Ardıç Tohumu

Ardıç (Juniperus communis)  tohumları kanseri tedavi ettiğine inanılan servigillerden iğne yapraklı bir ağaçtır. Tohumlar ağacın meyvalarının sert kabuklu çekirdekleridir. Meyvalar siyah, kırmızı ve kahverengi olabilir.  Çekirdekler 3-4 mm büyüklüğündedir. Ağaç kuzey yarı küredeki her ülkede doğal olarak yetişmektedir.

Ardıç ağacı şaman Türkmen’lerde ve Bektaşi – Alevilerde kutsal olarak kabul edilen bir ağaçtır. Dallarına bez baglanarak dilek tutulur veya dalları tekkelerde tütsü olarak kullanılır. İskoçya ve gallerde yaşamış çok tanrılı kavimlerin ayinlerinde de bu ağaç kullanılmaktadır. 

Meyvaları Gin isimli alkollü içkinin yapımında kullanılır.

Amerika’daki Navajo yerlileri meyvalarını şeker hastalığının tedavisinde kullanmışlardır. Fareler üzerinde yapılan çalışmalar şeker hastalığının gelişmesini yavaşlattığını göstermiştir.  Navajo yerlileri gebelik önleyici olarak da bu meyveleri kullanmıştır.

17yy’da yaşamış herbalist Nicholas Culperer olgun ardıç meyvalarını astım tedavisinde ve doğumu hızlandırmak için kullanmıştır.

İdrar söktürücü ve kan şekerini düşürücü özelliği vardır. Şeker ilacı kullanan hastalarda, idrar söktürücü kullanan hastalarda kullanılmaması önerilir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir