Ketojenik diyet epilepsi ilaçlarından daha etkili

Epilepsi ilaçlarının etkili olmadığı hastalar ketojenik diyetten fayda görüyorlar.

Epilepsi krizleri beyin tümörü hastlarının en sık karşılaştığı sorunlardan. Halen 50nin üzerinde farklı epilepsi ilacı olmasına rağmen bu ilaçlar hastaların tamamında sonuç vermiyor. Dahası çoğu zaman yanında karaciğer ile ilgili sorunları da beraberinde getiriyorlar.

Portland Legacy Health Enstitüsü Nöroloji Bölümü başkanı Dr.  Detlev Boison önderliğinde bir grup araştırmacı ketojenik diyetin (düşük karbonhidrat, yüksek yağ diyeti) epilepsi önleyici mekanızmasını deşifre etti.  Ketojenik diyetin epilepsi azaltıcı özelliği uzun süredir biliniyordu dahası epileptik çocuklarda tedavi yöntemi olarak uygulanıyordu. Ancak ketojenik diyetin epilepsiyi nasıl önlediği konusunda tam bir açıklama yapılamıyordu.

Dr. Boison ve ekibi ketojenik diyetin epilepsiyi nasıl önlediğini gün ışığına çıkardılar.  Ekip ketojenik diyet uyguladıkları deneklerde epilepsi krizlerinin ADK adı verilen hormonun üretiminin azaldığını gördüler.  ADK  beynin ürettiği epilepsi önleyici adenosin adlı hormonu yokediyor.  Ketojenik diyet verilen deneklerde ise ADK üretimi azaldığı için beyin epilepsi krizlerini önleyecek hormonları rahatlıkla üretiyor.  Sonuç olarak epilepsi hastalarında krizler önleniyor.

Ekip bu bulgularının daha az yan etkili epilepsi tedavi teknikleri geliştirilmesine yardımcı olacağını ve yalnızca özel bir beslenme yolu ile epilepsi krizlerinin önüne geçilebileceğini belirtiyor.

Bilindiği gibi epilepsi ilaçları bazı durumlarda hem yetersiz kalıyor hem de vücutta pek çok yan etkiye yol açıyor. Beslenme tabanlı bir tedavi yöntemi epilepsi ilaçlarından fayda göremeyen pek çok hasta için bir umut olacak.

Texas Üniversitesi Tıp Merkezinden epilepsi uzmanı Dr. Robert Greene, ekibin bulgularının doğru olduğunu ve ketojenik diyetin pek çok epilepsi hastasına yardım ettiğini belirtiyor.

İngiliz epilepsi derneği epileptik çocuklarda ketojenik diyetin bir tedavi yöntemi olarak kullanımının yaygınlaşması  için uzun süredir aktif olarak çalışıyor.

Doğuştan epileptik bir çocuk ebeveyni olan Sara ve David Garland kendi çocuklarında yaşadıkları tecrübeyi şöyle anlatıyorlar:

“Ketojenik diyeti ilk olarak 1998 yılında Kanadalı bir arkadaşımızın gönderdiği bir kitaptan öğrendik ancak pek önemsemedik.  2000 yılı Ocak ayında ise bebeğimiz  18 aylıktı ve biz bu diyeti uygulamak için doktorumuzla konuştuk.  Ketojenik diyet o kadar etkiliydi ki bundan tam 6 ay sonra Temmuz 2000 de kızımız artık hiçbir epilepsi ilacı kullanmıyordu.”

Sara ve David şimdi epileptik çocuklar için kurdukları Daisy Derneğinde diğer epileptik çocuklara yardım ediyorlar.

Ketojenik diyet tamanen besin tabanlı ve uygulaması oldukça kolay.  Bu tür bir diyet için hastaların beslenmelerinden karbonhidrat ve şekerleri tamamen çıkarmaları yetiyor. Bunun yetine hastalar istedikleri kadar protein ve yağ (mümkün olduğunca doymamış yağlar) tüketiyorlar. Bu tür diyetlerin aşırı kilolu insanlarda kilo vermeye yardımcı olduğu da uzun süredir biliniyor.

Daha önce sitemizde yayınladığımız gibi ketojenik diyetin kanser hücrelerinin enerjisiz kalıp ölmesine yol açtığını gösteren pek çok çalışma da bulunuyor.

Kaynaklar:

 1. Susan A. Masino, Tianfu Li, Panos Theofilas, Ursula S. Sandau, David N. Ruskin, Bertil B. Fredholm, Jonathan D. Geiger, Eleonora Aronica, Detlev Boison. A ketogenic diet suppresses seizures in mice through adenosine A1 receptorsJournal of Clinical Investigation, 2011; DOI:10.1172/JCI57813
 2. Robert W. Greene. Adenosine: front and center in linking nutrition and metabolism to neuronal activity.Journal of Clinical Investigation, 2011; DOI:10.1172/JCI58391
 3. Journal of Clinical Investigation (2011, June 23). Understanding the antiepileptic benefits of an Atkins-like diet. ScienceDaily. Retrieved July 8, 2011, from http://www.sciencedaily.com­/releases/2011/06/110623130144.htm

 .

Ketojenik diyet epilepsi ilaçlarından daha etkili” için 2 yorum

 • 2013/09/02 tarihinde, saat 21:37
  Permalink

  arkadaşım biede soranlar oldu aynı konuyu şu an öyle bir devlet hasdanesi yok ama ümraniyede erdem hasdanesinde bu tedaviye başlamışlar diye duydum gidip danışman lazım

  Yanıtla
 • 2012/06/28 tarihinde, saat 00:49
  Permalink

  Merhaba Türkiyede beyin tümörü hastaları üzerinde deneyen yerler varmı acaba?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir