CeeNU (Lomustine) Kullanımı ve Yan etkileri

Lomustine, ticari adı ile CCNU veya CeeNU, beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç beyin tümörlerine karşı kullanılan en eski ilaçlardandır, bu sebepten bu ilaç konusunda oldukça fazla bir bilgi ve tecrübe birikimi vardır.  PCV adı verilen üçlü kemoterapinin C harfidir. CeeNU , PCV de olduğu gibi Procarbazine ve Vincristine ile kullanılabileceği gibi, tek başına veya Temodal gibi bir ilaç ile birleştirilerek  kullanılabilir. Temodalden önce ilk sıra tedavisi olarak uygulanırken Temodal’e göre yan etkilerinin daha şiddetli olması nedeni ile Temodal’e yeterince tepki alınamayan durumlarda kullanımı tercih edilmektedir. İlaç en eski ilaçlardan olduğu için Türkiye’de GBM dahil pek çok diğer hastalığa da endikasyonu tanınmakta ve SGK kapsamında geri ödenmektedir.

Çalışma Mekanizması
Lomustine alkilleştirici ajanlar adı verilen gruptan bir ilaçtır. Bu ilaçlar kanserli hücrelerin DNAsına yapışır bu da o hücrenin 2 yeni hücreye bölünmesini engeller. Kanser hücreleri çok hızlı üreme yeteneğine sahiptir. Lomustine hızlı üreyen bu hücreleri hedef alır. Ancak vücutta kanser hücrelerinin yanısıra hızlı üreme özelliğine sahip başka hücreler de vardır. Bunların başında kanda ki hücreler gelir. Bu sebepten ilacın kullanımı sırasında bu hücrelerin sayısı da azalır.

Kullanımı
Lomustine, 40 miligramlık mavi kapsüller halindedir. Çocuklardan uzak bir yerde ağzı kapalı bir şekilde saklayın. İlacı uyumadan önce boş mideye alın. Kapsuller bol miktarda su ile birlikte alınmalıdır. İlaç genellikle 6 haftada bir tek doz olarak alınır.

Alınacak doz ve kürün uzunluğu hastaya göre belirlenir. Genel olarak hastanın kilosuna ve boyuna bağlı olarak metrekare başına 100-130 miligram olacak şekilde uygulanır. 6 hafta da bir kez olmak üzere tek doz olarak alınır. 3 kür devam edilir. Toplam 6 kür olarak veya tümörün ilerlemesi durana kadar devam edilir.

Yan etkileri
Lomustine’in başlıca yan etkisi kan sayımının düşük çıkmasıdır. Bu yüzden ilaç uygulaması sırasında kan sayımı yapılmalıdır. Şayet akyuvarlar (WBC) 3.0×109/l veya plateletler 100×109/l altına düşerse tedavi en azından 1 hafta geciktirilir. Kan sayımı birinci geciktirmenin ardından hala düşük kalırsa dozun indirilmesi gerekir. Peşpeşe 12 hafta boyunca kan sayımı yukarıdaki oranların altında kalırsa tedavinin durdurulması düşünülmelidir.

Kan sayımı düştüğünde enfeksiyonlara karşı vücudun savaşması zordur. Mikroplarla ve hasta kişilerle kontaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Başağrısı, boğaz ağrısı, idrar sırasında sancı, üşüme ve titreme de kullanım sırasında görülebilir.

Bunlara ilave olarak yorgunluk ve nefes darlığı al yuvar sayısının düşmesi ile görülebilir. Bu durum aşırı hale gelirse hastaya ilave kan verilebilir.

Platelet düşmesine bağlı olarak diş fırçalarken ağız içinde kanamalar veya zaman zaman burun kanaması görülebilir. Vücutta kolayca morluklar veya kırmızı noktalar oluşabilir.

Yukarıdaki etkiler ilacın alınmasında 7 gün sonra başlar, 21-28 gün sonra tekrar normale döner.

İlaç Kullanırken Kendinize Nasıl Bakacaksınız?

 • Her 24 saat içinde en az 2 ila 3 litre sıvı (su, çay, süt vs vs) için.
 • İlaç kullanırken enfeksiyon kapma riskiniz yüksektir. Kalabalıktan veya en azından nezle grip gibi hastalığa sahip kişilerden uzak durun. Bu tür basit enfeksiyonlar normal bir insan için tehlike arzetmezken siz yakalandığınızda çok ağır geçirebilirsiniz. Bu sebepten tedavinize ara vermek zorunda dahi kalabilirsiniz.
 • Ağızda oluşacak yaralar için yumuşak bir diş fırçası kullanın. Ağzınızı günde 3 kez 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 kaşık tuz kattığınız 1 bardak su ile çalkalayın. Bu ağzınızda mantar oluşmasını ve bakterilerin yara yapmalarını engeller. İlaç kullanımı sırasında ağzınızda doğal olarak bulunabilecek bu parazitlere karşı çok daha hassas olacaksınız.
 • Vücutta çizik ve kanamaları en aza indirin. Örneğin traş olurken jilet kullanmayın elektrikli makina ile traş olun. İlacı aldığınız haftalarda epilasyon yapmayın.Çünkü kanda azalan platelet sayısı yaraların kanama süresini uzatır ve enfeksiyon riskini artırır.
 • Bulantıyı önlemek için doktorun verdiği bulantı giderici ilaçları kullanın. Büyük öğünler yerine sık sık ve azar azar yemek yiyin. Bulantı için taze zencefil kökünü kaynatarak bunun suyunu çay gibi içebilirsiniz.
 • Güneşten uzak durun. Güneş gören yerlerinizi kapayın, şapka ve gözlük takın, koruyucu krem kullanın (faktör 15)
 • Alkollü içeceklerden uzak durun, bunlar karaciğer ve böbreğinizde onarılamayacak hasarlara yol açabilir.
 • Yeterince dinlenin.
 • İyi beslenin.
 • Yukarıda belirtilen yan etkileri görmeniz halinde doktorunuza bunu bildirin. Gerekirse bunlara karşı ilaç isteyin.

Lomustine (CeeNU) Kullanılan Protokoller
Lomustin ilk olarak PCV kemoterapisinde Procarbazine ve Vincristine ile birlikte uygulanmaya başlamıştır. Vincristine in şiddetli yan etki oluşturucu olması sebebi ile sadece PC olarak da uygulanmış ve PCV ile benzer etkinliğe sahip olduğu görülmüştür. Temodal, Altuzan ve Camptosar gibi daha az yan etkili ilaçların gündeme gelmesi ile uygulaması azalmıştır. Ancak 2009 yılında yapılan bir çalışma bu ilacı tekrar gündeme getirmiştir. Almanyada, Avrupa Birliği moleküler araştırma merkezi tarafından yapılan çalışmada Temodal + Lomustine verilen hastalar tüm diğer tedavilere göre %50 daha başarılı olduğu görülmüştür. Çalışmaya göre tek başına Temodal, Altuzan gibi ilaçların sonuç vermediği durumlarda Temodal ile birlikte uygulandığında her iki ilacında etkisi katlanmaktadır.

KAYNAKLAR:
http://www.chemocare.com/bio/ccnu.asp
http://www.cancerhelp.org.uk/about-cancer/treatment/cancer-drugs/lomustine
http://www.swshcn.nhs.uk/healthcare-professionals/clinical-policies-and-protocols/oncology_protocols/brain-cancer/Lomustine%20V1%202.10.pdf.

CeeNU (Lomustine) Kullanımı ve Yan etkileri” için 6 yorum

 • 2015/04/07 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  bakın arkadaşlar size kısaca Söyleyeyim hepsi hikaye bunu umut olarak ilaç üretenlerde bunu ilaç olarak hastaya reçete eden doktorlarda

  Yanıtla
 • 2013/12/14 tarihinde, saat 21:50
  Permalink

  Cok acil bu ilaca ihtiyacim var.
  Lutfen, bana bilgi bu konuda verirmisiniz?
  tesekkurler

  Yanıtla
 • 2013/03/11 tarihinde, saat 22:50
  Permalink

  altin standartin cevap vermedigi durumlarda ceenu mu yoksa altuzan mi kullanilir? doktorlar nasil ve neye gore karar vermektedir? simdiden tesekkurler….

  Yanıtla
  • 2013/03/12 tarihinde, saat 20:16
   Permalink

   Burada bir nevi uygulama gelenegi olusuyor. Su siralar Temodal’den sonra Altuzan verilmesi bir nevi moda haline geldi. Sebebi de CeeNU ve Temodal’den farkli bir etki mekanizmasi olmasi. Temodal ve CeeNU tumorun bolunmesini durdurmayi hedeflerken Altuzan tumorun yeni damar olusturmasini engellemeyi hedefliyor. Alinan sonuclar karisik, hangisinin daha etkili olacagini kestirmek zor. Ancak Temodal + PC(V) tedavisi tum digerlerine gore daha fazla basari sagliyor gibi gorunuyor. Sitemizde oldukca sik bahsediyoruz, lutfen Ketojenik diyeti de bir tedavi alternatifi olarak dusunun. Elimize ulasan calismalar ketojenik diyetin hem tumor gelisimini durdurmada en az ilaclar kadar etkili oldugunu hem de cok ileri hastalarda dahi hastalarin yasam kalitesini yukselttigini gosteriyor.

   Yanıtla
   • 2013/03/12 tarihinde, saat 22:00
    Permalink

    admin cevabiniz icin cok cok tesekkurler, bir onkolog altuzan onerirken bir digeri ise ceenu onerdi. altuzani sgk ya zor kabul ettiririz cok maliyetli oldugu icin ceenu oneriyorum dedi. altuzan-yurtdisindaki ismi ile avastinin en urkutucu yani beyin kanamasi riskinin olmasi. ketojenik diyet bilgisi icin cok tesekkurler. hastamiza en basindan beri altin standartla birlikte ketojenik diyeti uygulamamiza ve spor yaptirmamiza ragmen yeni tumor olusumunu engelleyemedik malesef

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir