Fruktoz kanseri besliyor!

Fruktoz, meyvelerde ve balda bulunan şeker, kanser hücrelerinin daha hızlı üremesine yol açıyor.  Daha önce de kanser hücrelerinin üremek için yüksek oranda şekere ihtiyacı olduğunu çeşitli çalışmalar göstermişti.   Kaliforniya Üniversitesi tıp fakültesinin yaptığı araştırma ise fruktozun kanser hücrelerinin daha hızlı üremesine yol açtığını gösterdi.

Araştırmacılar,  pankreas kanseri hücrelerinde yaptıkları çalışmada, bu hücrelerin fruktozu kolayca sindirdiği ve enerjiye dönüştürebildiğini gösterdi. Bu da hücrelerin hızlı bir şekilde üremesine ve kanserin çabuk yayılmasına yol açıyor.  Araştırmacıları şaşırtan bir diğer nokta ise meyve şekeri fruktozun normal sofra şekeri glikozdan çok daha hızlı bir üremeye yol açması.

Fruktoz, neredeyse tüm meyvelere tadını veren şeker türü. Sofra şekerinden 3 kat daha tatlı. Bu özelliği yüzünden özellikle gıda sanayi tarafından tercih ediliyor. Aynı zamanda diyabet hastalarına da tavsiye ediliyor, çünkü 3 kat tatlı olması demek kullanılan şeker miktarının 3 kat azaltılması demek.

En yüksek fruktoz  gazlı meşrubatlarda bulunuyor. Bu meşrubatların içinde mısırdan elde edilen yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) kullanılıyor.  Bu tür şekerin gelişmiş ülkelerdeki obezitenin ve diyabetin başlıca sebebi olduğu düşünülüyor.  Bir kutu kolanın (tüm markalar) içinde 45gr yani 10 tatlı kaşığı şeker bulunuyor.

Meyveler arasında en yüksek şeker içerenlerin başında üzüm geliyor.  100 gram üzümde 8 gram şeker bulunuyor.  Yine de bu oran kola ile kıyaslayınca çok daha az. Ancak meyve sularında durum biraz değişiyor. 100 gram üzüm suyu 60 gram şeker içeriyor! 100 gram portakal sadece 4.2 gram şeker içerirken 100 gram portakal suyu 39 gram yani 9 kaşık şeker içeriyor.  Ancak koladaki şekerin tamamı fruktoz iken meyve sularındaki şekerin ortalama %50si fruktozdan yani hızlı şekerlerden oluşuyor.  Bu verilere göre sırasıyla meşrubatlar, meyve suları ve daha sonra üzüm gibi meyvelerin tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor.

Bal ve pekmez de yüksek fruktoz içeren yiyeceklerden. 100 gram bal 82 gram şeker içeriyor, bunun 38 gramı fruktoz kalanı ise diğer şekerlerden oluşuyor. 100 gram üzüm pekmezi ortalama 85 gram şeker içeriyor.  Her ne kadar içlerinde pek çok faydalı maddeyi içerselerde yüksek şeker oranı bu besinlerin kan şekerini hızlı yükseltmesine ve vücutta çeşitli değişikliklere yol açıyor.  Halk arasında özellikle kanser hastalarına kan yapması için önerilen bu gıdalar aslında bir yandan hastaya vitamin sağlasa da diğer taraftan kanserli hücrelerin kolay bir şekilde enerjiye ulaşmalarını sağlıyor ve üremelerini hızlandırıyor.

Araştırmacılar kanser hastalarının özellikle rafine fruktozdan (meşrubatlar, bisküvi, çikolata vs) uzak durmalarının tedaviye olumlu katkısı olacağını söylüyorlar. Bu yüzden şayet kanser hastalarına vitamin takviyesi yapılacaksa  meyve suları, bal ve pekmez yerine şeker içermeyen saf vitamin ve minareller tercih edilmeli.  Örnegin üzüm 100 gramında 0,36 miligram demir içeriyor. Bir adet Supradyn multivitamin tabletinde ise 8 miligram demir bulunuyor.  Bu sağlıklı bir kişi için günlük tavsiye edilen oran.  Yani bir tablet Supradyn deki demiri alabilmek için günde 2 kilo 300 gram üzüm yemeniz gerekiyor. Bu da  ortalama 1 kilo 800 gram sofra şekerini yemeye eşdeğer. C vitaminin yüksek olduğu portakalın 100 gramında 45 mg C vitamini bulunuyor. Bir adet efervesan C vitamini tabletinde ise 500 mg C vitamini bulunuyor. Yani aynı miktarda C vitamini için en az 1 kilogram portakal tüketmeniz gerekiyor. Bu da 42 gram şekerin vücuda girmesi demek.

Kaynaklar:
Fructose Induces Transketolase Flux to Promote Pancreatic Cancer Growth, Haibo Liu1, Danshan Huang1, David L. McArthur2, Laszlo G. Boros3, Nicholas Nissen4, and Anthony P. Heaney1,2, Published OnlineFirst July 20, 2010; doi: 10.1158/0008-5472.CAN-09-4615Cancer Res August 1, 2010 70;.

Fruktoz kanseri besliyor!” için 4 yorum

 • 2012/05/12 tarihinde, saat 16:10
  Permalink

  tuğrul bey dediğiniz şeyler vücut için yararlı şeyler onun için yenmesi tavsiye ediliyor.Ancak kanser hücreleri içinde yararlı onlarında gelişimine katkı sağlıyor

  Yanıtla
 • 2012/01/03 tarihinde, saat 12:51
  Permalink

  Ben anlamiyorum. Hep uzum yiyin, portakal suyu icin, dogal beslenin derler kanser hastalarina. Defalarca degisik yerlerde okudum; ayni kimyasal maddeyi hap seklinde almanin aslinda zararli olabilecegi ve dogal sebze ve meyvelerin yenmesiyle alinmasi gerektigi yaziyorlar uzmanlar.

  Peki ne oldu simdi? Ben uzun zamandir gunde 50gr uzum yiyorum. Bu demektirki her gun 4 gr.fruktoz aliyorum ve bu arastirmaya gore kanser hucrelerinin uremesini glikoza gore daha hizli artiriyormus. Oldumu simdi? Hangi bilgiye guvenecegimizi sasiriyoruz boyle olunca.

  Hani dogal olarak beslenmek (uzum yemek) daha iyiydi ve uzumdeki gerekli maddeleri hap seklinde almak iyi degildi? Simdide bir sonraki arastirma sonucunu bekleyene kadar sekerli meyveler yemek yerine haplarami yuklenecegiz?

  Yanıtla
 • 2011/12/28 tarihinde, saat 10:24
  Permalink

  yorumunuz için teşekkürler fakat anlamadığım bi husus var budwig diyetinde ise bol bol taze sıkılmış meyve suyu içilmesini öneriyor burda bi tezat yokmu.Umarm soruma cevap verirsiniz

  Yanıtla
  • 2011/12/28 tarihinde, saat 12:40
   Permalink

   Budwig protokolü Ketojenik Diyetin hafifletilmiş şekli olarak algılanabilir. Şayet uygulanabiliyorsa Budwig yerine Ketojenik Diyet yapılmalıdır. Yukarıdaki bilgiler yeni bilimsel bulgulardır.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir