Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

120/239
Glioblastoma Multiforme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Glioblastoma Multiforme veya kısaca GBM beyin tümörleri içinde en çok rastlanan ve en şiddetli olan tümörlerdir. En yaygın tümör olmasına rağmen 100,000 kişide 2 veya 3 kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Dünya sağlık örgütünün belirlediği sınıflandırmaya göre hastalığın adı Glioblastoma dır. İki çeşidi vardır, Dev hücreli glioblastoma ve gliosarkoma. GBM hayvanlar arasında en çok köpeklerde rastlanır bu sebepten tedavi geliştirmek için yapılan araştırmalar çoğunlukla köpekler üzerinde yapılır.

Hastalığın tedavisi ilaçlı tedavi (kemoterapi), ışın tedavisi (radyoterapi), radyocerrahi, antianjiyonjenesis tedavisi ve ameliyatı içerir.

Beyin Tümörünün Derecesi

Dünya sağlık örgütü şiddetlerine göre GBMi 4 dereceye ayırmıştır. Bunlar Grade I, Grade II, Grade III ve Grade IV tür. Bu sıralamaya göre 1. derece tümörler en az şiddetli, 4. derece tümörler ise en agresif tümörler olarak bilinir. Ayrıca 1 ve 2. derece tümörlere Düşük Dereceli Tümör, 3 ve 4e ise Yüksek Dereceli Tümör adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi, tümörün hücre bazındaki özelliklerine göre yapılır. Derecelendirme için tümörden alınan parça çeşitli kimyasal boyalarla boyanarak mikroskop altında incelenir. Buna patoloji incelemesi adı verilir. Tümörün derecelendirilmesi tümörün yayılma hızı hakkında geleceğe yönelik bir fikir verir, Buna göre de tümöre uygulanacak tedavi belirlenir.

Tedavi

Beyin Cerrahisi

Tedavide ilk başvurulan yöntem cerrahidir.   Kranyotomi adı verilen açık beyin ameliyatı ile hastanın kafatasında bir kesit yapılarak buradan tümörü oluşturan kitleye ulaşılır ve kesilerek alınır.

Işın Tedavisi/Radyoterapi

Tümörü oluşturan hücreler çok küçük olduğundan cerrahi arkasında hücreler kalır. Bu hücrelerin yeniden tümör oluşturmasını engellemek için ameliyat bölgesine ışın uygulanır. Bu tedaviye radyoterapi veya ışın tedavisi adı verilir. Ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda da bu yöntem tümör kitlesinin yok edilmesini sağlar.

İlaç Tedavisi/Kemoterapi

Cerrahi ve radyoterapiye rağmen tümörü oluşturan şartlar tamamen ortadan kaldırılamayabilir. Tümörün yeniden oluşmasını (nüks) engellemek ve arkada kalabilecek hücreleri öldürmek için ilaçlı tedavi (kemoterapi uygulanır). Ameliyat ve radyoterapinin tercih edilmediği durumlarda ilaçlı tedavi tümörün yok edilmesi için kullanılmaktadır.

Yukarıdaki tedavilerle birlikte hastadaki semptomları azalmak için çeşitli tedaviler uygulanır. Tümöre yapılan müdahele sonucu oluşan ödem, ödem giderici adı verilen kortikosteroid ilaçlar kullanılarak engellenir. GBM hastalarında sık görülen epilepsi krizleri ise antiepileptik ilaçlar kullanılarak azaltılır. Hastalarda oluşabilecek hareket bozuklukları ise fizik tedavi uygulanarak düzeltilir. 

Arkadaşkarınla paylaş:

223c yorum:

Edge2015/03/15 saat 22:19Cevapla

Babam 59 yasinda ve umit vermiyorlar gbm diyorlar dun aldik haberi biopsiden sonra omur uzatmak nasil biseyse ne yapabiliriz arkadaslar 1 gun arti yasatalim yeter…

ULAŞ2015/03/05 saat 19:58Cevapla

arkadaşlar allah hepiize ve sevdiklerine sağlaık sıhat versin.Gliobastoma mult.form grad 4 ile alakalı aslında kanserle alakalı ülkemiğz malesef çok geride ve kötüde.
Ben aynı hastalıktan 58 yasındaki canım annemi kaybettım.
çok iyi baktık 6 ay ömür verdiler 1.5 yıl yaşattık.
bana mail ata bilirsiniz yada araya bilirsiniz.
0536 015 65 24

ahmet2015/01/18 saat 01:11Cevapla

Merhaba yoldaşlar. hepimiz aynı duyguları yaşayıp aynı yollardan geçiyoruz. hepinize saygılar.

Babam 45 yaşında . yaklaşık 20 ün önce ameliyat oldu. beyninin sol ön tarafında 3cm çapında bir tümör vardı . ameliyatla bir kısmını aldılar. 4 – 5 ay ömrü var dediler. patoloji sonucunda GBM grade 4 çıktı ve 10 gündür temodal 100 mg ve radyoterapi alıyor. Bununla ilgili bi fikri olan yardımcı olabilir mi. saygılar

1 17 18 19

MENU