Yeni Tedaviler: Afinitor (Everolimus), Dev Hücreli Astrositom tedavisi için onaylandı!

 

Novartis firmasının ürettiği Afinitor (Everolimus) adlı yeni ilaç Amerikan sağlık bakanlığınca, Dev Hücreli Astrositom adı verilen iyi huylu beyin tümörlerinin tedavisi için onay aldı. Bu ilaç geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği tarafından böbrek kanserine karşı kullanım için onay almıştı.

İlacın klinik deneyleri dev hücreli astrositom hastalarının üçte birinde tümör boyutlarının yarı yarıya küçültülebildiğini gösterdi. Dev hücreli astrositom türü tümörler, tüberoz skleroz adı verilen çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bir genetik hastalık sonucu oluşuyor. Tüberoz skleroz beyin, böbrekler, kalp, gözler ve akciğer gibi hayati organlarda ve deride iyi huylu tümörlerin oluşturuyor.

Tüberoz skleroz hastalarında genelde yüzde sivilce benzeri kabarıklıklar, tırnak kenarlarında et benleri ve vücudun çeşitli yerlerinde beyaz lekeler görülür. Hastalarda dışarıdan görülen bu belirtilerle beraber, beyinde tümör, böbrek, akciğer gibi organlarda tümörler görülür. Teşhisi ve diğer hastalıklardan ayrılması çok zor bir hastalık olan tüberoz skleroz için şu ana kadar kısıtlı tedavi imkanları bulunmaktaydı. Afinitor’un başarısı pek çok hastaya umut verecek nitelikte.

İlaç 30 Kasım 2010 tarihinden  itibaren Amerika’da tüberoz skleroz sonucu oluşan beyin tümörlerine karşı kullanım için onay aldı. Avrupa Birliğinde ise 10 ülkeyi kapsayan 3.faz deneyleri sürüyor.

 .

Yeni Tedaviler: Afinitor (Everolimus), Dev Hücreli Astrositom tedavisi için onaylandı!” için 6 yorum

 • 2015/11/02 tarihinde, saat 10:02
  Permalink

  Kızımda var çaresi yok dedi doktorlar. Şu an bu bilgi yüreğime su serpti .

  Yanıtla
 • 2014/08/14 tarihinde, saat 23:11
  Permalink

  Bu ilaç turkıyede yok bulmak istıyorum

  Yanıtla
 • 2012/11/20 tarihinde, saat 22:54
  Permalink

  Benim anlamadigim beyindeki nodullerimi kucultuyor yoksa noodullerin tumore donusme tehlikesi oldugundan tumore donusurse onlarimi kucultuyor

  Yanıtla
 • 2012/05/22 tarihinde, saat 08:56
  Permalink

  merhaba gül beynimde tümör var. 2yıldır tedavi görüyorum bu ilaç benim için müthiş bi haber, herkesten allah razı olsun. saygılar.

  Yanıtla
  • 2012/06/03 tarihinde, saat 15:53
   Permalink

   Arkadaşlar umarım bu ilacı Türkiye de temin etmeniz mümkün olur. Doktorlarınızla konuşun mutlaka. Çoğu yeniliği hastaları sayesinde öğreniyor doktorlar. En eski kafalı doktorlar dahi birden fazla hastadan talep geldiğinde konuya eğilme ihtiyacı hissederler.

   Yanıtla
 • 2011/12/23 tarihinde, saat 21:54
  Permalink

  süper bende tuberozskleroz rahatsızlığı var

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir