Ependimom Tedavisi

Omurilik sıvısının beyinde devir daimi
Omurilik sıvısının beyinde devir daiminin MRda görünüşü

Ependimoma (ependimom, ependymoma) nadir görülen bir beyin tümörüdür. Beyin, kafatası içinde omurilik sıvısı denilen sıvının içinde denge halinde yüzer. Bu sıvı beynin içinden omuriliğe ventrikül adı verilen geniş kanalların içinden akarak devir daim yapar.  Ependimoma bu kanalların duvarını oluşturan ependima adı verilen hücrelere özgü bir tümör türüdür.  Beyinde ve omurilik kanalında rastlanır.  Yaşlı veya çocuk her yaşta hastada görülebilir. Çocuklarda en çok beynin arka kısmında beyincik bölgesinde bulunur.

Ependimoma’da Derece

Ependimoma’nın derecesi tümör hücrelerinin mikroskop altındaki görüntüsüne göre belirlenir. Bu tümörün ne kadar hızlı gelişebileceğine dair bir fikir verir.  Ependimoma 3 derece olarak sınıflandırılır.

Grade 1. Myxo-papillary ependimoma ve alt ependimoma

Grade 2. Ependimoma veya Düşük dereceli ependimoma

Grade 3. Anaplastik (kötü huylu) ependimoma

Ependimoma Tedavisi

Ependimoma Ameliyatı

Ependimoma’da şayet risk fazla değilse ameliyat ilk tercih edilen tedavi yöntemidir.  Tümörün yeri, boyu ve yayılımına göre tümörün hastaya hasar vermeden alınabilecek en fazla kısmı alınır. Ameliyatın ardından takip tedavileri uygulanarak, arkada kalabilecek tümör hücrelerinin yok edilmesi sağlanır.

Beyincik yerleşimli ependimoma, omurilik kanalını kapatıyor

Ependimoma CyberKnife uygulaması

Klasik cerrahiye alternatif olarak Cyberknife adı verilen radyocerrahi yöntemi uygulanabilir. Bu tedavide kafatası açılmadan dışarıdan gönderilen ışınlarla tümör kesilir.  Kesilen tümör vücut tarafından parçalanarak dışarı atılır. Bu tedavinin uygulanabilmesi için tümörün vücudun parçalayabileceği boyutlarda olması gerekir (2cm çapından daha küçük).

Bazı tümörlere ulaşmak zor olabilir veya ulaşırken etraftaki beyin hücrelerine hasar verilme riski olur. Bu durumlarda diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Ependimoma Radyoterapisi

Ameliyat uygulanamayan ulaşımı güç ve büyük tümörlere Radyoterapi uygulanır. Ependimomalar radyoterapiye en çok tepki veren tümör türlerindendir.  Ependimomalara 4 veya 6 hafta boyunca tümörün yeri ve şiddetine göre 3500 ile 7200 gray arası radyasyon uygulanır. Beyincik ve kafatabanı yerleşimli tümörlerde bu oran 5400 gray olarak belirlenmiştir. Radyasyon terapisi çocuklara tavsiye edilmemektedir.

Ependimoma kemoterapisi

Ependimomada ameliyat ve radyoterapiye ek olarak ilaçlı tedavi (kemoterapi) uygulanabilmektedir.  İlaçlı tedavi genel olarak radyasyon tedavisinin tavsiye edilmediği küçük yaşlı hastalarda veya ameliyat ve radyoterapinin tümör büyümesini durdurmaya yetmediği yetişkin hastalarda uygulanır. Ependimoma için şu ana kadar pek çok ilaç denenmiştir. Bu denemelerde Methorexate, Procarbazine, Vincristine, Cyclophosphamide ve nitrosurea türü ilaçların ependimoma hastalarına sınırlı olarak faydası görülmüştür. Ependimoma hastalarına cisplatin ve carboplatin gibi platin içeren ilaçlar tavsiye edilmektedir.

MOPP protokolü

Texas MD Anderson hastanesi pediatri bölümünden Dr. Ater ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışma ependimomanın ilaçlı tedavisinde referans niteliğindedir. Ater ve arkadaşları geliştirdikleri MOPP tedavi protokolünü 3 yaşın altında 17 çocuğa uygulamışlardır.  MOPP protokolü Mechlorethamine, Vincristine, Procarbazine ve Prednisone adlı ilaçların çeşitli dozlarından oluşan bir protokoldür.

Ater tarafından MOPP uygulanan çocuk hastalardan 12 tanesi 15 yılı aşkın süredir hayattadır. Geriye kalan 5 hastadan 2 tanesinde ise hastalıktan herhangi bir iz kalmamıştır.  Çocuklardan  radyoterapi görenlerde ileriki yaşlarda %15 oranında zeka geriliği tespit edilmiştir.  Ater ve arkadaşları küçük yaştaki hastalarda gelişim bozukluğunu engellemek için radyoterapi uygulanmamasını bunun yerine MOPP protokolünün uygulanmasını önermektedir.

Temodal

2014 yılında yayınlanan yeni bir çalışma Ependimoma türü tümör hücrelerinin Temodal tedavisine cevap verdiğini ve hücrelerin Temodal’e karşı Etoposid‘den daha duyarlı olduğunu tespit etmiştir.

 

KAYNAKLAR

 • Ater, J.L., van Eys, J., Woo, S.Y., Moore, B., III, Copeland, D.R., and Bruner, J. (1997) MOPP chemotherapy without irradiation as primary postsurgical therapy for brain tumors in infants and young children. J. Neurooncol. 32,243
 • Intracranial Ependymoma: Surgery, Radiation Therapy, and Chemotherapy, Yaser A. Maksoud, M.D., Yoon S. Hahn, M.D., and Herbert H. Engelhard, M.D., Ph.D., Department of Neurosurgery, College of Medicine, The University of Illinois at Chicago, Chicago, Illinois, Neurosurg Focus. 2002;13(3)
 • Ependymoma stem cells are highly sensitive to temozolomide in vitro and in orthotopic models Meco Servidei T, Lamorte G, Binda E, Arena V, Riccardi R. Neuro Oncol. 2014 Feb 12.

.

Ependimom Tedavisi” için 8 yorum

 • 2015/10/28 tarihinde, saat 02:06
  Permalink

  Merhaba kizim dogduktan 12 saat sonra beyinkanamasi gecirdi 1 ay hastahanede kaldi ve 3 ay sonra emar cekildi sonuclarda 6-7 santime ulasan ependymoblastoma grade 4 tumör tespit edildi 10 saatlik ameliyat ile hepsi alindi 3 hafta arayla 2 kemoterapi aldi simdi ates yuksek oldugundan antibiyotik takviyesi aliyor ama bize sonuc nedir söylemiyorlar lütfen bu konuda bize yardim edin ne yapmamiz lazm bunu yasayan warsa bizede anlatabilirmi lütfn hber bekliyorum

  Yanıtla
 • 2015/01/19 tarihinde, saat 22:59
  Permalink

  Ben 1971 doğumluyum,2013 Ekim ayında ependimoma ameliyatı oldum.operasyon çok başarılı geçti,sonrasında çekilen MR lara göre tümörün tümü alınmış.tümör gradeII .
  Bu tarz tümörün nüksetme oranı nedir?çok endişe ediyorum.bilgi rica ederim.teşekkürler.

  Yanıtla
 • 2014/11/19 tarihinde, saat 00:17
  Permalink

  editörüm merhaba.kızım 16 yasında anaplastik ependimom grade 3 tanısı kondu.şubat 2014 ve temmuz 2014 te iki defa ameliyat geçirdi.radyoterapi aldı mart 2014te basladık 33iş günü 60 gray.şimdi kemoterapi almasını söylüyor doktorlar.radyoterapi şokundan sonra kemoterapiyi kabul etmiyoruz kızımda bizde.2.ameliyatı çok basarılı geçti.5.5 cmlik tümörün tamamı alındı.şu anda temiz ama yinede kemoterapi almamız sartmı kızım su anda masallah cok saglıklı.kemoterapi almazsak ne olur.doktorlar anaplastik ependim grade3lerde kemoterapi basarı sansının yuzde 15 oldugunu soylüyorlar.lütfen yardımcı olurmusunuz.Rabbim herkese acil sifalar verir inşallah.

  Yanıtla
 • 2014/02/01 tarihinde, saat 10:32
  Permalink

  Oglum 26 aylik anaplastik ependimom greyt 3 tanisi ile 5 aylikken tanisti 3 kez ameliyat oldu 16 kur kemoterapi aldi suan 24 gunluk radyoterapi aldi sonucun ne oldugunu yada ne olacagini bilmiyoruzmr cektirecegiz 3 ay sonra gorunurde oglum diger cocuklardan farksiz hatta daha zekide diyebiliriz peki bu durumda ne yapmaliyiz ve gidisati sizce nedir yasam suresi ne kadardir tibben ona bisey olmasini istemiyoruz benim ogluma moopp protokolu uygulanmadi ama vinkristin karboplatin aldik 6 kur ama sonuc bos ne yapmaliyiz yardimci olun lutfen

  Yanıtla
 • 2013/12/30 tarihinde, saat 23:29
  Permalink

  yeğenimin beyin tümörü ile ilgili olarak ayrıntılı yazdım fakat yazı silinmiş bunun nedeni nedir acaba

  Yanıtla
  • 2014/01/08 tarihinde, saat 15:57
   Permalink

   Gelen mesajları mümkün olduğunca tek tek inceleyip ondan sonra yayınlamaya çalışıyoruz, gönderdiğiniz yazı incelemeye alındığı için henüz yayınlanmamış olabilir. İyi günler.

   Yanıtla
 • 2013/12/30 tarihinde, saat 20:05
  Permalink

  Merhabalar, öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler. Siteniz sayesinde yaklaşık 45 gündür süren beyin tümörü mücadelemizde çok şey öğrendik. Yeğenim Alya Işıl Orhan 4 yaşında. 18.11.2013 tarhinde beyin tümörü ameliyatı oldu. Pataloji sonucumuz Anaplastik Epondimoma grade 3. 44 gündür hastanedeyiz. Ameliyat sonrası ateş düşmeyince önce hastane mikrobu bulaşmış denildi antibiyotik tedavisi başladı hemen sonrası kafa tepe bölgesinden beyin sıvısı fazla denilerek ikinci bir operasyon ve peşine tümör ameliyatı sonrası yapay zar tutmaması nedeni ile iltihaplı kafatası kemiğinden bir parça ve bacak kasından zar alınarak beyin zarı yerine dikildi ve MSSA için antibiyotik tedavisi başladı ve cuma günü 4.operasyon olarak beyine şant takıldı. Halen hastanedeyiz MSSA tedavisini 11. ocakta sonra ermesini ve dualar ederek başka herhangi bir aksilik yaşamadan evimize gitmeyi umuyoruz. Bu arada yutkunma problemi ilk ameliyat sonrası başladı ve halen devam etmekte, burundan besleniyor. Tek sevincimiz tümörün ameliyatla tamamının alındığının söylenmesi. Doktorumuz ameliyatta tümörün tamamının alındığını radyoterapi ve kemoterapi görmesi gerektiğini söyledi. Yeğenim çok güçlü, ateşi olmadığı zamanlarda yeme içme problemimiz dışında yüzünden gülücükleri eksik olmuyor . Öğrenmek istediğim radyoterapi ve kemoterapide de aynı zorlukları, yan etkileri yaşamamak için neler yapmalıyız? Nüks etme yüksekliği bizi çok korkutuyor, ketojenik diyet veya propolis gibi bitkisel desteklerle nüks etmeme gibi bi ihtimalimiz hiç mi yok? Lütfen bizi de grubunuza kabul eder misiniz.

  Yanıtla
 • 2013/10/23 tarihinde, saat 22:42
  Permalink

  hepinize öncelikle saygılarımı sunarım ve çalışmalarınızın devamını dilerim. Ben Bolu dan 6 yaşındaki oğlum Yiğit Yücetürk ün babası Güray Yücetürk benim oğlum 3 yaşındayken Anaplastik Ependimom Grade 3. tanısını 08,03,2011 yılında Hacettepe Hastanesinde 1. ameliyattan sonra tanımız söylendi. ve hastaneden çıktık bizleri MR la her 3 ayda bir kontrollere bıraktılar MR çekildi ve 1 sene sonra tümör tekrar büyüme yaptı ve tekrar ameliyat dediler 10,05,2012 2. ameliyatı olduk başarıyla 10 gün sonra kemoterapi ve 2. kürden sonra 30 iş günü radyoterapi aldık ve kemoterapiye devam şu anda 30,06,2013 13. kürümüzü aldık ve MR çekildi küçülmeler görüldü yayılması durmuş denildi sevindik şimdi 19,11,2013 MR günümüzü bekliyoruz inşallah iyi sonuçlar alırız. Bize başka tavsiyeleriniz varsa lütfen yardımcı olun Allah kimseye evlat acısı evladının kötü gününü göstermesin bütün çocukları Allah’ım annesine babasına bağışlasın BOLU-MERKEZ GÜRAY YÜCETÜRK 0532 371 64 28

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir