C vitamini B17 vitamininin zehirleyici etkisini artırıyor

Yüksek dozda alınan C vitamini, B17 vitamini adı altında lanse edilen laetril (amigdalin)’in zehirleyici etkisini artırıyor. İnternette dolaşan bazı paylaşımlara göre sözde B17 vitamininin kansere çare olduğu iddia ediliyor. Laetril bir siyanür bileşiği ve belli dozların üzerinde ölümcül etkiye sahip. Bu madde en çok kayısı ve şeftali çekirdeğinde bulunmakta. Her yıl onlarca çocuk  bu çekirdekleri tüketmeleri yüzünden zehirlenmekte.

Yapılan araştırmalar zehirli bir madde olan laetrilin vücuttan atılması için gereken Sistein adlı maddenin, alınan C vitamini tarafından nötralize edildiğini gösteriyor. Bu da laetril için belirtilen güvenli dozların altında dahi zehirlenmeler görülmesine yol açıyor. 

KAYNAK:
Can J Physiol Pharmacol. 1983 Nov;61(11):1426-30. High-dose ascorbic acid decreases detoxification of cyanide derived from amygdalin (laetrile): studies in guinea pigs. Basu TKp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6661693.

C vitamini B17 vitamininin zehirleyici etkisini artırıyor” için 3 yorum

 • 2014/06/14 tarihinde, saat 19:41
  Permalink

  Yanlış anlamadıysam o zaman buğday şırasını icirmeminde bi anlamı yok.

  Yanıtla
 • 2014/06/10 tarihinde, saat 14:37
  Permalink

  Benim oglum 14 yaşında gbm 4.ben bir haftadır bugday şırası gunde 3 su bardağı veriyorum.bu yuksek bi dozmu acaba
  Ayrica vitamin c adlı ilactandan gunde 3 defa 2 ser adet iciyor.biz bunu fayda adına yapıyorduk ama bu yazıyı okuyunca korktum. Burda yuksek dozdan kasıt ne acaba?

  Yanıtla
  • 2014/06/12 tarihinde, saat 12:33
   Permalink

   Korkmanıza gerek yok internette dolaşan yarı-uydurma hikayelerin aksine çocuğunuza içirdiğiniz şeyin içinde tıp dışı kişilerin B17 adı verdikleri Amigdalin adlı madde neredeyse hiç bulunmuyor.

   Ancak yüksek derecede amigdalin içieren acı kayısı çekirdeği, C vitamini ile birlikte alınırsa özellikle çocuklarda hayati tehlike yaratma ihtimali yüksek. Büyüklerde bu zehire karşı tolerans daha yüksek.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir