Yurtdışından Nasıl Beyin Tümörü İlacı Temin Ederiz?

Türkiye Eczacılar Birliği

Beyin tümörü tedavisinde kullanılan yeni ve eski bazi ilaçları Türkiye’de bulmak mümkün olmuyor.  Bu nedenle bu ilaçların yurtdışından temin edilmesi gerekiyor. Birçok hasta bunu kendi imkanları ile eş dost aracılığı ile yapmaya çalışıyor.

Oysa ki Türk Eczacılar Birliği hastalara bu tür ilaçların güvenli ve yasal yollarla temin edilebilmesi için bir hizmet veriyor.  Birliğe bağlı İthal İlaç Birimi ilaçları doğrudan yurtdışından temin edip hastaların evlerine kadar ulaştırıyor.

Bu sayede istediğiniz ilaçları herhangi bir yanlışlık olmadan yurtdışındaki üreticisinden doğru fiyatlara kolayca temin edebilirsiniz.  İlaç yasal yollardan temin edildiği için SGK veya özel sağlık sigortası kapsamında geri ödeme dahi alabilmek mümkün.

Nasıl Başvuracaksınız?

Yurtdışından ilaç getirtmek için aşağıdaki belgeleri TEB e APS veya elden teslim etmeniz yeterli. Türk Eczacılar Birliği İthal İlaç Birimi’nin istediği evraklar şunlar:

  1. Hastaya ait kimlik fotokopisi
  2. Hastaya ait açık adres ve telefon numarası bildiren bir belge (Kendiniz bir kağıda yazacaksınız.)
  3. Uzman hekim tarafından imzalanmış reçetenin ASLI
  4. Hastalığa ait raporun “ASLI GİBİDİR”  ibaresi bulunan bir KOPYASI
  5. Varsa sağlık karnesinin ön yüz fotokopisi

Bu belgeleri hazırlayıp

İthal İlaç Birimi
Cinnah Cad. Willy Brandt Sok. No:9
Çankaya/ANKARA

adresine APS ya da kargo ile gönderebilirsiniz. Eğer Ankara’da yaşıyorsanız elden teslim etme imkanınız da var. (Normal posta yoluyla gönderirseniz evraklarınızın kaybolma riski oldukça yüksek. Bu nedenle APS ya da kargo tercih edin.)

Bu belgeleri gönderdikten sonra 0312 409 81 81 numaralı telefonu arayıp 2’yi tuşladığınızda evraklarınızın ulaşıp ulaşmadığını,ulaştıysa hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca yine 0312 409 81 81 numaralı telefonu arayıp 3’ü tuşlayarak size gönderilen ilacın nasıl kullanılacağına dair bilgi de alabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler:

  • Reçetenin fotokopisini değil size verilen aslını göndereceksiniz.
  • Hastalık raporunun aslını değil “ASLI GİBİDİR” ibareli kopyasını göndereceksiniz. Aslını gönderirseniz daha sonra başka bir durumda rapor gerekirse elinizde bulunmayabilir. Biliyorsunuz tekrar rapor çıkartmak oldukça güç. Bu nedenle bunlara özen gösteriniz.
  • İstediğiniz ilacın yurt dışından getirtilip getirtilmediğini http://www.teb.org.tr/?modul=italilac&detay=it_ilac_list linkinden kontrol edebilirsiniz.
  • İstediğiniz ilacın geri ödeme kapsamında olup olmadığı konusunda bilgi almayı unutmayın. Biliyorsunuz genellikle beyin tümörü ilaçları pahalı. Daha sonra bir sürprizle karşılaşmayın.

Aklınıza takılan birşey olursa iletişim bölümünden bize sorabilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir