Progesteron

Progesteron insanlarda adet döngüsünde ve embriyo gelişiminde rol oynayan bir hormondur. Hem kadın hem erkeklerde farklı oranlarda bulunmaktadır.

Kanser ile hormonlar arasında bir ilişki olduğu bilinmekteydi. Örneğin meme kanserinin bir türü östrojen hormonuna karşı duyarlıdır, büyümesi için östrojen hormonuna ihtiyaç duyar. Tedavide en başarılı ilaçlardan biri olan Tamoksifen ise östrojen alıcılarını körleştirerek tümör gelişimini engeller.

Menenjiyoma cinsi beyin tümörlerinin bir türü ise progesteron hormonuna duyarlılık göstermektedir. Araştırmalar progesterona duyarlı olan menenjiyomların ameliyat edildikten sonra tekrar nüks etmediğini göstermektedir.

Rahim ağzı kanserlerinin bir türünü Progesteron ile tedavi etmek mümkündür. Tedavide %9-10 gibi bir başarı elde etmek mümkündür.

Amerika’da Emory Üniversitesinde 2011 yılında yapılan bir çalışma da Nöroblastoma türü tümörlerin yüksek doz progesteron ile tedavi edebildiğini göstermiştir.

KAYNAKLAR
Progesterone inhibits growth of neuroblastoma cancer cells, http://www.sciencedaily.com/releases/2011/07/110713121317.htm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir