İpilimumab metastazlı melanom için onay aldı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi İpilimumab (ticari adı Yervoy) adlı ilaca metastazlı melanom hastalarında kullanılmasına onay verdi.

İlacı geliştiren Bristol-Meyers adına konuşan Dr. Giovanni Caforio “Bu kanser hastaları için önemli bir gün. Opdivo akciğer kanseri için standard tedavi haline gelebilir” dedi.

Bağışıklık mekanızması ile çalışan ilaç uygulandığı hastalarda kemoterapiden daha iyi sonuç verdi.

Uzmanlar şimdiye kadar ilk defa bir ilaç akciğer kanserinde kemoterapiden daha yüksek bir iyileşme oranı yakaladığını belirtiyorlar. İlaç kanser hücrelerini bağışıklık sistemine karşı koruyan moleküler kalkanı indirerek kanserli hücrelerin vücüdun kendi bağışıklık sistemi tarafından temizlenmesini sağlıyor.

Onay çift kollu klinik deneyde elde edilen başarılı sonuçlara dayanılarak verildi. Yapılan klinik deneye 676 metastazlı melanom hastası katıldı. Hastalardan 137’sine yalnızca İpilimumab uygulanırken diğer hastalara çeşitli kombinasyon tedavileri uygulandı. İpilimumab uygulanan hastalarda diğer tedavilere göre %67 daha uzun sağ kalım yakalandı.

Hastaların %11’inde İpilimumab tedavisine cevap görülürken diğer tedavilerde cevap alınma oranı %5.7’de kaldı.

Hastaların %76’sında ilaca bağlı ishal, kolit, ciltte kaşıntı ve döküntü gibi yan etkiler görüldü. Hastaların %10’u yan etkiler yüzünden tedaviyi bıraktı.

İpilimumab toplam dört kür olarak 3 haftada bir kilogram başına 3 mg olarak hastalara damardan verilerek uygulanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir