Çin tıbbı Dang Gui Long Hui Wan: İndirübin beyin tümöründe metastazı önlüyor

Çin tıbbında kullanılan Dang Gui Long Hui Wan  adlı bitkisel ilacın etken maddesi olan indirübinin beyin tümöründe metastazı ve ilerlemeyi durdurduğu kanıtlandı.  

Amerika’da bulunan Ohio State Üniversitesi  Kanser Araştırma Hastahanesi ve Richard J. Solove Araştırma Ensitüsünde  yapılan yeni bir araştırmaya göre bu geleneksel bitkisel ilaçtaki etkin madde ölümcül beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılabilir.

Araştırmacılar, indurbin bileşiğinin hem gliyoblastom hücrelererinin diğer beyin kısımlarına yayılmasını önlediğini, hem de tümörün büyümek için kullandığı endotelyal hücrelerin yeni kan damarları oluşturmasını engellediğini buldular. Gliyoblastom multiforme beyin tümörleri arasında en yaygın ve tehlikeli türlerden olup tedavi edilmediği takdirde kısa sürede ölümle sonuçlanabiliyor.

Araştırma 13 Temmuz da saygın tıp dergisi Cancer Research de yayınlandı.

Araştırmayı yöneten nörolojik cerrahi profesörü  Dr. Antonio Chiocca “Glioblastomanın insan beyninde büyümesini durdurabilen çok iyi yöntemlere sahibiz. Ancak tümör tümör hücrelerinin orjinal yerlerinde kalmıyor; beynin diğer kısımlarına göç ederek orda büyümeye devam ediyor,  tedavilerin başarısızlıkla sonuçlanmasının en büyük sebebi bu.”  diyor.

Prof. Dr. Chiocca “Yeni bulgularımız  indüribinin hem tümör istilasını hem de damar oluşumunu hedeflediğini gösteriyor. Bu tür tümörlere karşı yeni bir tedavi stratejisi ile karşı karşıyayız.” diye ekliyor

Amerikalı bilimadamları ile ortak çalışan diğer bir kuruluş da  İngiltere de bulunan Leeds Moleküler Tıp Enstitüsü. Enstitünün nöronkoloji grubu başkanı Dr. Sean Lawler çalışma hakkında şunları söylüyor:
“Bu çalışma, dündayada ilk defa,  induribin ailesinden olan ilaçların gliblastomada yaşam süresini uzatabileceğini bilimsel olarak ispatlamış oldu. Bu ajanların bu kötü hastalağın en belirgin iki hasarını—tümör istilası ve damar oluşumu— giderebileceğini ilk defa göstermiş olduk”

İndüribin çiviotundan elde ediliyor ve kronik miyeloid löseminin tedavisinde kullanılan Dang Gui Long Hui Wan adlı verilen Çin bitkisel ilacının etken maddesi.

Dr. Chiocca ve çalışma arkadaşları indüribin grubundan üç tür maddeyi incelediler. Bu maddeleri iki farklı türden deneklerde suni olarak oluşturdukları farklı genetik özelliklerde glioblastoma türü tümörlere uyguladılar. Araştırmacıların bulgularına göre:

 1. İnsan glioblastoma hücreleri deneklerin beyinlerinin bir tarafına yerleştirildiğinde, induribin ile tedavi edilen hayvanlari, indirübin verilmeyen hayvanlardan çok daha uzun yaşadılar. Ayrıca  tümör hücreleri diğer beyin kısımlarına göç etmediği gözlendi.
 2. Yaptıkları çeşitli deneylerde  indüribin tedavisi gören hayvanlarda metastazın diğerlerine göre % 40 azalma gösterdiği ölçüldü.
 3. Tedavi uygulanan bu tümörlerde, tümörü besleyen damarların seyreldiği  gözlendi. Bazı tümörlerde  yeni damarların büyümesi üç kat kadar azaldı.
 4. Laboratuvar analizi induribinin endotelyal hücre göçünü en az  % 41 en fazla % 52  oranında azalttığını gösterdi.
Dr. Chiocca “Bulgularımız indüribinlerin tümör ve endotelyal hücreler üzerindeki göç engelleyici  özelliklerinden dolayı tümörün yayılmasını ve damarlanmasını azalttığını gösterdi” diyor .

Kaynak: Ohio State University Sağlık Merkezi

 .

Çin tıbbı Dang Gui Long Hui Wan: İndirübin beyin tümöründe metastazı önlüyor” için 15 yorum

 • 2014/12/15 tarihinde, saat 17:28
  Permalink

  bu bitkiden nasil temin edebilirim almak istiyorum telefon numarami veriyorum lutfen bana donus yapin 05337112914

  Yanıtla
 • 2014/12/10 tarihinde, saat 16:54
  Permalink

  Merhabalar hocam. Hastanız durumu nasıl oldu? İlacın etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Annem küçük hücreli akciğer kanseri. Küçük hücreli akciğer kanserinin beyin metastazı içinde önerir misiniz? Teşekkürler.

  Yanıtla
 • 2013/05/23 tarihinde, saat 21:41
  Permalink

  türkiyede nasıl temin edebiliriz?

  Yanıtla
 • 2013/04/23 tarihinde, saat 14:45
  Permalink

  mustafa bey ilacın markası-adı nedir? çok tşk ler

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir