Toca511: Beyin tümöründe umut vadeden yeni bir tedavi yöntemi

225/387
Toca511: Beyin tümöründe umut vadeden yeni bir tedavi yöntemi

Toca511 henüz deneme aşamasında ancak şimdiden beyin tümörü tedavisinde umut vaadeden en yeni tedavi yöntemlerinden biri olduğunu gösterecek sonuçlar veriyor.  Tedavi California Üniversitesinden  bir grup doktor tarafından kurulan Tocagen adlı şirket tarafından geliştiriliyor ve gen terapisi adı verilen yönteme dayanıyor.  Şu an Amerika genelinde 17 merkezde klinik deney kapsamında diğer hiçbir yöntemin sonuç vermediği hastalara uygulanıyor.

Toca511 yöntemi iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısım bir aşı. Ancak bu aşı diğerlerinin aksine tümörü öldürmeye değil tümörleri işaretlemeye yönelik.  İkinci kısım ise işaretlenmiş hücreleri bulup onlara yapışarak onları tek tek öldüren bir ilaç. Bu muhteşem ikili birlikte beyin tümörleri dahil tüm kanser türlerinin tedavi edecek yetenekte. Şayet yöntem klinik testleri geçerse tüm genetik hastalıkların tedavisinde çığır açacak gibi görünüyor.

Bilimadamları  tümör hücrelerini işaretlemek için zararsız bir tür grip virüsünden faydalanıyorlar.  Laboratuar ortamında bu virüsün genetik koduna özel bir işaret koyuyorlar.  Virüs sadece vücutta normalden daha hızlı üreyen hücrelere bulaşıyor. Bilindiği gibi tümör hücrelerinin en büyük özelliği anormal bir hızla üremeleri. Tümör hücrelerine bulaşan bu virüsler beraberinde taşıdıkları koduda oraya kopyalıyorlar. Böylelikle tümör hücreleri tek tek işaretlenmiş oluyor.  Bundan sonrası ise sadece o kodu tanıyıp o hücreye yapışan 5FC adlı hücre öldürücü ilaca ait. İlaç hastaya ağızdan veriliyor ve işaretli hücreleri bulup öldürüyor.

Jorge Viglienghi, Amerika’da Willoughby adlı bir kasabada yaşıyor, 61 yaşında, kendi halinde bir emekli.  Onu özel yapan ise Eylül ayında Toca511 uygulanan 6. hasta olması.  Kendisi 2010 yılının Mart ayında GBM IV adı verilen tümöre yakalanmış. Bundan birkaç ay önce yapılan bir MR tetkiki yapılan ameliyat, radyoterapi ve kemoterapiye rağmen  tümörün tekrar büyümeye başladığını  göstermiş.  Bu yeni tümör henüz oldukça küçük olduğundan doktorları Tocagen’in açmış olduğu klinik deneyde yer alabileceğini söylemişler ve kendisi bu deney için gönüllü olmuş.

7 Eylül‘de yapılan küçük bir ameliyatla tümörden bir örnek alınmış ve hazırlanan aşı doğrudan beyin tümörünün kalbine enjekte edilmiş.  Aşı enjekte edildikten birkaç hafta sonra Bay Viglienghi ağızdan 5FC adlı ilacı almaya başlamış.  Bu ilaç vücuda zararsız, ancak tümöre ulaştığında işaretli hücreler için öldürücü bir zehire dönüşüyor.  İlaç 6 gün boyunca 4 saatte bir kez alınıyor ve tümör tamamen silinene kadar ayda bir kez bu şekilde tekrarlanıyor.

Bay Viglienghi bu ilacın işe yaracağı konusunda pek ümitli değildi ancak fikirleri kısa sürede değişti. Tedavi henüz mükemmel olmasada uygulaması çok zor değil ve alınan sonuçlar ümit verici.

Tedaviyi yürüten  Cleveland Hastanesinden Dr. Gene Barnett, “Tedavide büyük devrimlerin eşiğinde olduğumuzu hissediyorum” diye konuştu.

Daha önce yapılan laboratuar deneylerinde,  Toca511 ve 5FC uygulanan tümörlü deneklerin hepsinde %100 sağkalım elde edilmişti. Doktorlar insanlar üzerinde de bu başarıyı elde etmeyi hedefliyorlar. Klinik deneylerin sonuçlarını hepimiz merakla bekliyoruz..

Arkadaşkarınla paylaş:

7c yorum:

şahin gülsün2014/01/10 saat 20:18Cevapla

tocagen şirketinin yetkilileriyle nasıl irtibat kurabilirim şu an ailemizde bulunan beyin tümörü 4. aşama kötü huylu bulunan tümör için hiç bir iyi netice alamadık şu an doktorların bize söylemiş olduğu herhangi bir tedavinin başarılı olmıycağı bu nedenle hastanın evinde son günlerinin yaşaması gerektiği söylendi tocagen şirketinin bize yönelik yapabileceği herhangi bir yardım söz konusu olabilirmi acilen tarafımıza dönülmesini rica ederiz. 05398505210

Editör2014/01/10 saat 21:44Cevapla

Toca511 henüz deney aşamasındadır. Ancak deneysel olarak hasta kabulü yapılıyor. Bu tür deneye kabül şartları ve hastanın seyahate uygunluğu gibi konular oldukça güçlüklerle dolu. Bu sebepten daha muhtemel yöntemlere yönelmeniz zaman ve emeğinizi boşa harcama riskini en aza indirger.

Şu ana kadar hangi tedaviler uygulandı? Hastanızın hikayesi nedir? Bunları gönderirseniz belki başka şekilde yardımcı olabiliriz.

Tocagen klinik deneylerine başvuru için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
http://forms.tocagen.com/site/c.arKSI4MzEgI4E/b.8685655/k.E79/Patient_Inquiry_Form_for_Clinical_Trials/apps/ka/ct/contactus.asp?c=arKSI4MzEgI4E&b=8685655&en=dmKPI6PPJcJYJgOSIbKUKiN9KqIYIdP0LoKZKkOaIAI

dmso kullanan var mı?2013/04/21 saat 12:07Cevapla

aranızda dmso kullanan var mı?

emptiness2013/04/17 saat 20:38Cevapla

takip edebildiğim kadarıyla umut verici sonuçlar internetten biraz araştırıp bakabilirsiniz
http://www.virtualtrials.com sitesinden bilgilere ulaşabilmeniz mümkün.

deney sonucu bellimi 1 yıl olmuş sanırım2013/01/31 saat 08:23Cevapla

deney sonucu bellimi 1 yıl olmuş sanırım

zeynep koca2011/11/29 saat 22:14Cevapla

türkiyeden bu merkeze gidilip tedavi olunabilirmi..ne kadar masraf olur..herhangı bır prosedür varmıı….acillll lütfen

admin2011/11/29 saat 22:43Cevapla

Evet gidilebilir. Ancak hastanin klinik deney sartlarini saglamasi gerekir. Bunlarin basinda hastaya mevcut tedavi yontemleri uygulanmis ve sonuc alinamiyor olmasi gelir.
Klinik deneye kabul edilebilmek icin gereken sartlarin bazilari sunlar:
– 18 yastan buyuk olmak
– Daha once ameliyat gormus olmak,
– Radyoterapi gormus olmak
– Temodal kullanmis olmak
– Nuks olan veya arkada kalan tumorun 6cm den kucuk olmasi.
– Tumorun ameliyat ile alinamiyor olmasi
– Kan degerlerinin normal duzeyde olmasi

Bunlarin disinda bazi diger sartlarda var. Yukaridaki sartlardan tumunu saglamak zorunda aksi takdirde deneye katilamaz.
Tum sartlari ve diger bilgileri su adreste bulabilirsiniz:
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01470794

Yeni klinik deneyler 1 Ocak 2012 de baslayacak ve 1 yil surecek. Deneye 15 hasta kabul edilecek.
Deney Amerika’da yapiliyor.
Maliyet konusu belli degil. Ancak hastanin deney boyunca kontroller icin Amerika da bulunmasi gerekiyor.

MENU