Körlüğe çare bulundu!

Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz biyonik göz gerçek oldu!

Yeni geliştirilen bir elektronik çip artık körlerin yeniden görmesini sağlıyor.  Tübingen Üniversitesi tarafından geliştirilen çip bu hafta başında Avrupa Birliğinden hastalarda kullanım için de onay aldı.

Üniversite  yeni geliştirilen yapay retina çipini 11 hasta üzerinde dört ay boyunca denedi. Özel bir ameliyatla görme yetisini kaybetmiş hastaların gözlerinin arka kısmına ince bir film şeklinde olan  görme çipi
yerleştirildi.  Çipler hastalara yerleştirildikten bir hafta sonra aktif hale getirilerek ilk görme testleri yapıldı.

Hastalar çip aktif edilir edilmez, oda da bulunan ışık kaynaklarını tespit etmeye başladılar.  Kendilerine gösterilen yatay ve dikey çizgileri gördüler. Hayatlarında hiç görmemiş olan hastalarda göze ilk defa gelen görme sinyallerinin beyin tarafından yorumlanmasının öğrenilmesi gerekiyordu.

Hastalar bir süre sonra oda da bulunan insanların yerlerini görsel olarak tespit etmeye başladılar. Çip aktif edildikten bir saat kadar sonra elleri ve görme yetilerini koordine etmeye, nesnelerin sadece görerek yerini tespit edip ellerine almayı başardılar.  Küçük yaşta görme yetisini kaybeden ve 15 yıldır kör olan bir hasta, kendisine gösterilen harfleri tanıdı ve ismini okumayı başardı!

Çip henüz ilk defa deneniyor, görüntü şimdilik bulanık. Ancak senelerdir karanlıkta olan insanlar için nesnelerin yerini buğulu da olsa görebilmek, ışığı hissedebilmek büyük bir gelişme. Uzmanlar, hastaların beyninin çipten gelen sinyalleri yorumlamayı öğrendikçe görmenin daha da keskinleşeceğini belirtiyorlar. Çipin başarılı olan bu ilk denemeleri bu konu üzerinde çalışmaların derinleştirilmesi için güven verdi. Uzmanlar bu yeni yapay göz çipi sayesinde körlüğün artık tarihe karışacağını belirtiyorlar.

.

Körlüğe çare bulundu!” için 5 yorum

 • 2014/11/30 tarihinde, saat 20:06
  Permalink

  benm gece korluyum var banada yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
 • 2013/02/22 tarihinde, saat 17:40
  Permalink

  BEN HAKAN 16 YAŞINDAYIM 3 YIL ÖNCE BEYİN TUMÖRUNDEN AMELİYAT OLDUM VE GÖZLERİMİ KAYVETTİM AMELİYAT OLMADAN ÖNCE SOL GÖZUMUN KAPANDIGINI GÖRDUM VE DOKTORA GİTTİM ANTEP FAKULTESİNDE AMELİYAT OLDUM 2 GÖZUM DE KAYBETTİM SİZİN BANA DA YARDIMEDERMİSİNİZ BANA CEVAPLARINIZIN GELMESİNİ BEKLİYORUM

  Yanıtla
 • 2012/09/21 tarihinde, saat 03:56
  Permalink

  Eşim 1 hafta önce baş ağrısı ve görme kaybı şeklinde sorunları vardı. İlk başta gözlerinden şüphelendik. Trakya Göz Hastanesi’ne gittik. Gözlerinde flash patlaması ve objelerin sağ taraflarını göremediğini söylüyordu. Retinal Migren teşhisi konuldu. Tekirdağ Devlet Hastanesi’nden Nöroloji bölümüne gittik. Doktorumuz Göz bölümüyle birlikte çalışması gerektiği “psedotümör” şüphesi ile göz bölümüne gittik. Görme alanı testinden v.s. rutin testlerinden geçti. Ancak göz ile ilgili bir sıkıntısı olmadığı sorunun beynin görme alanından kaynaklandığını söyledi. Nörolojiye bu bilgilerle gittik. Eşime Cranial MR yapıldı. Ertesi gün sonuçlarla doktorumuza gittik. Eşimi hastanede yatırmak zorunda olduğu beynin oksipital bölümünde beyin kanaması oluştuğunu ve görme bölümünde ödem oluştuğunu öğrendik. Aynı gün ilaçlı MR çektiler. Burada da sol oksipital bölümde venöz damarın tıkalı olduğunu öğrendik. Eşime heparin tedavisine başladılar. Ödemin artmadığını ama azalmadığını öğrendik. Ancak şikayetlerinde bir gelişme olmadı. Yoğun baş ağrısıyla(sol oksipital bölümde), sağ gözde ciddi görme kaybı ile sol gözünde sağ bölümünü görememekte. Acil olarak yardımcı olabilir misiniz? Hangi doktora gitmeliyiz. Şimdiden çok teşekkür ederiz.

  Yanıtla
  • 2013/01/28 tarihinde, saat 21:09
   Permalink

   Merhaba annemin de benzer sikayetleri var. esiniz su an ne durumda nasil bir teavi yolu izlediniz bizi bilgilendirirseniz cok memnun olurum.

   Yanıtla
 • 2012/02/29 tarihinde, saat 18:20
  Permalink

  Merhaba,
  Benim annem yaklaşık 12 yıldır görmüyor ne olur bu konu ile ilgili beni aydınlatın bizde yaptırabilirmiyiz

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir