Beyin tümörü tedavisinde Temodal devrimi!

Amerika’da yeni yayınlanan bir çalışma Temodal’in beyin tümörü hastalarının yaşam sürelerini Temodal öncesi döneme göre neredeyse 3 kat uzattığını gösterdi.

Temodal gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan beyin tümörüne karşı en etkili ilaçlardan biri.  Ülkemizde de ilk sıra tedavisi olarak GBM türü tümörlerde uygulanıyor.  Diğer tür tümörlerde ise alınacak özel izin ile uygulanabiliyor.

Temodal ilk olarak 2000li yılların başlarında hastalara uygulanmaya başlandı. 2005 yılında ise Amerika’da beyin tümörü tedavisinde kullanımı standard hale getirildi. Bu tarihten sonra  Amerika’daki tüm beyin tümörü hastalarına standard tedavi olarak uygulanmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bilimsel bir çalışma Temodal kullanımın standard hale geldiği 2005  öncesi hasta sağkalım süreleri ile Temodal sonrası dönemin sağkalım sürelerini karşılaştırıyor.  Sonuçlar çarpıcı: 2005 sonrasındaki hastaların ömrü Temodal öncesi sayılan 2000-2003 dönemine göre tam 2,67 kat daha uzadı.

Yalnızca 5 sene öncesine göre elde edilen bu başarı tüm hastalara gelecekte neler olabileceği konusunda umut vadediyor..

Beyin tümörü tedavisinde Temodal devrimi!” için 5 yorum

 • 2012/09/19 tarihinde, saat 21:58
  Permalink

  ben erdi baltacı babnam su an tımor le savasıyo beynın dıger tarafınada sıc ramıs durum da ısınn tedavısı goruyor ısın tedavısın den nekadar fayda gorebılırız

  Yanıtla
 • 2012/06/15 tarihinde, saat 12:05
  Permalink

  temmuz 2011 de sağ frontal lobda kitle nedeni ile ameliyat oldum. pataloji grade ıı oligo ve astrositoma çıktı. Radyoterapiyi reddettim. Neolife da başvurduğum doktorum Ufuk Abacıoğlu bakanlığa endikasyon dışı ilaç bavurusu yaptı ve temodale izin çıktı. Artık daha rahat izin veriliyor. Bu iyi birşey sizlerle paylaşmak istedim.

  Yanıtla
 • 2012/05/06 tarihinde, saat 14:24
  Permalink

  beynimde 2mm kitle lezyonu menengiom tümörü var amaliyat olmam şart mı ilaçla tedavi edilebilirmi bilginize

  Yanıtla
  • 2012/05/22 tarihinde, saat 20:45
   Permalink

   merhaba,
   Tavsiyem menenjiyom da olsa tümör ( tümörler arasında en iyi tümör çeşididir) cerahi olarak amaliyattır . ne kadar çok temizlenirse o kadar iyi sonuç alabilme imkanınız var .Temizlendigindede nüks oranı çok düşük.

   Yanıtla
 • 2012/04/29 tarihinde, saat 17:41
  Permalink

  beynide 2mm kitle lezyonu menengiom var mr çektirdim onda çıktı tehlikeli bir tümör çeşitimi

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir