İğne deliğinden tümör ameliyatı

Yeni geliştirilen özel bir cihaz beyin tümörlerinin kafatasında açılan iğne deliği büyüklüğünde bir kanaldan alınabilmesine olanak sağlıyor. 

NICO Corp isimli şirketin beyin tümörleri için geliştirdiği özel cihaz uzun bir enjektörü andırıyor. Bu ince iğne aslında ucunda çok keskin bir mikro neşteri emici bir hortumu ve de görüntü almaya yarayan bir fiberoptik kabloyu barındırıyor.  Myriad adı verilen bu cihaz ile beyin tümörleri artık açık ameliyat olmadan kafatasında açılacak sadece 1 milimetre çapında küçük bir delikten alınabiliyor.

 

Cihazın operasyon ucunun çok ince olması sayesinde klasik yöntemlerle alınması çok güç tümörlere kolaylıkla ve en az risk ile ulaşılabiliyor.

Myriad cihazı tümör bölgesinde oldukça hassas ve düzgün kesitler yapabiliyor. Böylelikle komşu dokulara herhangi bir zarar vermeden tümörleri adeta eriterek dışarı alıyor. Özellikle kafatabanı, beyincik ve  omurilik başı gibi zorlu bölgelerdeki tümörlere ameliyat imkanı sağlanabiliyor.

Operasyonlar açık ameliyat olmadan küçük bir delikten yapılabildiği için de hasta çok kısa sürede iyileşiyor.  Ayrıca kafatasında herhangi bir ameliyat izi kalmıyor. Cihaz aynı zamanda robotik kola baglanabilme özelliğine de sahip. Böylelikle kritik bölgelerdeki ameliyatlar hassasiyetle yapılabiliyor.

İlk deneyleri 2004te başlayan ve 2009 dan itibaren genel kullanıma açılan,  Myriad cihazı şimdiye kadar 1200 operasyonda başarı ile kullanıldı. Şirket dün başlayan Amerikan Beyin Cerrahisi kongresinde cihazlarının gelişmiş bir modelini cerrahlara tanıttı.

Cihazı ilk kez 2004 yılında henüz 8 aylık bir bebekte deneyen Dr. Michael Turner “Bu beyin cerrahisinde son yıllarda gördüğümüz en büyük devrimlerden birisi. Daha geçen hafta bu cihazla normalde en az 2 saat sürecek bir ameliyat daha yaptım ve sadece 25 dakikada hasta ameliyattan çıktı” diye konuştu. 2004 yılında ameliyat ettiği Nico Bastolla adlı bebek ise bugün 7 yaşında okula gidiyor ve hiçbir sorun yaşamıyor. Küçük Nico dünya haber bültenlerine hemen doğumundan sonra konu oldu. Beyninde doğuştan olan bir tümör bebeğin hiç durmadan gülmesine sebep oluyordu. Basında “Gülen Bebek” olarak anılan Nico yu inceleyen 30 farklı uzman tarafından bu tümörün ameliyat edilemeyeceği ve bebeğin ileride zihinsel sorunlar yaşayacağı söylenilmişti.  Ancak Nico geçirdiği dünyanın ilk nöroendoskopik ameliyatı sayesinde şu an gayet sağlıklı. Cihazı geliştiren şirket ilk hastanın anısına Nico ismini seçmiş.

Aşağıdaki video bu cihaz ile 5 yaşında bir çocukta beynin derinlerinde bulunan ependimom türü bir tümörün nasıl 2 dakikada yok edilebileceğini gösteriyor. Operasyon açılan 1.5mm bir kanaldan yapılıyor ve ikinci bir endoskopik kamera ile görüntüleniyor.

2009 da Amerika da kullanımı onaylanan cihaz 2011 yılı Şubat ayında Kanada hükümeti tarafından onaylandı.  2011 Nisan ayında ise Avrupa Birliğinde satışı için ilk onay verildi. Umarız en kısa sürede bu cihazı ülkemizde de görmemiz mümkün olur.

[flv:http://beyintumoru.org/wp-content/uploads/2011/12/Nico-5-yasinda-endoskopik-ameliyat.flv 640 480]

 .

İğne deliğinden tümör ameliyatı” için 22 yorum

 • 2014/04/20 tarihinde, saat 00:48
  Permalink

  arkadaşlarım kardeşlerim acaba bu uygulama ülkemizde resmi veya özel herhangi bir hastanede varmıdır veya sizlerde araştırmalarınız sonucunda en iyi yöntem olarak neyi bulup neyin uygulanmasını tercih ettiniz…??? yüce rabbim tüm hastalarımıza acil şifalar nasip eyler inşallah…

  Yanıtla
  • 2014/04/28 tarihinde, saat 12:09
   Permalink

   Bu yöntemi geliştiren şirketin şu anda sadece amerika, kanada, israil, avusturalya ve yeni zelanda da distribütörlükleri var. Amerika da uygulamasını yapan hastaneler bulabilirsiniz. Uzun zaman oldu ama sanırım ben New York Presbyterian Hospital ile görüşmüştüm.

   Tedavi yöntemi olarak sorunuzu ise probleminize göre değerlendirmek gerekir. Ben vestibülar scwannoma için kısmi ameliyat+gamma knife tercih etmiştim. Ameliyatın en büyük riski yüz felci idi. Şu an yüzümde dışarıdan farkedilebilir bir problem yok.

   Yanıtla
 • 2013/08/08 tarihinde, saat 11:25
  Permalink

  almanyada 2 hastanede var
  turkiyeye geldimi acaba hangi hastanelerde var
  bilen varmı peki daha başka bir yeni yontem mesela lazer vs.den başka

  Yanıtla
 • 2012/11/27 tarihinde, saat 01:57
  Permalink

  orhan atmaca kardeşim çok güzel bir haber paylaşmış bizimle yalnız bu arkadaşımıza 3 kişi sormuş nerden nasıl diye?? sanırım arkadaşlar cevap alamadı.. site adminlerinin orhan kardeşimize ulaşması mümkün mü acaba??? haber bekleyen arkadaşlar için… lütfen böyle şeyler çok önemli. yorum yazarken mail adresi falan bırakmalarını tavsiye edin.. belki bu arkadaşımız 6 ay sonra girecek bir daha buraya ama çok geç olabilir bu :(((

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir