MR Gözlüğü çocukları sevindiriyor

MR çektirmek büyükler için dahi oldukça stresli bir tecrübeyken çocuklar için durumu siz düşünün.  Dar bir alanda uzun süre hareketsiz kalmak ve MRın çıkardığı sesleri duymak çocuklar için korkutucu olabiliyor. Çoğu zaman

bu çocukların uyutulmasını gerektiriyor. Büyüklerde ise özellikle klostrofobik hastalara bu uygulama yapılıyor.

Yeni geliştirilen özel bir MR gözlüğü bu soruna bir çözüm getiriyor. Bu sanal gerçeklik için kullanılan gözlüklerin bir benzeri ancak MRın oluşturduğu manyetik alanı etkilemeyecek bir şekilde tasarlanmış. Bu gözlük ile hastalara 3 boyutlu videolar gösteriyor ve hastalarda olduklarından daha geniş bir ortam içinde bulundukları izlenimini veriyor. Bu hem klostrofobik hastaların korkularını geçiriyor hem de küçük hastaları MR sırasında meşgul edip hareketsiz kalmalarını sağlıyor.

Özel geliştirilen bu gözlük, bir kulaklığa ve mikrofona sahip. Kulaklık sayesinde hastalar videoyu dinlerken MR makinasının gürültüsünü duymuyorlar. Mikrofon ise hastaların işlem sırasında teknisyen ile konuşabilmesine olanak sağlıyor.

Gözlük şu an için Amerika’da belli başlı çocuk hastanelerinden 10unda bulunuyor. Çocuklar için MRı korkutucu bir tecrübe olmaktan çıkarıp eğlenceli hale getiren bu gözlüğün fiyatı 25,000 dolar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir