Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Glioblastoma Multiforme veya kısaca GBM beyin tümörleri içinde en çok rastlanan ve en şiddetli olan tümörlerdir. En yaygın tümör olmasına rağmen 100,000 kişide 2 veya 3 kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Dünya sağlık örgütünün belirlediği sınıflandırmaya göre hastalığın adı Glioblastoma dır. İki çeşidi vardır, Dev hücreli glioblastoma ve gliosarkoma. GBM hayvanlar arasında en çok köpeklerde rastlanır bu sebepten tedavi geliştirmek için yapılan araştırmalar çoğunlukla köpekler üzerinde yapılır.

Hastalığın tedavisi ilaçlı tedavi (kemoterapi), ışın tedavisi (radyoterapi), radyocerrahi, antianjiyonjenesis tedavisi ve ameliyatı içerir.

Beyin Tümörünün Derecesi

Dünya sağlık örgütü şiddetlerine göre GBMi 4 dereceye ayırmıştır. Bunlar Grade I, Grade II, Grade III ve Grade IV tür. Bu sıralamaya göre 1. derece tümörler en az şiddetli, 4. derece tümörler ise en agresif tümörler olarak bilinir. Ayrıca 1 ve 2. derece tümörlere Düşük Dereceli Tümör, 3 ve 4e ise Yüksek Dereceli Tümör adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi, tümörün hücre bazındaki özelliklerine göre yapılır. Derecelendirme için tümörden alınan parça çeşitli kimyasal boyalarla boyanarak mikroskop altında incelenir. Buna patoloji incelemesi adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi tümörün yayılma hızı hakkında geleceğe yönelik bir fikir verir, Buna göre de tümöre uygulanacak tedavi belirlenir.

Tedavi

Beyin Cerrahisi

Tedavide ilk başvurulan yöntem cerrahidir.   Kranyotomi adı verilen açık beyin ameliyatı ile hastanın kafatasında bir kesit yapılarak buradan tümörü oluşturan kitleye ulaşılır ve kesilerek alınır.

Işın Tedavisi/Radyoterapi

Tümörü oluşturan hücreler çok küçük olduğundan cerrahi arkasında hücreler kalır. Bu hücrelerin yeniden tümör oluşturmasını engellemek için ameliyat bölgesine ışın uygulanır. Bu tedaviye radyoterapi veya ışın tedavisi adı verilir. Ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda da bu yöntem tümör kitlesinin yok edilmesini sağlar.

İlaç Tedavisi/Kemoterapi

Cerrahi ve radyoterapiye rağmen tümörü oluşturan şartlar tamamen ortadan kaldırılamayabilir. Tümörün yeniden oluşmasını (nüks) engellemek ve arkada kalabilecek hücreleri öldürmek için ilaçlı tedavi (kemoterapi uygulanır). Ameliyat ve radyoterapinin tercih edilmediği durumlarda ilaçlı tedavi tümörün yok edilmesi için kullanılmaktadır.

Yukarıdaki tedavilerle birlikte hastadaki semptomları azalmak için çeşitli tedaviler uygulanır. Tümöre yapılan müdahele sonucu oluşan ödem, ödem giderici adı verilen kortikosteroid ilaçlar kullanılarak engellenir. GBM hastalarında sık görülen epilepsi krizleri ise antiepileptik ilaçlar kullanılarak azaltılır. Hastalarda oluşabilecek hareket bozuklukları ise fizik tedavi uygulanarak düzeltilir..

Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?” için 244 yorum

 • 2015/12/03 tarihinde, saat 15:04
  Permalink

  Allahu teala ŞAFİ ismiyle anneme ve tum hastalara acil sifalar nasip eylesiN

  Yanıtla
 • 2015/11/15 tarihinde, saat 12:55
  Permalink

  Sayın Admin babama 10 gün önce grade 4 beyin tümörü teşhisi kondu. Ameliyatı geçen hafta oldu Kayseri de Prof. Ali Kurtsoy başarı geçti ameliyat. Kemoterapi ve ışın öneriliyor ama biz ketojenik diyete de başlayacağız şimdi. Özel grup için üyelik gönderebilir misiniz. Teşekkürler

  Yanıtla
 • 2015/10/26 tarihinde, saat 23:40
  Permalink

  Merhaba
  Annem beyin tümörü ve bahsettiğiniz 4.evresi yani en yukseği…Şu an ışın tedavisi görüyor tedavi onu çok yoruyor halsiz düşüyor nerdeyse konusamiyor yemek bile yiyemiyor.Işın tedavisi iyileştiriyor mu peki.. Allah bu hastalığı olan kişilere sabır versin çok zor gerçekten.

  Yanıtla
 • 2015/10/04 tarihinde, saat 18:17
  Permalink

  Merhaba;
  Sorum herkese ama öncelikle editörden bir cevap gelebilirse çok mutlu olurum.
  Gmb’ de Dca kullanımı ile ilgili bulabildiğim kaynaklar sınırlı ve tarih olarak 2011 civarında. Bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan varsa, paylaşabilirse çok mutlu olurum.
  Herkese acil şifalar diliyorum.

  Yanıtla
 • 2015/09/28 tarihinde, saat 13:44
  Permalink

  merhaba benimde esim rahatsiz grade 4. evresinde bitkisel her türlü çareye açığız,lütfen yardimci olun,

  Yanıtla
 • 2015/09/05 tarihinde, saat 06:01
  Permalink

  eşim gbm4 hastası.altuzan+metpamid .mebendazol ile 45 x35x35 ebatlarındaki tümör 8 ayda tamamen yok oldu.ancak bir ay gibi kısa bir süre sonra nüks gösterdi.hızla beyin içine doğru yayılıyor.hastalığa ilk yakalandığında temodal kullandık.bir aysonra nüks göstermişti.
  allahtan umudumuzu kesmeden tedaviyi sürdüreceğiz.ama güzel günler geride kaldı.

  Yanıtla
 • 2015/08/15 tarihinde, saat 02:42
  Permalink

  bu hastalik bulasicimidir?????

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir