Keto Tarif: Mayonezli Ton Balığı

Ketojenik diyet uygulayan kişilerin kullanabileceği özellikle çocukların beğendiği, yüksek yağ, protein ve omega-3 içeren lezzetli bir salata. İstediğiniz kadar tüketin.

MALZEMELER

 • 1 kutu ton balığı
 • 3 çorba kaşığı mayonez
 • Karabiber
 • 1 ufak kornişon turşu (arzuya bağlı)
 • Yeşil zeytin (arzuya bağlı)
 • Maydanoz (süsleme için)
 • Domates (süsleme için)
 • Lahana (süsleme için)

Ton balığı kutusundaki zeytinyağını atmayın balıkta bulunan omega-3 yagları bu yağın içinde çözülü halde duruyor. Bir kutu ton balığını ezerek ince kıyılmış kornişon , yeşil zeytin ve mayonez ile harmanlayın. Karabiberini ilave edin. Bir yuvarlak kaseye mayonezli ton balığını doldurup biraz üzerine basarak ters çevirip servis tabağına formalı olarak aktarın.Üzerine kıyılmış maydanoz serpiniz. İstenirse bu salata içini oyacağınız domateslerin içine doldurularak da servis yapılabilir. Lahana üzerine konularak yenilebilir.

 .

Keto Tarif: Mayonezli Ton Balığı” için 3 yorum

 • 2014/01/09 tarihinde, saat 18:51
  Permalink

  Ben turşu ve salamuraların BT hastaları için iyi olmadığını okumuştum. Mayonez de evde hazırlanmazsa hazır gıda gurubuna giriyor ki çok katkı olduğunu biliyoruz içlerinde. Aynı şeyi konserve gıdalar için de söylüyorlar ki bu ton balıkları da o guruba dahil besinler. yukarıdaki benim için hoş bir tarif olan yemekten şifa umacaksak bu dediklerimi konserve olarak kullanmamalıyız bence. Ha bir de kışın dımatesi de çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum listeden. Bu dediklerime dikkat edersek hoş bir öğün olabilir. babam için deneyeceğim ben de…

  Yanıtla
  • 2014/01/10 tarihinde, saat 11:37
   Permalink

   Temel amaç hastayı sıkmadan ketosis için ihtiyacı olan yağ miktarını ve günlük proteini sağlamak. Hazır gıdalara katkı bulunduğu doğrudur. Hazır gıdalardaki en popüler ve en tehlikeli katkılar nişasta ve fruktoz şurubudur. Nişasta light adı verilen ürünlerde yağ yerine dolgu olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında katkı maddeleri tüm dünyada sıkı kontrol altındadır, halk sağlığını tehdit etme ihtimali olanlar zaten yasaklanmaktadır. Konserve ton balığından yahut hazır mayonezden hastalığa yakalanları duymamakla beraber, diyabet ve obezite adeta epidemi şeklinde tüm toplum sağlığını tehdit ediyor. Mümkünse tereddüt duyduğunuz hazır ürünlerden uzak durun. Bizim hazır ürünlerdeki endişemiz, diet veya light olarak lanse edilip içine nişasta yüklenmesidir. Hazır gıda da tanınmayan üreticilerin kontrol dışı olarak çeşitli maddeleri katma ihtimali olduğundan hazır gıdalarda belli bir kalite ve kontrol aranmalıdır.

   Salamuralarda, salam, sucuk gibi gıdalarda koruyucu olarak nitritler kullanılmaktadır. Bunun kansere yol açabileceği iddiaları varsa da henüz bu konuda sağlam bir kanıt bulunamamıştır. Bu durumu cep telefonu kansere yol açar mı tartışmasına benzetebiliriz. Nitritler cep telefonlarından çok daha uzun süredir kullanılmakta.

   Yanıtla
 • 2013/01/15 tarihinde, saat 13:26
  Permalink

  Benim annemdede beyn tumoru var 26 yillik durumu gunden gune kotuye gidiyor.. Kolestrol ve hipertansiyonu var ayrica kemik erimeside var bu diyeti tum beyn tumorlu hastalar kullana bilirmi…. Bu soyledigim hastaliklari goz onunde bulunduraak bilgilendirir misiniz ????

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir