Brokolide bulunan madde tümör yayılmasını durduruyor

Araştırmacılar brokoli bulunan DIM (Diindolylmethane)  adlı maddenin ilaca cevap vermeyen beyin tümörü, gögüs kanseri türlerinde tümör büyümesini ve yayılmayı engellediğini buldular.

Georgetown Üniversitesi, Lombardi Kanser Merkezinden Araştırmacılar EGFR adı verilen gen mutasyonuna sahip çeşitli kanser hücreleri üzerinde yaptıkları deneylerde DIMin tümör gelişimini sağlayan hücreler arası mesajları engellediğini buldular. EGFR gen mutasyonu olan kanser hücreleri genelde radyasyon ve kemoterapiye en fazla direnç gösteren hücreler.

Araştırmacılar bu maddenin özellikle halihazırdaki ilaçlara direnç gösteren tümör türlerinde kemoterapinin bir parçası olarak kullanılabileceğini bildiriyorlar ve araştırmaların derinleştirilmesini öneriyorlar.

Texas AM Üniversitesi tıp fakültesi ile Kore Gwangiu üniversitesi ağız ve diş hastalıkları enstitüsü ortak yürüttükleri bir araştırmada DIMin ağıza yerleşen kanser türlerinde kanser hücrelerini öldürdüklerini buldular.  Mayıs 2011 de European Journal of Cancer Prevention adlı saygın tıp dergisinde yayınlanan raporda brokoli karnıbahar gibi sebzelerden özel olarak sentezlenen DIM adlı maddenin bu tür kansere karşı etki mekanızmasını çözdüklerini bildiriyorlar.

Haziran 2011de yapılan bir başka çalışmada da DIMin pankreas kanseri hücrelerini öldürücü etkisinin gözlemlendiği bildirildi.  Daha önce yapılan bazı çalışmalar da gögüs kanseri gibi estrojen hormonu ile ilişkili bazı kanser türlerinde DIMin olumlu etkiler gösterdiğini bildirmişlerdi.

2008 yılı Aralık ayında ise New York Üniversitesi  Mikrobiyoloji ve İmmunoloji Bölümünden Prof.S. Smith ve arkadaşları DIM in prostat kanserinde E2 östrojen hormonunun olumsuz etkilerini azalttığını göstermişlerdi.

DIM başta brokoli ve karnıbahar gibi hindibagiller ailesinden gelen sebzelerde bulunuyor. Bu sebepten beyin tümörü dahil tüm kanser hastalarının bu sebzeleri düzenli olarak beslenmelerine dahil etmeleri uygulanan tedavilerin başarısı açısından olumlu sonuçlar doğurabilir.

Nasıl Tüketelim?

Brokoli ve karnıbahar genelde suda haşlanarak veya buharda pişirilerek yeniliyor.  Ancak yapılan çalışmalar suda 5 dakika kaynatılan brokoli de DIMin %30unun, 10 dakika da ise %50 sinin kaybolduğunu yarım saatte ise %77sinin kaybolduğunu söylüyorlar. Buharda veya mikrodalgada pişirme ise anti kanser içeriğinin tamamına yakın kısmını koruyor. Dahası buharda 3-4 dakika pişirmenin sülforafen adlı bir diğer anti kanser maddenin gücünü artırdığını söylüyorlar. Buna ilave olarak yanmaz tavada bir iki damla yağ ile hafifçe kızartmak  ise bir başka yöntem olabilir.  Dondurulmuş brokoli ve karnıbahar dondurma işlemi sırasında faydalı içeriğin üçte birini kaybediyor.

Brokoli ve karnıbahar içerdikleri sülfür nedeniyle gaza yol açabilmekte.

KAYNAKLAR

  • Cancer Lett. 2010 Sep 1;295(1):59-68. Epub 2010 Mar 17. 3,3′-Diindolylmethane (DIM) inhibits the growth and invasion of drug-resistant human cancer cells expressing EGFR mutants. Rahimi M, Huang KL, Tang CK. Source Lombardi Comprehensive Cancer Center, Department of Oncology, Georgetown University Medical Center, Washington, DC 20057, United States
  • Activation of nuclear TR3 (NR4A1) by a diindolylmethane analog induces apoptosis and proapoptotic genes in pancreatic cancer cells and tumors.
    Yoon K, Lee SO, Cho SD, Kim K, Khan S, Safe S. Institute of Bioscience and Technology, Texas A&M Health Science Center, 2121 West Holcombe Boulevard, Houston, TX 77030, USA
  • J Nutr. 2008 Dec;138(12):2379-85. 3,3′-Diindolylmethane and genistein decrease the adverse effects of estrogen in LNCaP and PC-3 prostate cancer cells. Smith S, Sepkovic D, Bradlow HL, Auborn KJ. Source Department of Microbiology and Immunology, Albert Einstein College of Medicine, Bronx, NY 10461, USA.

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir