Yeni ilaçlı tedavi tekniği 52 yaşındaki GBM hastasını kurtardı

Dennis Shugrue, 52 yaşında, kendisine 3 yıl önce GBM türü çok agresif bir tümör teşhisi kondu.Son çektirdiği MR’ı tertemiz ve artık tümörden eser yok. Pek çok kişi ona tıbbın bir mucizesi gözü ile bakıyor.

Dennis Shugrue şu ana kadar yalnızca bir tek hastaya uygulanan bu yöntemi denemekle büyük bir cesaret örneği gösterdi ancak umutları boşa çıkmadı. Şu an tamamen iyileşen Shugrue 7 Temmuz Pazar günü New York’ta yapılan Beyin Tümörü Biyoteknoloji  Zirvesine konuk olarak katıldı bilimadamları ve doktorlara hasta gözüyle tedavi ile ilgili tecrübelerini anlattı.

Basit bir sinüzit enfeksiyonu

Shugrue nun  yolculuğu 3 yıl önce basit bir sinüzit enfeksiyonu ve başağrısı için gittiği doktorda başladı. Doktoru ona GBM adı verilen çok şiddetli bir beyin tümörü olduğunu söyledi. Teşhis anında tümör bir erik büyüklüğünde idi. Bu tür tümörlerde ameliyat, radyoterapi ve kemoterapiyi içeren standard tedaviler uygulanabilmekte. Ancak onun durumunda tümör çok hızlı üremekteydi.

Shugrue, sahip olduğu tümörün her 17 günde iki kat büyüdüğünü öğrendiğinde ise doktoru John Boockvar ın önerdiği henüz deneme aşamasında olan yeni bir tedaviyi denemekte tereddüt etmedi.

Dr. Boockvar geliştirdiği yöntem ile tümör bölgesine Altuzan adı verilen ve tümörün damar oluşturmasını engelleyen ilacı enjekte ederek tümörü yok etmekte. Zirvede konuşan Dr. Boockvar şunları söylüyor:

“Dennis bizim ikinci hastamız oldu. Bu onun için oldukça korkutucu bir tecrübe idi çünkü daha önce kimse bu mikro kateterler ile beyin kanaması riskini göze alarak beynin bu kadar derinine inmemişti.

Beynin şişmesi ve nöbet gibi riskler vardı. Fakat tedavi işe yaradı  ve şu an dünyanın her yanından nörologların ilgi odağı oldu.

Bu deney aslında şu anki bilgilerimiz ile mümkün gibi görünmeyen bir şeyin başarılabileceğini gösterdi. Çünkü beyni her türlü yabancı maddeden koruyan kan beyin bariyeri adı verilen filtre dışarıdan verilecek ilaçları da beyne sokmamakta.”

Dr. Boockvar uyguladıkları yöntemi ise şu şekilde özetliyor:

“Tümörün içinde kan beyin bariyerini bir kaç dakikalığına açabilmenin mümkün olduğunu gördük. Açılan kapıdan ilacımızı verip arkasından kapıları tekrar kapayabiliyoruz.” 

Shugrue artık haftada bir kaç gün işine gidebiliyor ve düzenli olarak tedavisine devam ediyor. Eşi Donna ise

Her temiz MR Allah’ın bize bir lütfu. Eşim her zaman hayatta çok şanslı olduğunu düşünen birisi oldu. Sanırım bu da onun şansı.”

Shugrue ekliyor:

Hastalığımız sırasında kendimize sürekli söylediğimiz hep şuydu: Bir bela seni öldüremediyse, o bela seni güçlü yapar. Fakat biliyor musunuz aslında sizi güçlü yapan yakınlarınızdan aldığınız sevgi ve destek.

Bugünlerde oldukça kuvvetli ve son MRına göre tamamen tümörden kurtulmuş durumda.

35 yıllık teknik yeni teknoloji ve ilaçlarla birleşirse

Uygulanan teknik 3 farklı tekniğin birleşimi, bunlardan birincisi mikrokateter tekniği ile ilacın tümörün içinde bir damara götürülmesi. Mikrokateter tekniğini geliştiren doktor Howard Riina, son birkaç yıl içinde bu teknolojinin inanilmaz ilerlediğini ve şu an için mikrokateter ile beynin içinde ulaşamadıkları bölge kalmadığını belirtiyor. Mikrokateter tekniği hali hazırda beyinde oluşan damar tıkanıklıklarının açılmasında ve felçlerin tedavisinde kullanılıyor. Beynin çeşitli bölgelerine ilaç enjeksiyonu için kullanılma fikri ise Dr.Boockvar ile yaptıkları bir konuşma esnasında ortaya çıkmış. Ancak bu yöntem için bu yönteme uygun bir ilacın geliştirilmesi de gerekli idi. Altuzan bu yeni ilaçlardan bu yönteme uygun olabilecek en iyi ilaçlardan biri çünkü geniş bir tümör yelpazesine karşı etkili. Tümörlerin yeni damarlar oluşturmasını engelleyerek onları adeta açlıktan öldürme özelliğine sahip. Bu iki yöntem de bundan bir kaç yıl öncesine kadar ortada olmayan tamamen yeni yöntemler ve ancak şu an bu iki yöntemin birleştirilmesi mümkün. Ancak bu 2 yöntem tek başına yeterli değil. Bu yeni tedavinin üçüncü parçası ise bundan tam 35 yıl önce geliştirilmiş bir yöntem. Bu yöntem beyin hücrelerinin aralarında boşluk oluşturarak ilacın hücrelerin içine kadar nüfuz etmesi sağlanıyor. Mikrokateter ile ulaşılan tümöre önce Mannitol adı verilen bir ilaç veriliyor. Bu ilaç hücrelerden suyun çekilmesini sağlıyor ve geçici süre ile kan beyin bariyeri adı verilen ve beyni koruyan bariyerin açılmasını sağlıyor. Bu ilacın verilmesinden 5 dakika sonra ise mikrokateter ile tümöre Altuzan spreyi yapılıyor. Böylece ilaç tam tümörün kalbine ve yüksek dozda ulaşıyor. Bu işlem yalnızca 1 seansta yapılıyor daha sonra hasta normal Altuzan tedavisine devam ediyor. Bu yeni yöntemin ortaya çıkabilmesi için 35 yıl beklenmesi gerekiyordu çünkü mikrokateter yöntemi henüz gelişmemişti ve Altuzan gibi bir ilaç henüz ortada yoktu. Bu yöntem ile tümöre hastaya herhangi bir zarar vermeden normalin 50 kat daha güçlü olarak ilacın verilebilmesi mümkün.

Yöntemi ilk kez 2009 yılında bir GBM hastasına uyguladılar. Dennis Shugrue ise 2. hasta oldu. Doktorların anlattığına göre yöntemin ilk uygulandığı hastada tedavinin uygulandığı bölgede tümörde gerileme olmasına rağmen akciğer yetmezliği sebebi ile kaybedildi. İkinci hasta olan Dennis Shugrue ise bütün diğer tedavilerden bir sonuç alamaması üzerine bu yöntemi denemeye karar verdi. Şu an MRları tertemiz. Şayet bu tedavi uygulanmasa idi kendisi şu an aramızda olamayacaktı. Kendisine tedaviyi izah eden doktorlar, operasyon sırasında %5 ihtimal ile güçsüzlük yaşayabileceğini, %1 ihtimal ile de sol tarafının felç olabileceğini söylediler. Ancak bu ihtimallerden hiçbiri gerçekleşmedi ve en umutsuz görünen bir vakada dahi tedavi sonuç verdi.

Doktorlar şu an 25 hasta üzerinde bu yeni tekniği uygulamaktalar. Dr.Boockvar “Biz bu tedavide Altuzan kullandık ancak bu teknik ile uygulanabilecek çok daha etkili ve yan etkisi az ilaçlar da bulabiliriz.” diyor.

KAYNAK:
Riina, Howard A.; Fraser, Justin F.; Fralin, Sherese; Knopman, Jared; Scheff, Ronald J.; Boockvar, John A.ö Superselective intraarterial cerebral infusion of bevacizumab: a revival of interventional neuro-oncology for malignant glioma, Journal of Experimental Therapeutics & Oncology;2009, Vol. 8 Issue 2, p145.

Yeni ilaçlı tedavi tekniği 52 yaşındaki GBM hastasını kurtardı” için 22 yorum

 • 2014/04/13 tarihinde, saat 17:36
  Permalink

  Babam 73 yaşında,haziran 2013 te gbm teşhisiyle ameliyat oldu,7ay sonra nüks oldu.şu anda altuzan tedavisi görüyor.fayda sağlayan var mıdır?

  Yanıtla
 • 2013/10/31 tarihinde, saat 22:38
  Permalink

  kızım 31 aylık beyin tümörü var denildi operasyon geçirdi total olarak tümörü alındı.Patoloji sonuncunda anaplastik ependimom tanısı konuldu,bu tedavi kızıma uygulanabilirmi.

  Yanıtla
 • 2013/10/27 tarihinde, saat 15:59
  Permalink

  nerde nasıl yapılıyor iletişim bilgilerini verebilirmisinz

  Yanıtla
 • 2013/07/28 tarihinde, saat 19:16
  Permalink

  Mikrokateter nedir benim eşimede altuzan ve PCV veriliyor damardan sizin bahsettiğiniz acaba direkt beynemilütfen aydınlatırmısınız

  Yanıtla
 • 2013/03/23 tarihinde, saat 14:19
  Permalink

  bu hasta yaşıyor mu hala acaba merak ediyorum.bir haberi verdikten sonra devamını da araştırmalı.3 yıl yaşadı deniyor ya sonrası.eski bir haber sanırım.

  Yanıtla
  • 2013/03/25 tarihinde, saat 16:33
   Permalink

   Haberin ilk paragrafını okuduysanız 7 Temmuz (2012) deniyor yani daha 8-9 ay öncesi. Hasta halen hayatta ve sağlıklı.

   Yanıtla
 • 2013/03/08 tarihinde, saat 15:28
  Permalink

  yukarıdaki makalede belirtilen mikrokateter yöntemi Istanbul’da hangi hastanelerde uygulanmaktadır? simdiden tesekkurler…

  Yanıtla
 • 2013/02/10 tarihinde, saat 10:52
  Permalink

  benim hastamada gbm tanısı koydular ve ameliyat yaptılar bu tip hastaların ameliyat sonrası neler oluyor acaba kemetorapi ve ışın tedavisi yapılıyomu süreç ne kadar sürüyo bununla ilgili bilgilendirirseniz çok memnun olurum

  Yanıtla
  • 2013/02/12 tarihinde, saat 20:10
   Permalink

   Sitemizin sayfalarinda bu konu ile ilgiler detayli olarak var. GBM’de ameliyat, isin tedavisi, ilac tedavisi uygulamalari vardir.
   Hastaya gore bunlarin biri veya bir kaci uygulanabilir. Ameliyat durumunda hasta en fazla 1 haftada taburcu edilir. Isin tedavisi ortalama 30 gun surer. Ilacli tedavi en az 6 ay surmelidir, tumor yokoluncaya kadar ve hasta kaldirabilecegi surece uygulanabilir.

   Yanıtla
   • 2013/08/06 tarihinde, saat 13:16
    Permalink

    sayın admin, 33 yaşında kızım gbm tanısı ile 10 gün önce ameliyat oldu. ışın ve ilaç tedavisi sürüyor. ACABA İYİLEŞME ŞANSIMIZ VAR MI? çok çok çok kaygılıyım. teşekkürler.

    Yanıtla
    • 2013/08/19 tarihinde, saat 22:47
     Permalink

     Elbette. Grubumuza uye olun. Mucadele eden diger arkadaslarimizla konusabilirsiniz.

     Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir