan yöntem cerrahidir.   Kranyotomi adı verilen açık beyin ameliyatı ile hastanın kafatasında bir kesit yapılarak buradan tümörü oluşturan kitleye ulaşılır ve kesilerek alınır.

Işın Tedavisi/Radyoterapi

Tümörü oluşturan hücreler çok küçük olduğundan cerrahi arkasında hücreler kalır. Bu hücrelerin yeniden tümör oluşturmasını engellemek için ameliyat bölgesine ışın uygulanır. Bu tedaviye radyoterapi veya ışın tedavisi adı verilir. Ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda da bu yöntem tümör kitlesinin yok edilmesini sağlar.

İlaç Tedavisi/Kemoterapi

Cerrahi ve radyoterapiye rağmen tümörü oluşturan şartlar tamamen ortadan kaldırılamayabilir. Tümörün yeniden oluşmasını (nüks) engellemek ve arkada kalabilecek hücreleri öldürmek için ilaçlı tedavi (kemoterapi uygulanır). Ameliyat ve radyoterapinin tercih edilmediği durumlarda ilaçlı tedavi tümörün yok edilmesi için kullanılmaktadır.

Yukarıdaki tedavilerle birlikte hastadaki semptomları azalmak için çeşitli tedaviler uygulanır. Tümöre yapılan müdahele sonucu oluşan ödem, ödem giderici adı verilen kortikosteroid ilaçlar kullanılarak engellenir. GBM hastalarında sık görülen epilepsi krizleri ise antiepileptik ilaçlar kullanılarak azaltılır. Hastalarda oluşabilecek hareket bozuklukları ise fizik tedavi uygulanarak düzeltilir. 

Arkadaşkarınla paylaş:

186c yorum:

merve koç2014/04/14 saat 19:56Cevapla

merhaba benm annemde grade 4 teshısı konuldu annemde hıcbır prblem yokdu yada bız dııkkate almadık sadece uyku megımlı ve ruhsal bozklukları vardı açıl amelıyata alındı cogunu aldklarını soledıler suan ılac tedavısı goruo ve herayın bes gunu bazı ılaçlar kullanıo.cıddı anlamda zayıfladı maalesef bu durum benı okadar cok uzuyokı.nedır ne olcak nasıl olcak yaklaşık bes buçuk ay oldu amelıyat olalı hıcmı olumlu bişey yok benden cogu seyı saklıyorlarmı bana ıyıye gıdıldıgı soylenıo annnmde ıı gozukuo ama zayflıyor ve iştahsz ne olur iyi seyler dymaya cok ıhtıyacm var..

eyüp atakan2014/04/07 saat 01:26Cevapla

merhaba.babam 68 yaşında hayatında çok ama çok az hastaneye giden çalışma hayatına devam eden biriydi.hatta zamanında çok çalışmaktan sürmenaj bile geçirmiş. 26 ocak 2014 de gece 11.55 te bi anda sustu ambulans geldi.sonuçlar iç açıcı değildi.o zamana kadar hiçbir belirtisi yoktu hatta olduğu gece ticaret icin seyahet edecekti.tümor var denildi sağ tarafta beyinle fazla teması yok ve ufak çapta bi beyin kanaması geçirdi dediler.sonra hacettepe de ameliyat yapıldı servet inci tarafından . biyopsi de 4.derece olduğu söylendi radyoterapi ve hatta kemoterapi uygulanacak dedi doktor.3-4 gün sonra taburcu olduk radyoterapi gününü bekledik 2hafta sonra 140 mg temodalle başladık herşey iyi gidiyordu inanılmaz derecede iştah açılmıştı taki 25.gününde stres başlayana dek uyuyamama problemi ve ailevi stres yüzünden radyoterapinin 28.gününde olduğu yerde dikildi tekrar hacettepeye kaldırdık 28 mart günü acilden nöbetleri kontrol altına alındığı zaman taburcu edildi 30 mart günü.30 mart günü eve getirdik fakat konuşmuyor yürümüyordu.nasıl taburcu ederler dedik. ertesi gün zorla çorba içirdik birden konuşmaya başladı ama neredeyse hiçbişey istemiyordu ve yemiyordu ilaçları.bizde özel doktora sorduk ağzında mantar var dedi ilaç verdi ilacı verdik yetmedi güven hastanesine yatırdık 1 gün kaldı 5.500 tl ödedik mr ı vs herşeyi çekildi.doktor bey geldi ameliyattan önceki gibi tekrar oluşmuş dedi zaten bu tip hastaların ömrü 3 ila 6 aydır dedi.tekrar ameliyat riskli olur ama sizin kararınız dedi bizde olmasın dedik. ailecek kalan 2 gün radyoterapi ve kemoterapi yapmamaya karar verdik.ordan da çıktıntan sonra eve getirdik hastayı yine iştahı yok şimdi nöbetçi eczaneye indim besin solüsyonu aldım ve onu veriyorum ilaçları olan mide koruyucu lansor 1 kere, kordexa – keppra ve epdantoin veriyoruz şimdi zorla içmek istemiyor. bizimde tek umudumuz Allah’tan şu anda yemeyi iyi yese düzelir diye umut ediyoruz ve büyük ihtimalle bitki tedavisi ve moralle işi götürmeye çalışacağız.şu anda bitkin ve halsiz umut ederim bu solüsyon iyi gelir ve yemeye başlar. dili kupkuru olmuş vaziyette birsürü ilaç veriliyo benim kafamda ise bu ilaçları tamamını kesip bitkisel tedaviye başvurmak var siz ne düşünüyorsunuz bu durumda ne yapmalıyım. Hastam yaşama sevinci olan birisi ve çok neşeli dünyanın en zor hastalığını atlatacağını düşünüyorum. sizlerin bir fikri var mı ne yapmalıyım hastam kanser olduğunu bilmiyor yada bilmezlikten geliyor.?

ÖZLEM GÜMÜŞKAPTAN2014/04/04 saat 17:29Cevapla

Merhaba, ağabeyim 57 yaşında 3 ay içinde büyüyen bir kanser teshisi kondu.sağ lopu tamamen sarmış. acil ameliyat oldu. ama tamamen temizlenmedi. Ameliyat sonrası kendi başına kalkabiliyor, masada yemek yiyebiliyordu. eve çıkartıktan sonra aşırı ağrılar başlayınca yataktan kalkamaz oldu. artık tuvalete giderken bile zorlanıyor. Radyoterapiye başladık ama gitmeyi red ediyor. Ne yapabiliriz..

msaral2014/03/21 saat 14:35Cevapla

gbm grade IV kurtulan varmı?

ayça2014/03/20 saat 16:23Cevapla

merhaba, eşimden 15 gun once biyopsi alındı, ilk biyopsi esnasında beyin kanaması geçirdi,2 gun beklendi uyanmadı daha sonra ilk biyopsiden sonuç alınamadığı için 2 ci biyopsi istendi, biyopsi sırasında beyinin şiştiği gözlendi ve kafatası alındı. biyopsi sonucunda yüksek grade li glial tümör teşhisi kondu. tümör alınamayacak bir bölgede (sol talamus) hala yoğun bakımda gözleri açık ama bilinç henüz çok yok dalgalı.. ayılamaması normal mi uzun mu sürüyor bu durumlarda? dr umuz dikişler alındıktan 10 gun sonra radyoterapi önerdi.. sizin bir öneriniz var mı ne düşünürsünüz ? şimdiden teşekkür ederim.

Editör2014/03/26 saat 12:13Cevapla

Size destek grubu üyelik daveti gönderdim daha detaylı bilgiyi oradan alabilirsiniz. Normal koşullarda hastanın kendine gelmesi 1-2 gün sürmekte ancak talamus bölgesi tümörleri biraz özel tedavi ve iyileşme süreci diğerlerinden farklılık gösterebilir. Talamusta nüks görülen bir hastamız örneğin 10gün kadar yoğun bakımda uyku halinden sonra kendine gelmişti. Kolay bir müdahele değil umarız kısa sürede hastanız biraz daha normale döner. Radyoterapi standard tedavi şeklidir, ancak ilaçlı tedavi ile birleştirilmesi yerinde olur. Talamus özel bir bölge olduğu için iyi bir Radyoterapi merkezinde talamus konusunda tecrübe sahibi bir radyoloji uzmanını tercih edin. Radyoloji uzmanına bu konuda ne kadar tecrübesi olduğunu sormaktan çekinmeyin.

Mugemn2014/03/20 saat 16:14Cevapla

Gbm Grade IV 2Mayıs2013 ta anneme teşhiş konuldu. 25Şubat 2014 de annemi kaybettik.Toplam 10ay savaştık diyebilirim.Buraya yazış sebebim bende her bir yan etki gördüğümde acaba ne oluyor diye her yeri araştırmıştım. Yüreğim ağzıma gelerek araştırıyordum ama yinede cevaplarımı bulamıyordum .Doktorlar dediğiniz gibi çok net cevap vermiyorlar .Ben annemin ameliyatından 6ay sonra 2ay ömür var diye bir konuşma bile çektiler bize.Hatta söylemiştik size bu hastaların %85i 6ay yaşar diye kızdı bile sağolsun doktorumuz.O 6aylık süreçte tablomuz herşeyimiz çok iyiydi. Ve bu süreçte 6ay Temodel kullandık ve 1ay Radyoterapi aldık.Bazı kırıntılar kalmış olabılır herşeyi temizledik ama ne olur olmaz gerekli denildiği için biz tümörü unutmuştuk açıkcası.Buraya yazış sebebim aslında bir uyarı.Eğer GBM IV hastasıysanız ameliyatta kesinlikle temizlendiğine inanmayın.Bir sonraki evrede bunun radyoterapi ve kemo ile tedavi olacağına da inanmayın.Ender de olsa ihtimal ler var ama siz yinede tedbirli olun.Çünkü bize 6ay sonra tedavimizin hiç bir işe yaramağı söylenildi.Son iki ay altuzana geçtik ama yan etkisi çok fazla olan bir ilaçtır.Annemde bulunan tüm organların bitmesine neden olmuştur.(Mide,bağırsak,akciğer ve en son kalp..)lütfen araştırmadan izin vermeyin..
Ben 6ay sonra annemde tespit ettiğim yan etkilere gelince:
Baş ağrısı ile başladı ve annem hissetti nüks olduğunu..
Ayakları dolanmaya başladı (annemin tabiri),,Sağ tarafta güçsüzlük ilerlerleyincede tamamen sağ tarafta his kaybı,kriz bir kaç kere oldu (başlangıçta), göz kapağı düşüklüğü, konuşamama, görmede çift görme ve bulanık görme (ilerleyince görememe),aşırı sinirlilik, denge kaybı(yürürken düşme) gibi belirtiler le başladık ve bunların ilerlemesini izledik.
Ama bu araştırmalarım sonucu GBM IV ü yenen bir hasta yakını ile taniştım aslında daha önceden aile dostumuzmuş.
(portakal büyüklündeki tümörü ceviz büyüklüğüne ameliyatla indirmişler.Bitkisel tedavi ile de tümörü çizgi haline indirmişler ve doktorlarına göre mucize yaratmışlar. )
Ama onlar ameliyattan hemen sonra kemo ve radyoterapi başlamadan propolis ve reish mantarı kullanmışlar ve hala devam ediyorlar .Ben bunlara açıkcası 6ay sonra başladım ama benim annemdeki tümör ne yazıkki büyümüştü ben başladığımda ..Hatta 6ayda 3adete çıkmıştı bile .Faydasını ne yazıkki çok fazla göremedik.Sadece kemo alırken kan değerlerimizin çok düşmemesini sağladı.
Beslenme çok önemli .. Biz sadece protein ağırlıklı bir beslenme uyguladık.(karbonhidrat,un ve tuz hepsi yasaklı listemizdeydi..)
Bence yenilmez diye bir hastalık yok ..Sevgi ve iyi bir beslenme ile herşeyin üstesinden gelinebilir …
En önemlisi hastanıza hasta olduğunu sakın belli etmeyin .Biz anneme sürekli ödemin artmış bunlarda yan etkisi geçicek diye telkin verdik ve bence çok işe yaradı.Belli ettiğiniz anda hastanızı kaybedersiniz…
Sadece işinizi ameliyat sonrasında kemo ve radyo ya bırakmayın ..Tedaviyi başka yerlerdede mutlaka mutlaka arayın..

1 13 14 15

MENU