AutoLITT alınması imkansız tümörleri yok ediyor

AutoLITT adlı yeni geliştirilen bir teknoloji klasik ameliyat ile alınması mümkün olmayan tümörleri yok ediyor. Teknoloji, ince bir kateter yardımı ile beynin ulaşılması güç yerlerine girilerek lazer ışını ile tümörlerin öldürülmesi ilkesine dayanıyor.  

Kullanılan ince kateter neşter ile girilemeyecek kadar derinde ve tehlikeli bölgelerdeki tümörlere ulaşıyor. Bu yöntem için kafatasında  kateterin girebileceğil kadar ufak bir delik açılması yetiyor. Bu da kafatasının büyük bir kısmının açılarak uygulandığı klasik cerrahi yöntemlerine göre hastaya çok daha az sıkıntı veriyor. Hastalardaki ameliyat bölgesi kısa süre içinde iyileşiyor.

Yöntem MR kılavuzluğunda uygulanıyor. Kateter bir kere tümör bölgesine ulaştıktan sonra doktorlar işi cihaza bırakıyorlar. Cihaz tümörün kalbine girip buradan çeşitli açılarda lazer ışını veriyor ve adeta tümörü içerden pişiriyor.  Uygulama sırasında tümör etrafındaki ısı değişiklikleri de anında bilgisayara gönderiliyor buna göre ışının şiddeti ve açısı ayarlanarak tümör etrafındaki sağlıklı hücrelere hasar gelmesi önleniyor.

AutoLITT 2009 yılında Amerikan sağlık bakanlığı tarafından GBM türü tümörler için onay aldı. Bu yöntem şu an sadece Amerikanın Ohio eyaletinde bulunan Cleveland, University Hospital da uygulanıyor.

Yöntemi geliştiren Monteris adlı Kanadalı firma bu yöntemi öncelikle Amerika da ki başka merkezlere yaymaya çalışıyor. Diğer ülkeler için henüz bir bilgi yok.

Birkaç gün önce AutoLITT yöntemi uygulanan bir hastanın yakını bizlere tedavi hakkında şunları anlatıyor:

Erkek kardeşim 11 yıl önce, 2000 yılında Astrositoma Grade II ile teşhis edildi.  Kendisine ameliyat ve radyoterapi uygulandı. (bu tarihte henüz Temodal kullanımda değildi). Bundan sonraki 10 yıl boyunca her 3 ayda bir MRI çekilerek herhangi bir gelişim tehlikesine karşı takip edildik ve hep temiz çıktı. Agustos 2010da yeni bir tümör ortaya çıktı, bu seferki yapılan otopsi bu yeni tümörün GBM olduğunu gösterdi. Tekrar ameliyat oldu tümörün büyük kısmı alınabildi. Daha sonra kalan kısma radyoterapi uygulandı ve Temodal verildi.  Tümör büyümeye devam etti, doktorlar kalan tümörün ameliyat edilemeyeceğini söylediler. Bütün umutlarımızı kaybettik. Çaresizdik.  Araştırmalarımız sırasında AutoLITT adlı yeni bir yöntemden haberdar olduk. Klinik deneyler kapsamında şu ana kadar 20 hastaya uygulanmıştı. Kabul edilirse kardeşim 21. hasta olacaktı.  Doktorumuz sayesinde klinik deneylere kabul edildik.

Kardeşim dün yani 7 Ağustos 2011 tarihinde, AutoLITT uygulamasına girdi.  Tümör çok riskli bir yerde idi, operasyon bu yüzden tam 16 saat sürdü! 16 saat anesteziye rağmen kardeşim gözlerini kolayca açtı. Kendisinden parmaklarını, ayaklarını ve bacağını oynatması istendi ve bunların hepsini yaptı. Kim olduğunu ve şu anki başkanın ismini de biliyordu. Kardeşim bundan önce 2 kez beyin ameliyatı oldu her seferinde de şavaştan çıkmış gibiydi, yüzü gözü şişmiş kafasının hertarafı bandajlı… Fakat bu sefer kafasında kateterin girdiği yerde 1 tek dikiş vardı, şişkinlik vs den eser yoktu.  Her ihtimale operasyondan sonra yoğun bakımda tutuldu bu sabah ise diğer hastaların yanına geçti. Normal olarak, yiyor içiyor ve konuşuyor.  Operasyondan sonra hiçbir ağrısı ve sızısı yok. 

Hepsinden önemlisi cerrahımız bize ameliyatı mümkün olmayan bu tümörün AutoLITT sayesinde tamamen kazındığını söyledi. Neye karşı olduğumuzu çok iyi biliyorum. Şu an konuşurken dahi o tümörden kalabilecek bir kaç hücre sessizce çoğalmaya başlıyor. Ancak tümörün mümkün olduğu kadar fazlasının alınması bize uygulayacağımız kemoterapide çok yardım edecek. Kalan o hücreleri ilaçla öldürmek artık çok daha kolay.  Gelecek ne gösterir bilemiyorum ancak bu yöntemi geliştiren herkese minnettarım.  Bize yardım etti, kalbimin en derinlerinden tüm diğer hastalara da bir umut olması için dua ediyorum. 

 .

AutoLITT alınması imkansız tümörleri yok ediyor” için 20 yorum

 • 2015/06/21 tarihinde, saat 07:11
  Permalink

  Merhaba benim 11 aylik bebegim noroblastom hastasi beynine de metastas yapti 55 gunluk ikrn yakalandi bu hastaliga 8. Ayda beyne metastas yapti kemotoropi gorduk 14 kur
  Ama artik doktorumuz yapicak bisey yok diyolar beyindekileri.durduramiyolarmis acaba bi caresini bulabilirmiyim beyindeki tumorlerle ilgili

  Yanıtla
 • 2014/11/17 tarihinde, saat 21:41
  Permalink

  abimde beyin tümörü var yeni ögrendik gammayı arastırdık tümör sol tarafta acılmayacak bir bölgede oldugu icin gamma tedavisi olmuyo amaliyat cok riskliymis 6 ay beklenecekmiş bir kanser hastasının bu kadar uzunsure bekletilmesi dogrumu ne yapacagımızı saşırdık ne yapmalıyiz

  Yanıtla
 • 2013/01/07 tarihinde, saat 00:25
  Permalink

  meraba bende grade3 glial tümör çıktı ameliyat oldum alamadılar ama ışın temodal tedavisi görüyorum yapılabilecek başka yöntemler varmı acaba acil lütfen cevap verin

  Yanıtla
  • 2013/01/09 tarihinde, saat 10:43
   Permalink

   Tumorde nuks gorulmedigi takdirde uygulanan tedavilere devam etmelisiniz. Bunun yanisira ketojenik diyet gibi yan etkisi olmayan yontemleri de tedaviye katki icin deneyebilirsiniz.

   Yanıtla
 • 2012/03/01 tarihinde, saat 23:40
  Permalink

  lütfen cevap verin bu alet sakrom kordoma tümöründede etkilimi acaba 3 kez ameliyat olundu ağrılar dayanılmaz şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
 • 2011/12/08 tarihinde, saat 12:01
  Permalink

  Merhaba,
  babam(55yaş) 5.ayda 1.ameliyatını oldu. daha sonra 7.ayda 2.ameliyatını oldu ve ardında RT ve düşük doz KT aldı. tedavi bitince 3hafta sonra 280-290-mg agızdan temodal aldı. Şu anda başagrısı, denge kaybı ve tansiyon dertleri çıktı. Ameliyat şansımız var mı diye autolitt araştırmaktayız. Bu konuda bize yardımcı olabilirseniz seviniriz.

  Alper COŞKUN
  0552 700 83 75

  Yanıtla
  • 2011/12/09 tarihinde, saat 09:08
   Permalink

   yeterli inilizcemiz yok iletişim için.

   Yanıtla
  • 2011/12/23 tarihinde, saat 19:31
   Permalink

   Merhaba babanızdaki sorunların tümör yüzünden olduğuna eminmisiniz? Bu bahsettiğiniz belirtiler tümör büyümesinden çok ameliyat ve RT uygulanan yerde oluşan ödem yüzünden olması muhtemel. Ödem düşürücü Dekort kullanılıyor mu? Ödem çok artarsa şant takılabilir ancak bunun için RT den sonra 1 yıl geçmesi gerekir aksi halde enfeksiyon riski olur. Sayfanın yanındaki bağlantıya tıklayıp Facebook Grubuna üye olun, arkadaşlarımız yardımcı olurlar.

   Yanıtla
   • 2012/03/06 tarihinde, saat 16:59
    Permalink

    Cevabınız için teşekküğr ediyorum.
    Şu anda kemoterapiye devam ediyoruz. ALtuzan alıyor babam. Diger ilaçdan (agızdan alınan) daha iyi geldi. Timör alındı ve ödem oluştu dediler bize. Dekort ilk ameliyatından itibaren kullanıyor. Facebook grubuna üye olacagım ek kısa zamanda. Autopill den bir sonuç çıkmadı. ing olarak yazdık ve hastane tanıtımı yapıyorlar sadece.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir