Epilepsi ilaçları B12 ve B9 vitamini eksikliğine yol açıyor

Epilepsi önleyici ilaçlar beyin tümörü tedavisinin vazgeçilmez bir parçası. Zürih Üniversitesi Hastanesi Nöroloji bölümünün 170 hasta ve 200 sağlıklı insan üzerinde yaptığı araştırmaya göre epilepsi tedavisinde yaygın olarak kullanılan 10 ilacın kandaki B12 ve B9 vitamini oranını düşürdüğünü gösterdi.

B9 vitamini eksikliği depresyon ve görme bozukluğuna yol açıyor. Obezite ve  kalp krizi riskini artırıyor. B9 vitamini eksikliği ayrıca üreme fonksiyonlarında bozukluğa sebep oluyor.

B12 vitamini eksikliği de başta kansızlık (anemi) ve bağışıklık sistemi zayıflığı olmak üzere bazı psikolojik ve zihinsel sorunlara yol açıyor, depresyona sebep oluyor.

Bu sebepten epilepsi ilacı kullanan hastaların mutlaka B9 ve B12 vitamin desteği kullanmaları öneriliyor.  Çalışmayı yürüten doktorlar,  vitamin desteği verilen hastaların %95inin kanındaki vitamin oranının 3 ay içinde normal seviyeye ulaştığını bildiriyorlar.

Bu vitaminler ıspanak, bezelye, mercimekte ve ciğerde yüksek oranda bulunuyor.

Çalışma Dr. Michael Linnebank ve arkadaşları tarafından Annals of Neurology adlı tıp dergisinin Şubat 2011 sayısında yayınlandı.

 .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir