Beyin tümörü aşısı nihayet Avrupa’da

233/385
Beyin tümörü aşısı nihayet Avrupa’da

Halen Amerika’da klinik deneyleri devam eden DC-Vax Brain adlı beyin tümörü aşısı Avrupa’da klinik deneylere başlıyor.

Aşıyı geliştiren Northwest Biotherapeutics firması dün yaptığı açıklamada, aşının klinik deneyleri için Almanya’nın ünlü araştırma merkezi Fraunhofer Enstitüsü ile bir işbirliği anlaşmasına vardıklarını bildirdi.

Şirket 2003ten beri bu aşının üzerinde çalışıyor ve şu anda Amerika’da yeni teşhis GBM türü beyin tümörleri için 2. faz klinik deneylerini yapıyor. Yapılan anlaşma ile Fraunhofer Enstitüsü DC-Vax aşısını Almanya’da üretecek ve klinik deneyler kapsamında hastalara uygulayacak.

Yapılan klinik araştırmaya Alman hükümetinin de 3 milyon euro bir destek vermesi bekleniyor. Böylelikle aşı kısa sürede Avrupa Birliği ilaç dairesinden onay alıp genel kullanım için hastalara sunulabilecek.

Northwest Biotherapeutics firması Amerika’da da 240 hastayı kapsayacak  klinik deneyler için yeni hasta kabulüne başladı.

DC-Vax adlı bu aşı hastanın tümöründen ameliyatla alınan örnek kullanılarak kişiye özel olarak hazırlanıyor. Daha önce yayınlanan raporlara göre 20 hasta üzerindeki deneylerde bu hastaların 17sinde standard tedavilerden daha uzun sağkalım elde edildiği bildirilmişti..

Arkadaşkarınla paylaş:

1 yorum:

bilgen2014/02/23 saat 13:33Cevapla

Merhaba Northwest Biotherapeutics firması yada Fraunhofer Enstitüsü nasıl ulaşabiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim bide bunu türkiyede uygulama durumları var mı? Ayrıca bu şuan faz aşamasında mı yoksa uygulama aşamasında mı?

MENU