Bulantı ve kusmaya karşı: Kytril

Beyin tümörü hastalarında sık rastlanan problemlerden biri de kusmadır. Kusma kemoterapi ve radyoterapi sırasında yan etkilerden dolayı görülebileceği gibi, ödeme bağlı kafa içi basıncı artışı veya vagus sinirine baskı yüzünden ortaya çıkabilir. Kusma ve bulantı şikayeti devam eden bir hal aldı ise hasta etken maddesi Granisetron olan Kytril adlı ilacı kullanabilir.

Kytril tablet olarak alınabildiği gibi ampul olarak damardan enjeksiyonla da hastaya verilebilir.

Kullanım Alanı

Kytril, radyoterapi veya kemoterapiye bağlı olarak ortaya çıkan akut ve gecikmiş bulantı ve kusmanın önlenmesi ve tedavisinde kullanılır.

Yan etkiler ve Önlemler

Kytril barsak hareketlerini azaltabilir. Kabızlık ve bağırsak problemleri olan hastalar Kytril uygulanırken takip edilmelidir.

Kytril iyi tolere edilen bir ilaçtır. Bu sınıftan benzer ilaçlarda olduğu gibi baş ağrısı ve kabızlık gibi yan etkileri olduğu bildirilmiştir. Nadir hallerde aşırı duyarlılığa bağlı olarak deri döküntüleri ve kızarıklık ve kurdeşen tepkiler görülebilir.

Kullanım şekli ve dozu

Kemoterapiye bağlı bulantı ve kusma

Kemoterapiyi takiben günde iki kez bir tablet (1 mg) veya 2 mg günde bir kez bir haftaya kadar kullanılır. Başlangıç Kytril dozu terapiye başlamadan bir saat içinde alınmalıdır.

Radyoterapiye bağlı bulantı ve kusma

Radyoterapiyi takiben bir haftaya kadar günde bir kez 2 mg. Başlangıç Kytril dozu terapiye başlamadan bir saat içinde alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir